Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 27. veljače 2019.

Centar za edukaciju i prevenciju nasilja – Đakovo (CEPN) nositelj je cjelokupnog programa i začetnik ideje u Hrvatskoj (od 2014. godine). Promocijom Dana ružičastih majica postiglo se prepoznavanje obljetnice diljem naše zemlje te se na taj dan nosi ružičasta majica (ili bedž ) od strane svih koji podržavaju tu ideju. U tom cilju i zaposlenici Krapinsko-zagorske županije podržavaju inicijativu te će danas nositi bedževe u obliku ružičaste majice koje su izradili učenici iz Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću iz Zaboka.

Na području Krapinsko-zagorske županije djeluje niz provoditelja preventivnih programa – Zavod za javno zdravstvo, Obiteljski centar, Gradska društva Crvenog križa, Policijska uprava, udruge, te  škola gdje se u sklopu zdravstvenog odgoja obrađuje i tema vršnjačkog nasilja. Upravo su županijska povjerenstva mjesta gdje se provedba tih programa koordinira s ciljem izbjegavanja preklapanja u provedbi programa.

Krapinsko-zagorska županija preuzela je ulogu koordinatora i poveznice između različitih dionika, s naglaskom na važnosti međuresorne suradnje u pristupu ovom problemu, a ona je u KZŽ na iznimno visokom nivou.

U tom cilju Županija je osnovala sljedeća koordinativna tijela koja se, između ostalog bave i tematikom prevencije međuvršnjačkog nasilja kao što su: Vijeće za prevenciju u lokalnoj zajednici, Povjerenstvo za ravnopravnost spolova i Povjerenstvo za suzbijanje zlouporabe opojnih droga čiji su članovi predstavnici svih relevantnih ustanova koje se bave prevencijom nasilja.

Velika pažnja posvećuje se senzibilizaciji i edukaciji stručnih radnika i javnosti: u KZŽ redovito obilježavamo važne datume i organiziramo stručne skupove za stručne radnike odgojno-obrazovnih, socijalnih i zdravstvenih radnika, ali i širu javnost.

Županija kroz natječaj za udruge nastoji financijski poduprijeti programe prevencije – u najširom smislu (osim onih izravno usmjerenih na prevenciju neprihvatljivog ponašanja do različitih programa kvalitetne organizacije slobodnog vremena djece, sportske aktivnosti djece i sl.), za što je u prošloj godini utrošeno oko 150.000 kn.

Županija pruža svu moguću podršku ostalim provoditeljima programa prevencije nasilja-ne samo međuvršnjačkog jer se kvalitetna prevencija mora gledati u širom kontekstu prevencije nasilja. Sufinanciramo trogodišnji programa prevencije nasilja koje provodi CESI (225.000 kn), a on uključuje savjetovalište za žrtve nasilja i prevenciju nasilja u vezama među našim srednjoškolcima.

 

 

Ideja obilježavanja Dana ružičastih majica nastala je u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi kada je na inicijativu školskih kolega  na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.