Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 12. listopada 2017.

Tečaj je namijenjen medicinskim sestrama i tehničarima, socijalnim radnicima, volonterima te drugim zainteresiranima. Pokazan je izrazito visok interes te je bilo više prijavljenih nego što ih se moglo organizacijski primiti. Održana su sljedeća predavanja: Model organizacije palijativne skrbi pri Domu zdravlja KZŽ, Palijativna skrb u OB Zabok i bolnici hrvatskih veterana, Do kvalitete zdravstvene njege palijativnog bolesnika u ustanovama za zdravstvenu njegu u kući kroz aktivnu suradnju sa svim sudionicima u procesu zbrinjavanja palijativnog bolesnika, Palijativna skrb u Domu za odrasle osobe Loborgrad, Psihosocijalni aspekti palijativne skrbi, „Milosrdni Samarijanac.“

Pomoć koja se pruža palijativnom bolesniku i njegovoj obitelji nije samo medicinska, već često i psihološka i duhovna. Kako bi skrb bila potpuna, nužna je suradnja liječnika obiteljske medicine, liječnika specijalista, palijativnog tima, zdravstvene njege u kući, socijalnih radnika, psihologa, duhovnika, ali i neprocjenjivih volontera. Upravo stoga, krajem 2014. godine Krapinsko-zagorska županija, s ciljem povezivanja različitih sustava-zdravstvenog i socijalnog, ustanova i drugih pružatelja pomoći, osnovala Projektni tim za razvoj palijativne skrbi na području Krapinsko-zagorske županije, kao koordinacijsko tijelo. Projektni tim osnovan je sa zadaćom poticanja, planiranja te davanja prijedloga i mišljenje glede razvoja palijativne skrbi na području KZŽ. Čine ga predstavnici ključnih ustanova i pružatelja zdravstvenih usluga palijativnim bolesnicima: Doma zdravlja KZŽ, Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana, zdravstvene njege u kući i civilnog društva-volontera u palijativnoj skrbi, te županije.

Ministarstvo zdravstva prepoznalo je potrebu uvođenja palijativne skrbi u sustav zdravstva Republike Hrvatske te je odobrilo rad Mobilnog palijativnog tima Doma zdravlja Krapinsko-zagorske županije koji je započeo s radom u travnju 2015. godine. Ovaj je tim osnovan s ciljem da se neizlječivo bolesnim pacijentima osigura što bolja kvaliteta života do samog kraja, a njihovim obiteljima olakša skrb za takvog bolesnika. Upoznavanjem pacijenta i obitelji u njihovom domu utvrđuju se problemi koji postoje, ali i do kojih bi moglo doći, bili oni medicinske, psihosocijalne ili druge naravi te se pristupa njihovom rješavanju tako da se što manje opterećuju bolesnik i njegova obitelj. Rad tima uključuje suradnju s liječnikom obiteljske medicine i bolničkim liječnicima, psiholozima, socijalnim radnicima te volonterima s posebnom edukacijom iz palijativne skrbi.

Koliko je ovo područje važno, pokazuje i činjenica da je razvoj palijativne skrbi jedan od ključnih područja unutar kojeg treba razvijati dodatne usluge. Osnivanje mobilnog palijativnog tima i osnivanje nove, te jačanje postojećih posudionica ortopedskih pomagala, zacrtane su kao prioritetne aktivnosti.

Krapinsko-zagorska županija i financijskim sredstvima podupire razvoj palijativne skrbi, i to kroz: omogućavanje dodatne edukacije zdravstvenih djelatnika, opremanje posudionica ortopedskih pomagala i financiranje aktivnosti senzibilizacije zdravstvenih i nezdravstvenih radnika, ali i društva općenito.

Upravo je krajem 2013. godine Krapinsko-zagorska županija organizirala prvi stručni skup o palijativnoj skrbi u Krapinsko-zagorskoj županiji pod nazivom PALIJATIVNA SKRB – IZAZOVI I MOGUĆNOSTI.

Također krajem 2013. godine za opremanje postojećih posudionica pri gradskim društvima Crvenog križa Županija je izdvojila ukupno 54.000,00 kn, odnosno po 9.000,00 za nabavu najpotrebnije opreme za svaku posudionicu.

Osim edukacije djelatnika županijskog upravnog odjela nadležnog za zdravstvo, u 2014. je izdvojeno 7.000,00 kn , u 2015. 2.000,00 kn  u 2016. 2.000,00 kn i 2017. 12.000,00 kn za specijalističke tečaje iz palijativne medicine za djelatnike zdravstvenih ustanova i ustanova za zdravstvenu njegu u kući.

Nakon uspostave Mobilnog palijativnog tima i uspostave posudionice ortopedskih pomagala pri Domu zdravlja KZŽ, Krapinsko-zagorska županija osigurala je krajem 2015. godine sredstva u iznosu 11.000,00 kn za tiskanje letaka s osnovnim informacijama za građane dostupnim uslugama palijativne skrbi.

Razvoj sustava palijativne skrbi Županija će i dalje podupirati, a osim navedenog područja rada, sada će se još usredotočiti na razvoj volonterizma u palijativnoj skrbi i nastojanje za razvijanjem skrbi za palijativne bolesnike u njihovom domu dostupne 24h na dan i sve dane u tjednu.

U tijeku je i izrada Županijske strategije za razvoj palijativne skrbi.

Više o palijativnoj skrbi na području Krapinsko-zagorske županije saznajte na http://www.kzz.hr/palijativna-skrb

 


Fotogalerija