Zagorje
Bajka na dlanu

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Datum objave: 22. rujna 2017.

Slučaj koji je na najdramatičniji način  upozorio na prisustvo nasilničkog ponašanja i odsustvo netolerancije u društvu, predstavljao je alarm za mobilizaciju svih nadležnih institucija i društvenih subjekata u pravcu aktivnog i trajnog angažmana u prevenciji svih oblika nasilja u zajednici – posebno nasilja nad ženama. Senzibilizacija javnosti na sve pojavne oblike nasilja – obiteljskog, vršnjačkog, osoba s invaliditetom, LGBTQ osoba, internetskog, rodno uvjetovanog nasilja, usmjerena je prema njihovom smanjenju i ublažavanju traumatičnih posljedica žrtava nasilja.

 

Krapinsko-zagorska županija sukladno zakonskim ovlaštenjima nastoji biti poveznica između nadležnih županijskih institucija i ustanova, kao i organizacija civilnog društva na osvješćivanju javnosti o prevenciji nasilničkog ponašanja kao i pružanja adekvatne skrbi ranjivim skupinama i žrtvama nasilja na području županije. U tu svrhu, između ostaloga, pokrenut je i projekt Savjetovališta za žene žrtve nasilja – SOS telefona na području Krapinsko-zagorske županije. SOS telefon za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije djeluje od 2012. godine, a od 2017. godine djeluje i kao savjetovalište na adresi Trg svete Jelene 6 u Zaboku. Osim informacija i savjetodavnog razgovora, korisnice i korisnici u novouređenom savjetovalištu mogu dobiti kontinuiranu pomoć i podršku!

 

U pet godina postojanja SOS telefon imao je više od 250 izravnih korisnika i korisnica, za rad na telefonu educirano je više od 30 osoba-volonterki, odrađeno više od 8 dodatnih edukacija, odrađeno više od 1000 volonterskih sati, te organizirano više od 12 intervizija i supervizija za volonterke.

 

Kroz tribine i okrugle stolove za temu nasilja prema ženama educirano je i senzibilizirano više od 500 osoba, putem javnih akcija – podjele letaka informirano je ukupno oko 7500 osoba, a oko 1000 korisnika/ica uključeno je u virtualno informiranje. Svake godine organiziran je monitoring po pitanju rada institucija u području obiteljskog nasilja i  nasilja prema ženama u kojem su sudjelovali predstavnici/ce Centara za socijalnu skrb, Policijske uprave Krapinsko-zagorske, zdravstvenih ustanova, obrazovnih ustanova. SOS telefon aktivno surađuje sa svim institucijama, a od 2016. godine  je član Županijskog tima za prevenciju obiteljskog nasilja i nasilja prema ženama. Osim direktnog rada sa žrtvama, odrađivane su i preventivne aktivnosti sa učenicima u zagorskim srednjim školama, kao i radionice za nezaposlene žene.

 

Predstavnice SOS telefona redovito gostuju u emisijama lokalnih radiopostaja te na taj način također informiraju i senzibiliziraju građane o problemu nasilja prema ženama. Krapinsko-zagorska županija financira provođenje ovog projekta u obliku trogodišnjeg programa Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje iz Zagreba u ukupnom iznosu od 225.000 kuna.