Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 17. lipnja 2016.

„Oskare znanja“ dodjeljuje Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta te Agencija za odgoj i obrazovanje učenicima koji su na državnim natjecanjima osvojili prvo mjesto i učenicima koji su osvojili jedno od prva tri mjesta na međunarodnim natjecanjima. Ove godine, „Oskare znanja“ dobilo je pet učenika i jedan student iz Zagorja:

Martin Bajzek, (danas student, lani bio učenik 4. razreda Srednje škole Zlatar), za osvojenu brončanu medalju na 44. međunarodnoj Olimpijadi iz fizike održanoj u Mumbaiju, sa mentorom Filipom Torićem.

Robert Sviben, učenik 3. razreda Srednje škole Zlatar za osvojeno prvo mjesto na državnom natjecanju iz hrvatskog jezika, sa mentoricom Ljerkom Gajski-Markulin.

Damjan Milaković, učenik 8. razreda OŠ Ljudevit Gaj za osvojeno prvo mjesto na državnom natjecanju iz njemačkog jezika, sa mentoricom Mirjanom Klobučar

Maja Profeta, učenica 5.a razreda pri OŠ Sv. Križ Začretje, za osvojeno prvo mjesto na državnom natjecanju iz tehničke kulture,  kategorija maketarstvo i modelarstvo, sa mentoricom Boženom Belanović

Stjepan Horvat, učenik Srednje škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok, koji je osvojio prvo mjesto, prvu nagradu na 54. Hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa, solist, harmonika E kategorija, sa mentoricom Nadom Bilić

Kristina Tuškan, učenica Osnovne glazbene škole pri OŠ KŠ Gjalski iz Zaboka, osvojila je prvo mjesto na 54. Hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa, solist truba, III. kategorija, sa mentorom Markom Bobičanecom

Eva Novak, učenica ŠUDIGO Zabok, osvojila je prvo mjesto na državnom natjecanju LIK 2016. godine, područje vizualnih umjetnosti i dizajna, prvu generacijsku nagradu, kategorija 3a, sa mentoricom Carmen Bačura Potočić

Povodom dobivanja „Oskara znanja“ župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar uputio je laureatima čestitke: „Dobitnicima Oskara znanja upućujem najiskrenije čestitke! Sjajni rezultati u velikoj konkurenciji na državnim i međunarodnim natjecanjima dokaz su da ste iznimno talentirani i puni entuzijazma te da ste spremni naporno raditi kako bi ostvarili svoje ciljeve. Još jednom, čestitke svima na osvajanju Oskara, ali i vašim mentorima koji su se dodatno angažirali oko njih i pomogli vam da ostvarite svoje potencijale u potpunosti“. Dodjela Oskara znanja održana je u Zagrebu 16. i 17. lipnja 2016. godine.

Inače, Krapinsko-zagorska županija organizirala je u subotu, 11. lipnja 2016. godine u Gimnaziji A.G. Matoša u Zaboku prijem za učenice i učenike te njihove mentore, koji su na državnim natjecanjima osvojili neko od prva tri mjesta. Kao i prijašnjih godina, tako su i ove učenici iz Zagorja pokazali svoju izvrsnost, osvojivši ukupno 29 prvih mjesta, 13 drugih i 17 trećih mjesta. Na državna natjecanja prema propozicijama Agencije za odgoj i obrazovanje te Agencije za strukovno obrazovanje iz Krapinsko-zagorske županije na državna natjecanja bila su pozvana 72 učenika srednjih škola i 128 učenika osnovnih škola, koji su osvojili ukupno  20 prvih, 9 drugih i 12 trećih mjesta. Krapinsko-zagorska županija ove je godine po prvi puta nagradila učenike i mentore koji su nastupili na državnim i međudržavnim natjecanjima izvan propozicija Agencije za odgoj i obrazovanje i Agencije za strukovno obrazovanje. Nastupila su 24 učenika sa 9 mentora, koji su osvojili ukupno 9 prvih mjesta, 4 druga i 5 trećih mjesta. Za novčane nagrade Krapinsko-zagorska županija ove je godine izdvojila ukupno 58 tisuća kuna.