Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 23. veljače 2021.

RAZVOJ PODUZETNIŠTVA S DRUŠTVENIM UČINKOM U HRVATSKOJ

Kako je razdoblje za koje je donesena strategija razvoja društvenog poduzetništa u Hrvatskoj (2015-2020.) upravo isteklo, a Nacionalna razvojna strategija do 2030. godine ističe da će Hrvatska stvarati instrumente za rizična ulaganja u projekte poduzetnika početnika, ovaj će se projekt usmjeriti na povećanja vidljivosti koncepta poduzetništva s društvenim učinkom i s tim konceptom razvijati platformu za rizična ulaganja.

Poznate su prepreke za poslovno širenje poduzetničkih projekata s društvenim učinkom u Hrvatskoj na svim razinama, a one se podudaraju s onima s kojima se susreću i konvencionalni poduzetnički projekti: nedovoljna znanja i vještine iz poslovnog planiranja i upravljanja, marketinga, ograničen pristup izvorima financiranja, kao i brojne administrativne i pravne prepreke koje stoje na putu u svakom poduzetničkom pothvatu u Hrvatskoj.

 

BAIF – NOVI FINANCIJSKI INSTRUMENT ZA ULAGANJA S DRUŠTVENIM UČINKOM

Kako bi se odgovorilo na izazove na strani potražnje i ponude na tržištu u Hrvatskoj, ovaj projekt ima za cilj razviti novi instrument za ulaganja s društvenim učinkom pod nazivom Business Angels Impact Fund – BAIF.

BAIF nastoji okupiti financijske resurse poslovnih anđela i Europskog anđeoskog fonda (EAF) pri Europskim investicijskom fondu (EIF) kroz model zajedničkih ulaganja u inovativne projekte koji osim profita pokazuju i potencijal za postizanje društvenog učinka.

Cilj BAIF-a je okupiti sve zainteresirane dionike u promicanju poduzetničko investicijskog ekosustava za ulaganja s društvenim utjecajem u Republici Hrvatskoj, kroz niz radionica za poslovne anđele, tvrtke i startupove, koji razvijaju projekte koji imaju namjeru postizati pozitivan društveni utjecaj.

Glavne značajke strukture zajedničkog investicijskog fonda poslovnih anđela koje je prethodno implementirao EIF koriste se u ovom projektu kao nadahnuće za moguća strukturiranja ulaganja na tržištu rizičnog kapitala u Hrvatskoj u području ulaganja s društvenim utjecajem.

 

POSLOVNI ANĐELI

Istraživanje provedeno krajem 2019. godine u Hrvatskoj na uzorku postojećih i potencijalnih poslovnih anđela pokazalo je da je 70,8% ispitanih zainteresirano postati odnosno ostati poslovni anđeo, ali 91,7% nije dovoljno informirano o svim fazama anđeoskih ulaganja. 

U prosjeku bi potencijalni poslovni anđeo u pojedini projekt bio spreman uložiti od 3.000 EUR do 50.000 EUR i bio bi spremniji ulagati ako bi mu se pružila neka vrsta podrške.

Stoga je zadatak ovog projekta pridonijeti održivosti poduzetničkih projekata koji ostvaruju društveni učinak kroz uvođenje novih financijskih mehanizama i mogućnosti njihovog korištenja.

 

PRIJETNJE I PRILIKE ZA „IMPACT“ INVESTITORE

Usprkos niskoj razini svijesti i često pogrešnoj percepciji koncepta impact ulaganja (ulaganje s društvenim utjecajem), nedostatku javnog financiranja za podršku organizacijama specijaliziranim za izgradnju kapaciteta društvenog poduzetništva poput inkubatora, akceleratora, posrednika, zaklada, nerazvijenom tržištu filantropskih poduhvata, te konačno nedostatku prilagođenih, održivih financijskih instrumenata i programa za impact projekte, u Hrvatskoj raste trend poduzetnika, i to iz svih sektora, koji su odlučni ugraditi impact komponente u svoje poslovne modele.

Pokazuje to istraživanje koje je društvo Feelsgood Capital Partners provelo u sklopu EIF-ovog postupka dubinske analize kroz protekle tri godine.

 

NOSITELJ PROJEKTA I PARTNERI

Nositelj projekta je Krapinsko-zagorska županija dok su koordinatori Zagorska razvojna agencija,

Poduzetnički centar Krapinsko-zagorske županije, Feelsgood Capital Partners i Hrvatska udruga poslodavaca.

 

PROJEKT JE UKUPNO VRIJEDAN 318.441,63 EUR, OD ČEGA SE KROZ POTPORU EUROPSKE KOMISIJE, EASI PROGRAM, SUFINANCIRA 249.641,63 EUR-A, A OSTATAK SREDSTAVA VLASTITI JE DOPRINOS PARTNERA.

Ovaj projekt dobio je financijsku potporu Programa Europske unije za zapošljavanje i društvene inovacije „EaSI“ (2014. – 2020.)

Sadržaj ovog priopćenja isključiva je odgovornost Krapinsko-zagorske županije. Izneseni stavovi ne mogu se smatrati stajalištem Europske komisije te se Europska komisija ne može smatrati odgovornom za korištenje informacija koje su sadržane u ovom dokumentu.