„Putevi baštine“ kroz Sloveniju i Hrvatsku
Datum objave: 17. listopada 2007.
Projekt „Putevima baštine“ čija je realizacija počela početkom ovog mjeseca jučer je predstavljen na konferenciji za novinare u prostorijama Krapinsko-zagorske županije. Taj projekt provodi Zagorska razvojna agencija (ZARA) s Razvojnom agencijom Kozjansko kroz INTERREG III A, susjedski program Slovenija – Mađarska – Hrvatska, pod akronimom „Po poteh dediščine“ ( Putevima baštine). O tom programu govorili su županica Krapinsko-zagorske županije Sonja Borovčak, direktor Zara-e, Siniša Hajdaš-Dončić i Petar Štefanec, voditelj tog projekta.
Cilj projekta, kojeg Županija sufinancira s 25 posto, je razvoj održivog turizma pograničnog područja kao i razvoj postojeće turističke ponude što će povećati prepoznatljivost i konkurentnost regije kao turističkog odredišta, a njegova vrijednost je 116 tisuća eura. Planira se napraviti označavanje putova i staza – kreiranje programa za razvoj i umrežavanje turističke ponude na putovima i stazama s obje strane granice. Mreža putova i staza sa svojim nemirnim terenima i bogatom poviješću omogućit će dugoročniji razvoj turizma. Također će se stvoriti baze podataka i baze znanja te mreže informacijskih kioska, a planira se izobrazba turističkih vodiča i formiranje marketinške strategije i izrada promocijskih materijala.
Planiraju se ukupno postaviti četiri turistička kioska u sklopu marketinške strategije kojom se želi što bolje informirati turisti, posjetitelji toplica i postojećih turističkih centara, škole u prirodi, pojedinci koji žele obavljati aktivnosti vezane za turizam, mladi i svi oni koji se bave turističkom aktivnošću u regiji (turističko poduzetništvo, poljoprivrednici, turistički informativni centri, nezaposleni), a također indirektno lokalne zajednice i udruge.
Područje puno termalnih toplica
– Područje projekta je, unatoč velikim mogućnostima razvoja turizma, usluga i poduzetništva vezanog za turizam, suočeno s problemom nezaposlenosti i neprimjereno razvijenog sektora usluga. Kulturni i prirodni resursi nisu kapitalizirani jer sudionici važni za razvoj turizma ne surađuju dovoljno – rekao je voditelj projekta Petar Štefanec. Dodao je da postoji trajna potreba za identifikacijom i povezivanjem individualnih turističkih proizvoda koji su danas uglavnom neprepoznatljivi. Sami za sebe ti proizvodi nisu uspješni u promociji i razvoju.
Postoji šire područje termalnih toplica koje je smješteno između Zreča, Dobrne, Laškog, Rimskih Toplica, Podčetrtka i Rogaške Slatine u Sloveniji i između Krapinskih, Tuheljskih i Stubičkih Toplica u Hrvatskoj. Relativno dobro razvijen turizam baziran na toplicama karakterističan je za ovo područje, ali nedostaju dodatne usluge ostavljajući tako turista ovisnim o pojedinačnoj i sporadičnoj ponudi svakih pojedinih toplica. Zahtjevniji gosti nisu zadovoljni s takvom razinom ponude te nisu ohrabreni da se vraćaju. Ovim kooperativnim projektom bit će omogućeno korištenje tradicijske, kulturne i prirodne baštine te na taj način ujedno i podizanje ekonomske snage regije. Različiti pojedinci unutar regije počet će surađivati i bit će povezani s ostalim pojedincima izvan regije.
Mreža putova i staza sa svojim nemirnim terenima i bogatom poviješću omogućit će dugoročniji razvoj turizma.