Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 22. rujna 2007.

Program „Tradicijski obrti – nove vrijednosti“ čiji su nositelji Muzeji Hrvatskog zagorja, partner Krapinsko-zagorska županija, a prekogranični partneri Znanstveno-istraživački centar „Bistra“ Ptuj i Pokrajinski muzej Murska Sobota predstavljen je u petak na konferenciji za novinare.  Program se sufinancira sredstvima EU u okviru Programa za susjedstvo Slovenija – Mađarska – Hrvatska. O ovom projektu, kojem je glavni cilj povezati prekogranična područja i evidentirati zajedničke baštinske resurse, osnivanje Centra za tradicijske obrte i vještine, odnosno stvaranje sinergije tradicionalnih obrta i vještina s turističkim sektorom govorila je županica Krapinsko-zagorske županije Sonja Borovčak, ravnateljica Muzeja Hrvatskog zagorja i autorica idejnog projekta Goranka Horjan, potom Aleš Gačnik iz Znanstvenoistraživačkog centra „Bistra“ Ptuj te Aleš Arih, ravnatelj Pokrajinskog muzeja Murska Sobota.
 
Ciljevi projekta
Ciljevi  projekta su očuvanje tradicijske baštine, tradicijskih obrta i tradicijskih vještina i znanja te povezivanje prekograničnih područja i evidentiranje zajedničkih baštinskih resursa koji će se potom koristiti kao podloge daljnjeg razvoja. Ukupna vrijednost projekta je 1,8 milijuna kuna, od čega 1,3 milijuna kuna sufinancira Europska Unija u sklopu inicijative Interreg IIIA Program za susjedstvo Slovenija-Mađarska Hrvatska 2004. – 2006., a preostali iznos sufinanciraju Ministarstvo kulture, Krapinsko-zagorska županija i Muzej Hrvatskog zagorja.
– Jedan od najvidljivijih rezultata projekta je osnivanje centra za tradicijske obrte i vještine koji će se nalaziti s obje strane granice u Kumrovcu u Muzeju Staro selo i u Pokrajinskom muzeju u Ptuju. Stručnjaci će prvo obići teren i mapirati resurse, odnosno pohraniti ih u bazu, a centar će u konačnici biti jedna referentna ustanova u kojoj će zainteresirani naći potrebne podatke koje će se moći dopunjavati i koristiti za potrebe razvojnih turističkih i baštinskih projekata, odnosno projekata u području kulture – rekla je autorica projekta Goranka Horjan, inače ravnateljica Muzeja Hrvatskog zagorja.
Prema riječima Aleša Gačnika iz ptujskog Znanstveno-istraživačkog središta Bistra, svi rezultati provedenog terenskog istraživanja bit će pohranjeni na DVD-u, u prigodnim publikacijama i knjizi koju priprema slovenski partner. Svi će materijali biti prezentirani na hrvatskom, slovenskom i engleskom jeziku. Zajednički projekt hrvatske i slovenske strane pozdravila je Krapinsko-zagorska županica Sonja Borovčak.
– Ovim projektom poručujemo da nam je stalo do vlastitog identiteta te da ćemo u Zagorju čuvati tradicijske obrte. Ovo je ujedno dobar primjer koji će pokazati mladima kako zajedničkim snagama možemo realizirati vrijedan projekt – rekla je županica.