Zagorje
Bajka na dlanu

Župan Kolar na otvorenju Savjetovališta za žene žrtve nasilja: “Nikakav oblik nasilja nije prihvatljiv i nema nikakvog opravdanja!”

Datum objave: 23. rujna 2024.

U ponedjeljak, 23. rujna 2024. godine, u Zaboku je povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama otvoreno Savjetovalište za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije.

Krapinsko-zagorska županija prva je u Hrvatskoj, ističe župan Željko Kolar, potpisala sporazum “Sigurno mjesto za žene”, a nakon što je u prosincu 2020. godine otvoreno privremeno Sklonište za žrtve nasilja u obitelji Novi početak, proveden je projekt koji je u 24 mjeseca svoje provedbe omogućio da se sustav skrbi za žrtve nasilja na području Županije digne na zavidnu razinu, posebice u usporedbi s ostalim područjima u Hrvatskoj. “Mi smo se kroz niz akcija pokušavali obratiti mladima, zbog toga su i napravljene publikacije u smjeru odgajanja djece i mladih te stvaranje klime u društvu da nikakav oblik nasilja za nas nije prihvatljiv i da nema nikakvog opravdanja za nasilje. Ako ste srednjoškolka ili srednjoškolac, odnosno studentica ili student i imate romantičnu vezu, a već tada ima nasilja u vezi, što onda očekivati u braku?”, ističe župan Kolar i poručuje svima, a posebice mladim ženama, kako nema opravdanja, niste nigdje pogriješile, pogriješio je samo onaj koji je dignuo ruku. Župan Kolar je istaknuo da cijelo vrijeme apelira na pravosudni sustav Republike Hrvatske da bude pravedan, ali strog, pogotovo prema onima koji uzastopno ponavljaju nasilje. “Ne tražiti olakotne okolnosti u svakom slučaju, nego realno sagledati situaciju i kažnjavati nasilnike. To je jedini pravi put. Siguran sam da nijedna županija u Hrvatskoj nije napravila ovakvu akciju, kao što imamo mi akciju „I tebe se tiče”, gdje smo s našim edukativnim tablama s porukama osoba koje su doživjele nasilje obišli sve gradove i općine u Županiji.

U sklopu 1,9 milijuna eura vrijednog projekta koji je financiran iz Europskog socijalnog fonda, a financirala ga je vlastitim sredstvima i Krapinsko-zagorska županija u iznosu od gotovo 450 tisuća eura, osigurane su ključni infrastrukturni preduvjeti za izgradnju skloništa u novom, povećanom kapacitetu na trajnoj lokaciji u potpunosti prilagođenom osobama s invaliditetom, a namijenjen je ženama, muškarcima i djeci, žrtvama obiteljskog nasilja. Drugi veliki infrastrukturni dio projekta je uređenje Savjetovališta u koje je uloženo 127 tisuća eura. Prostor je uzet u dugoročni zakup od Zavoda za javno zdravstvo KZŽ i u potpunosti je uređen, a zamjenica župana Jasna Petek istaknula je dugu tradiciju Krapinsko-zagorske županije borbe protiv nasilja nad ženama i svakog oblika i vrste nasilja, a posebno obiteljskog nasilja. “Od 2012. radi SOS telefon savjetovališta, od 2019. u suradnji s Centrom za edukaciju, savjetovanje i istraživanje iz Zagreba. U tome, u kreiranju tih politika, veliku ulogu ima naše Povjerenstvo za ravnopravnost spolova kao naše savjetodavno tijelo. Mi smo prva županija u našoj Republici Hrvatskoj koja je potpisala Europsku povelju o ravnopravnosti spolova, koja nas je zapravo na neki način i vodila, i čijim smo se načelima vodili u kreiranju politika i ravnopravnosti spolova u našoj županiji”, naglasila je zamjenica Petek.

Vršiteljica dužnosti ravnateljice doma Novi početak Aneta Škreblin istaknula je kako zahvaljujući naporu, trudu i podršci Krapinsko-zagorske županije kao osnivača Doma i provedbi projekta Novi početak imaju mogućnost pružati cjelovitu i sveobuhvatnu podršku korisnicima, žrtvama obiteljskog nasilja i to kroz pružanje dviju usluga. “Usluge smještaja u novom prostoru u povećanom smještajnom kapacitetu i usluge savjetovanja žrtava obiteljskog nasilja u ovom novouređenom prostoru u Zaboku, na adresi Trg Dragutina Domjanića, 6 koji je prilagođen i osobama s invaliditetom. Psiholozi, socijalna radnica i pravnici će pružati pomoć, tako da smo osigurali da žrtve nasilja na jednom mjestu mogu ostvariti svu podršku i informacije koje su im potrebne za daljnje korake. U savjetodavnom radu je naglasak na educiranju žrtava, da nauče prepoznati jesu li njihovi bliski odnosi sigurni, podučava ih se kako se mogu zaštiti i daju im se informacije o tome koje su to ustanove i institucije koje pružaju zaštitu i pomoć žrtvama obiteljskog nasilja“, kazala je Škreblin.

Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade KZŽ Martina Gregurović Šanjug rekla je kako su uspješno osigurani ključni infrastrukturni preduvjeti u sklopu 1,9 milijuna eura vrijednog projekta koji je financiran iz Europskog socijalnog fonda, a osim toga financiran je i vlastitim sredstvima KZŽ u iznosu od gotovo 450 tisuća eura. “Prije svega, to je izgradnja skloništa u povećanom kapacitetu na trajnoj lokaciji u potpunosti prilagođenom osobama s invaliditetom koji smještava i žene i muškarce žrtve nasilja u obitelji, ali isto tako i djecu. Drugi dio infrastrukturnog projekta jest uređenje ovog savjetovališta u koje je uloženo 127 tisuća eura. Osim toga, projekt Novi početak omogućio nam je da uistinu podignemo kapacitete stručnjaka koji rade u raznim sustavima socijalne skrbi i obrazovanja te odgoja na području Županije na jednu vrlo visoku razinu zahvaljujući čitavom nizu edukacija, stručnih skupova i okruglih stolova koje smo organizirali“, naglasila je pročelnica Gregurović Šanjug.

Usluge savjetovališta su za korisnike potpuno besplatne, a mogu se ostvariti osobnim dolaskom, putem telefona ili e-maila. Sve informacije o vrstama pomoći koje se mogu ostvariti, o kontaktima i radnom vremenu, publikacijama, dostupne su na internetskim stranicama Doma Novi početak.
Kontakt telefon Savjetovališta: 091 255 6255
Radno vrijeme savjetovališta:
  • utorkom od 15:00 do 19:00 sati
  • srijedom od 13:00 do 17:00 sati
  • četvrtkom od 08:00 do 12:00 sati
  • svake prve subote u mjesecu od 08 do 12 sati

Dolazak je potrebno najaviti, a bez najave je moguće doći srijedom od 15:00 do 17:00 sati.


Fotogalerija