Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 15. svibnja 2017.

Okruglom stolu prisustvovali su brojni stručni suradnici u odgojnim i obrazovnim ustanovama te ustanovama socijalne skrbi,  ali i roditelji djece s ADHD-om. Zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije Jasna Petek u uvodnom govoru osvrnula se na poteškoće koje izaziva ADHD djeci i roditeljima, naročito kada krenu u školu. Neznanje i ravnodušnost svih segmenata društva, takvu je djecu dovela u neravnopravan položaj: postižu lošiji uspjeh u školi koji najčešće nije realna slika njihove sposobnosti i truda, vrlo često školovanje provedu izolirani, s dubokim osjećajem odbačenosti.

 

Izv. prof. dr. sc. Snježana Sekušak-Galešev, prof. psiholog, prodekanica za znanost Sveučilišta u Zagrebu, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet govorila je o simptomima ADHD-a i naglasila se da je bitno obilježje ADHD-a kao razvojnog poremećaja da je to trajni model nepažnje i/ili hiperaktivnog-impulzivnog ponašanja koji je češći i teži od tipičnog za osobe odgovarajućeg razvojnog stupnja, a uzrok je i danas neotkriven. Također je naglasila da pravovremenim otkrivanjem i dijagnosticiranjem te odgovarajućom terapijom značajno mogu smanjiti štetne posljedice te osoba može uz pomoć i podršku obavljati svakodnevne aktivnosti.

 

Sandra Geri, predsjednica Udruge “ADHD i ja“ podijelila je s prisutnima svoju osobnu priču, jer je i sama majka 3 djece s ADHD-om. Na vlastitom primjeru pokazala je koliko znači prije svega podrška i razumijevanje obitelji, a onda i škole i okoline. Zaključila je da ukoliko se takva djeca prihvate i pomogne im se u prilagodbi, prihvatit će ga i njegovi vršnjaci i okolina.

 

 U skladu sa svojim financijskim mogućnostima Krapinsko-zagorska županija nastoji podržati sve aktivnosti koje imaju u cilju razviti mrežu usluga namijenjenih djeci jer dobro organizirane i kvalitetne usluge za djecu investicija su u obitelj. To se prvenstveno odnosi na  promicanje dojenja, ranu intervenciju, logopedske usluge, podršku darovitoj djeci i djeci s teškoćama u razvoju, osiguravanje kvalitetnog i dostupnog odgoja i obrazovanja i zdravstvene zaštite djece.

 

Također se osiguravaju sredstva za jednokratne novčane pomoći građanima zbog teških životnih prilika (200.000 kn), jednokratne novčane pomoći obiteljima za treće i svako daljnje novorođeno dijete (250.000 kn), jednokratne novčane pomoći za sufinanciranje nabave udžbenika i drugih nastavnih sredstava (200.000 kn). Ove godine ukupno je osigurano 775.000 kn za socijalnu skrb. U 2016. godini  za socijalnu skrb izdvojeno je 748.000,00 kn vlastitih prihoda.

 

Krapinsko-zagorska županija već treću godinu za redom provodi projekt Baltazar kojim osigurava djeci s teškoćama u razvoju školovanje sa svojim vršnjacima, u svojoj lokalnoj zajednici, u redovnom sustavu odgoja i obrazovanja uz podršku pomoćnika u nastavi. Znatna sredstva izdvajaju se  za programe podrške predškolskom odgoju i obrazovanju, prijevozu i stipendiranju učenika, programima i aktivnostima kojima se podupiru darovita djeca, natjecanjima učenika, poticanju kulturno-umjetničkog dječjeg stvaralaštva. Također, Krapinsko-zagorska županija dobila je 702 tisuće kuna bespovratnih sredstava za provedbu projekta „Zalogajček“.


Fotogalerija