Zagorje
Bajka na dlanu

Najboljim zagorskim gospodarstvenicima uručene Zlatne kune – trijumfirali Vetropack Straža, Pireko i CODX Solutions

Datum objave: 19. listopada 2023.

U Zaboku je u četvrtak, 19. listopada 2023. godine, održana svečana sjednica Gospodarskog vijeća i dodjela Zlatnih plaketa Hrvatske gospodarske komore Županijske komore Krapina za 2021. godinu.

 

Zlatna kuna u kategoriji velikih tvrtki ove je godine dodijeljena Vetropack Straži iz Huma na Sutli. U kategoriji srednjih tvrtki Zlatnu kunu dobio je  Pireko d.o.o. iz Oroslavja, a u kategoriji malih tvrtki CODX Solutions d.o.o iz Krapine

 Župan Željko Kolar čestitao je dobitnicima te istaknuo da su na dodjeli ovih nagrada okupljeni najbolji poduzetnici iz čitave Krapinsko-zagorske županije. „Naši su gospodarstvenici i u najvećim krizama ulagali u ljude i nove tehnologije i stoga smo brže izašli iz krize nego ostali. Pokrivenost izvoza uvozom u Krapinsko-zagorskoj županiji je 180 posto, a hrvatski prosjek  je oko 70 posto i to je snaga našeg gospodarstva. Naša je snaga i u tome da među najuspješnijim gospodarstvenicima nisu samo staklarstvo i metalska industrija, već da je to i IT i programerstvo, odnosno široka lepeza usluga“ – istaknuo je župan Kolar i naglasio kako na području naše županije nikad nije radilo više ljudi. „Kad sam 2013. postao župan gledao sam podatke našeg Zavoda koji su kazali da je tada bilo 32.542 zaposlenih, a oko 8600 nezaposlenih. Danas imamo preko 40.000 zaposlenih i oko 2100 nezaposlenih. Nekada su se svi borili za svako radno mjesto, za jedan posao javljalo se mnogo ljudi, a danas nam čak i fali radne snage. Samo ove godine je izdano preko 1500 dozvola za rad stranih radnika na području naše županije, no ne trebamo na to gledati kao na nešto loše jer je to trend kojeg su prošle sve razvijene zemlje. Ako je to taj signal, onda je to dobro“ – kazao je župan Kolar.

 

ZLATNA KUNA ZA VELIKA PODUZEĆA –  VETROPACK STRAŽA

Zlatnu kunu za veliko poduzeće su direktoru Vetropack Straže Darku Šlogaru i predsjedniku Uprave Vetropacka Claudu uručili župan Željko Kolar i predsjednik Hrvatske gospodarske komore Županijske komore Krapina Luka Burilović.

 

„Ovo je priznanje je prije svega rezultat rada, predanosti i stručnosti svakog našeg zaposlenika. U našoj smo kompaniji svjesni da je svaki pojedinac bitan, i time se vodimo u svim svojim odnosima. I dalje ćemo raditi istim entuzijazmom i predanošću kako bih opravdali ovu plaketu“ – rekao je direktor Šlogar, zahvalivši Krapinsko-zagorskoj županiji na svoj potpori u poslovanju tvrtke.

Vetropack Straža bavi se proizvodnjom staklene ambalaže, a svoje proizvode prodaje i distribuira u Hrvatskoj, Italiji, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji te drugim zemljama jugoistočne Europe.  Tvornica je utemeljena 1860. na području Huma na Sutli, a 1996. godine  Vetropack grupa kupila je većinski udio u hrvatskoj tvornici i provela sveobuhvatni proces modernizacije. Danas je to tehnološki visokorazvijena tvornica koja zadovoljava rastuću potražnju za staklenom ambalažom u jugo-istočnoj Europi i posjeduje certifikate za upravljanje kvalitetom (ISO 9001), sigurnošću hrane (FSSC 22000) te zaštitom zdravlja i sigurnosti na radu (ISO 45001), čime jamči kvalitetan i zdravstveno siguran proizvod te sigurno i održivo radno okruženje. Godine 2022. kompanija je otvorila i poslovnu jedinicu u Zagrebu namijenjenu korporativnim funkcijama iz različitih odjela. U tvornici su instalirane tri staklarske peći i dvanaest proizvodnih linija, na kojima se dnevno proizvede oko 960 tona stakla. Proizvodni program obuhvaća više od 400 oblika koji se mogu proizvesti u pet osnovnih boja te nijansama zelene i plave. Uz standardnu, proizvode i ekskluzivnu ambalažu, osmišljenu isključivo prema zahtjevima kupaca.  Tvornica zapošljava 675 ljudi kojima nastoji osigurati poželjne radne uvjete, razvoj karijere te stalna usavršavanja. Maksimalno ulaže u osiguravanje sigurne okoline za rad, zaštitnu opremu i edukaciju o sigurnosti na radu – uz moto „Ja sam važniji od proizvodnje“.

ZLATNA KUNA ZA SREDNJA PODUZEĆA – PIREKO

Tvrtka Pireko je prošle godine obilježila 30 godina poslovanja, a prva Zlatna kuna došla je već nakon prvih 10 godina poslovanja. „–Tada smo bili malo poduzeće s manje od 20 zaposlenih. ‘Zlatnu kunu’ smo dobili još 2004. i 2007. godine i bili smo izuzetno ponosni na uspjeh. Tada je, 2008. godine nastupila kriza, no mi smo negdje u tom razdoblju prešli iz malih u srednje poduzetnike, a danas imamo 95 zaposlenih. Puno ulažemo u ljude, ali i u postrojenje, a posljednje smo napravili sunčanu elektranu koja je ovih dana puštena u pogon. Također, s predstavnicima lokalne i regionalne vlasti imamo odlične odnose i nadam se da će se to nastaviti“ – poručio je direktor Knezić

Tvrtka Pireko svoje je poslovanje započela 1992. godine u iznajmljenim prostorima s djelatnošću strojarskoga inženjeringa (projektiranje i izrada tehničke dokumentacije iz područja energetike i procesne tehnike). Kako u to vrijeme zbog manjka investicija nije bila povoljna situacija za poslove projektiranja, tvrtka se ubrzo preorijentirala te je počela razvijati proizvodni program: izmjenjivače topline, spremnike, bojlere, ekspanzijske uređaje, procesnu opremu, opremu za toplinske stanice i kotlovnice te brodsku opremu.  Marketinški nastup na tržištu je obavljen kroz 10 izlaganja na sajamskim priredbama Zagrebačkoga velesajma. Danas tvrtka ostvaruje više od 98% svog ukupnog godišnjeg prihoda u proizvodnji. Kvalitetom proizvoda, konkurentnim cijenama i vlastitim razvojem tvrtka prodaje opremu na tržištu Republike Hrvatske,  diljem Europske unije te Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije te indirektno i u ostatku Svijeta (Amerika, Azija, Afrika). Razvoj tvrtke nije bio linearan, značajan rast tvrtke bio je od 2000 – 2009. godine, od 2013. do 2018. te unatrag tri godine. Da bi se moglo investirati korišteni su komercijalni bankarski krediti uz subvencioniranu kamatu Županije i grada Oroslavja te EU fondova. Danas tvrtka posluje na 5.000 m²  proizvodnih površina, 20.000 m² zemljišta, s ukupno 95 zaposlenih.

ZLATNA KUNA ZA MALA PODUZEĆA – CODX SOLUTIONS

Direktor tvrtke CODX SOLUTION Miroslav Šalković kazao je kako su oni specifična djelatnost u ovom kraju, no kako iza te plakete stoji rad njega i njegovih 35 kolega bez kojih ne bi bio tu gdje je danas. „Iako smo smješteni lokalno, u Krapini, imamo zaposlene iz cijele Hrvatske. Želja nam je postati regionalni IT centar koji nudi IT rješenja u financijskom, proizvodnom i zdravstvenom sektoru, a svoje usluga najviše prodajemo vani – istaknuo je Šalković te najavio da tu tvrtka neće stati, već je najavio i daljnja poslovna širenja.

U Codx-u, ne samo da razvijaju prilagođena programska rješenja, već su i predani razvoju vlastitih inovativnih rješenja koja pomažu njihovim klijentima u procesima digitalne transformacije. Njihov rad obuhvaća širok spektar industrija, uključujući financijski sektor, proizvodni, industrijski te medicinski sektor.  Codx tim čine stručnjaci s različitim vještinama, uključujući programere, arhitekte sustava, dizajnere, project managere, poslovne analitičare i devops inženjere. Ta raznolikost omogućava pristup različitim perspektivama i prilagodbu rješenja prema potrebama svakog klijenta.Iako je sjedište tvrtke u Krapini, njihova prisutnost seže daleko izvan granica Hrvatske. Naime,  timovi tvrtke aktivno sudjeluju na tržištima zapadne Europe i SAD-a.Codx Solutions ne gradi samo softverska rješenja, već i dugoročna partnerstva sa svojim klijentima, a njihovu stručnost dakako potvrđuje i činjenica da programska rješenja na kojima rade koriste Fortune 500 kompanije.

NAJBOLJI REZULTATI ZAGORSKOG GOSPODARSTVA U POVIJESTI

Predsjednik Hrvatske gospodarske komore Županijske komore Krapina Anđelko Švaljek istaknuo je kako je zagorsko gospodarstvo prošle godine postiglo najbolje rezulatete u povijesti. „Imali smo oko 2 milijarde i 400 milijuna eura prihoda, skoro 200 milijuna eura dobiti, a ostvarili smo i rast produktivnosti. Ono što nas karakterizira, proizvodnja i izvoz, pokazalo se kao naša velika snaga i prednost. Ipak, u svijetu je bilo mnogo kriza i mnoge prednosti koje su do nekada bile evidentne, sada nas pozivaju na oprez. Imamo već situacija u kojima proizvodne izvozne tvrtke imaju poteškoće s popunjavanjem svojih proizvodnih kapaciteta, a posljednja događanja na bliskom istoku nas u svakom slučaju pozivaju na oprez „– dodao je predsjednik Švaljek te uputio čestitke svim dobitnicima, a svim obrtnicima i gospodarstvenicima uputio je zahvale što doprinose kvaliteti i snazi zagorskog gospodarstva.

GOSPODARSKA KRETANJA BOLJA OD PROGNOZIRANIH

Predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović istaknuo je kako se Hrvatska ne može i ne smije oslanjati samo na turizam, već mora kontinuirano jačati proizvodnju i industriju. „ S proteklim razdobljem, a to rezultati govore, možemo biti zadovoljni imajući na umu kako su posljednjih godina bile velike krize u vidu COVID-a i agresije Rusije na Ukrajinu. Gospodarska kretanja u ovoj, ali i prošloj godini, bila su bolja i povoljnija od prognoziranih. Tako smo imali, prema informacijama Državnog zavoda, rast BDP-a od 6,3 posto što nas je stavilo na visoko četvrto mjesto u Europi. I ove godine očekujemo rast za koji sam na početku procjenjivao tri posto, a vjerojatno će biti oko 2,8 posto što je doduše manje nego prethodne godine. No, kad pogledamo ostale zemlje, možemo biti zadovoljni. Naravno, da ste tim rezultatima pridonijeli i vi u Krapinsko – zagorskoj županiji. Slobodno možemo reći da je gospodarstvo ove županije pretežito izvozno orijentirano i ostvarujete pozitivan saldo“– poručio je predsjednik HGK Burilović te upozorio kako je pred nama izazovno razdoblje koje će se reflektirati na gospodarstvo.

KRITERIJI ZA DODJELU ZLATNE KUNE

Osnovni kriteriji za dodjelu Zlatne plakete su rezultati poslovanja poduzeća temeljem uvida i analize bilance stanja i računa dobiti i gubitka za proteklu godinu. Osim uobičajenih parametara uspješnosti poslovanja poduzeća koje proizlaze iz financijske analize poslovanja, vodi se računa i o specifičnostima hrvatskog gospodarskog trenutka posebice o zaposlenosti, otvaranju novih radnih mjesta te zadovoljstvu radnika izraženom kroz prosječna godišnja primanja. Ove godine po prvi puta Hrvatska gospodarska komora, prateći trendove u svijetu, izradila je prvi hrvatski ESG rating i pripadajući upitnik koji je donosio dodatne bodove za dobivanje nagrade. ESG rating je ocjena koja se dodjeljuje organizaciji temeljem njenog pristupa okolišu i društvu te usvojenim praksama upravljanja. To je važan alat za mjerenje održivosti, etičnosti i društveno odgovornog poslovanja tvrtke te prepoznavanje rizika i prilika vezanih uz održivo, odnosno odgovorno poslovanje.

 


Fotogalerija