Održana radionica o autizmu: „Postavljanje dijagnoze pred nas stavlja velike izazove i puno pitanja na koje želimo brze i točne odgovore“
Krapinsko-zagorska županija je u sklopu obilježavanja Svjetskog dana svjesnosti o autizmu organizirala radionicu Koliko smo s autizmom „Na ti“?“, koja je održana 11. travnja 2024. godine u Poslovno-tehnološkom inkubatoru u Krapini.
Na radionici se okupilo sedamdesetak zainteresiranih stručnjaka i roditelja, koje je na samom početku ispred organizatora pozdravila zamjenica župana Jasna Petek. „Postavljanje sumnje ili dijagnoze na teškoću iz spektra autizma pred nas stavlja velike izazove i jako puno pitanja na koja želimo brze i točne odgovore, a naravno da to nije ni jednostavno ni lako. S tim problemima se srećemo u svim sustavima i jako je važno da međusobno komuniciramo i surađujemo“, istaknula je zamjenica župana Petek te svima poželjela uspješnu i ugodnu radionicu.
Svrha radionice bila je skrenuti pozornost na sve veću pojavnost složenih teškoća s kojima se susreće sve veći broj roditelja i stručnjaka. Prigodna kraća predavanja održali su Maja Štefanec Herak, Marina Šimanović, Lucija Mlakar te predsjednica Hrvatske udruge za ranu intervenciju u djetinjstvu Jasmina Ivšac Pavliša. „Želim zahvaliti županiji što nas je i ove godine pozvala i mogu reći da mi je posebno drago što svake godine organizira neko događanje vezano za autizam. O autizmu se jako puno govori, no dijagnoze i prateće priče često ne prate naše usluge jer ovakve edukacije često nisu dostupne. Danas smo okupili mali tim različitih stručnjakinja, psihologinja, edukacijska rehabilitaorica i logopetkinje. Drago mi je da su se kolegice odazvale, jer su one koje su stalno na terenu i mogu najbolje govoriti iz prakse“, rekla je izv. prof. Ivšac Pavliša.
Radionicu je održana u suradnji s Hrvatskom udrugom za ranu intervenciju u djetinjstvu, a moderirala ju je pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade Martina Gregurović Šanjug.
Autizam je razvojna poteškoća koja se manifestira u ranom djetinjstvu i traje cijeli život. Karakterizira ga različit stupanj poteškoća u socijalnoj interakciji i komunikaciji, kao i ograničeni i ponavljajući obrasci ponašanja. Spektar autizma iznimno je širok, i svaka osoba s autizmom jedinstvena je sa svojim sposobnostima i izazovima. Važno je istaknuti kako je svaki slučaj autizma različit. Iako kod nekih osoba izaziva ozbiljne motoričke probleme, drugi autistični pojedinci mogu biti istaknuti u struci i postići veliki uspjeh. Tako su brojne značajne osobe poput Alberta Einsteina, Mozarta, Charlesa Darwina, Thomasa Jeffersona, Michelangela, Stanleya Kubricka itd. imali teškoće iz spektra autizma. Kvalitetu života osoba oboljelih od autizma mogu znatno poboljšati rana dijagnoza i intervencija. Također, važno je da osim djece i roditelji dobiju podršku kako bi se lakše nosili sa svakodnevnim izazovima koje nose odgoj djece s autizmom. Krapinsko-zagorska županija potiče i osigurava uvjete za razvoj usluga koje se upravo odnose na ranu intervenciju – dijagnostiku i razvojne tretmane kojima se potiče ostvarivanje razvojnih potencijala djeteta, sprečavamo razvoj daljnjih poteškoća, pripremamo dijete za vrtić, školu, zapošljavanje i u konačnici za samostalan život.