Zagorje
Bajka na dlanu

Povodom Dana planeta Zemlje, u Kumrovcu održana tradicionalna ronilačka akcija čišćenja rijeke Sutle

Datum objave: 13. travnja 2024.

U organizaciji Kluba podvodnih aktivnosti Zaron iz Krapinskih Toplica, a uz potporu Krapinsko-zagorske županije, u subotu (13. travnja) je povodom Dana planeta Zemlje održana tradicionalna ronilačka akcija „Eko akcija”.

Akciju je pohvalio župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar koji je istaknuo kako rijeka Sutla ima poseban status što se tiče zaštite, posebice zato jer je zaštićena i u Naturi 2000. „Uglavnom se u ovim akcijama u koritu Sutle znala naći koja odbačena guma. Međutim, ova danas lokacija u Kumrovcu, palo je jedno drvo sa slovenske strane preko čitavog toka i tu se gomilao plastični otpad. Vjerujem da je to jedino takvo odlagalište ili neuređeni dio Sutle u čitavom njenom toku“, rekao je župan Kolar  te ujedno zahvalio svima koji sudjeluju u akciji. „ Krapinsko-zagorska županija je pokrovitelj, suorganizator svake ovakve akcije koje naš ronilački klub radi na području županije. Ja se dečkima i curama, koji su danas odlučili provesti subotu čisteći našu Sutlu, stvarno od srca zahvaljujem“, poručio je župan Kolar.

Akcija je održana u Kumrovcu na rijeci Sutli, a u pomoć je stiglo 60 ronioca iz Varaždina, Kutine, Požege, Zagreba te domaćeg kluba Zaron. Da se neugodno iznenadio stanjem rijeke u tom dijelu istaknuo je predsjednik kluba Zaron, Bogdan Celinić. „Jako je onečišćeno, neugodno sam se iznenadio. Nismo očekivali da će biti toliko smeća, tamo gdje mi inače čistimo je smeće obično na dnu pa mi ronimo, a ovdje će biti vrlo malo ronjenja“,  rekao je predsjednik Zarona Celinić te dodao kako to nije jedina akcija koju organiziraju te da sudjeluju u raznim akcijama po čitavom Jadranu. „ Uvijek smo pozvani, od Kvarnera pa do Dalmacije, a slijedeća eko akcija je slijedeći tjedan 21.4. u Lošinju gdje nas ide 20-ak iz Zagorja, našeg kluba“, rekao je Celinić.

U akciji je sudjelovalo i Športsko ribolovno društvo “Sutla” Klanjec čiji predsjednik Igor Malos je rekao kako se o čistoći i ljepoti rijeke Sutli i inače brinu, zajedno sa Zagorje zeleno i Županijom. „Po nalazima, Sutla nije pretjerano onečišćena, ali nam dolazi dosta zagađenja sa slovenske strane, sa poljoprivredne strane sa pesticidima i to je dosta veliki problem, teško rješiv“, rekao je Malos te istaknuo kako je riblji fond u rijeci Sutli loš. „ Od 2000. godine imamo jako problem sa kormoranom koji je definitivno uništio čari sutlanskog ribolova. Krajem 90-ih smo imali oko 1300 članova, a sada smo spali, zbog nedostatka ribe, na 70 članova. Tu su nam zaštitili i devet vrsta ribe, ujedno su nam napravili i stanište vidre, koje nam godišnje radi strašnu štetu, a odštetu ne možemo dobiti. Imamo dva jezera na kojima  nam vidre godišnje naprave 20-25 tisuća eura štete, a mi možemo kupiti nekakvu tonu ribe. Nemoguće je financijski nadoknaditi tu štetu koju nam vidre naprave“, kazao je Malos.


Fotogalerija