Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 12. studenoga 2024.

U utorak, 12. studenoga 2024. godine, zamjenica župana Jasna Petek i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade Martina Gregurović Šanjug posjetile su Gornju Stubicu i obišle ploče.

Riječ je akciji koja ima za cilj jačanje senzibiliteta građana i osviještenosti o prisutnosti nasilja nad ženama, ali obiteljskog nasilja općenito te šalje jasnu poruku o potrebi prijavljivanja nasilja i podrške žrtvama nasilja u obitelji. Tom je prilikom zamjenica župana Jasna Petek kako su upravo prevencija, edukacija, informiranje i senzibiliziranje javnosti najveća zadaća. “Kad se nasilje dogodi treba hitno reagirati, a ne okretati glavu. Ne događa se negdje drugdje nego u našem susjedstvu, a o njegovoj neprihvatljivosti  trebamo govoriti iznova i svaki dan. Zbog toga su posebno bitne i ove poruke koje kontinuirano selimo diljem Krapinsko-zagorske županije jer osim što informiraju i educiraju, one zaprepašćuju i motiviraju za pružanje podrške. Važne su nam preventivne aktivnosti kojima želimo osvijestiti građane”, rekla je zamjenica Petek.

Općinsko vijeće Gornje Stubice donijelo je Rezoluciju o proglašenju Općine sigurnim mjestom za žene, a akciju je podržao i načelnik Jasmin Krizmanić koji je danas sa zamjenicom Petek i pročelnicom Gregurović Šanjug obišao ploče. “Nadamo se da ćemo ovim putem uspjeti potaknuti građane i prenijeti im poruku da se svi trebamo ohrabriti i da moramo postati svjesni da se nasilje koje se odvija u obiteljima tiče svih nas, a ne samo žrtava i da je na svima nama odgovornost da prijavljujemo nasilje u obitelji. Isto tako, nadam se da ovakvim akcijama i projektima te nastupima u javnosti ohrabrujemo i žrtve nasilja u obitelji da prijave nasilje jer postoje ljudi i institucije koje će im pomoći i da će svaki nasilnik, bez obzira na njegov status u društvu, odgovarati za svoje postupke”, rekao je načelnik Gornje Stubice Krizmanić i izrazio zadovoljstvo što je Općina dio akcije.

Sveukupno je izrađeno 11 ploča s porukama žena žrtava nasilja – poruke su upućene drugim žrtvama nasilja, ali i građanima – osobama koje su u nekom (prijateljskom, rodbinskom, kolegijalnom) odnosu sa žrtvom nasilja. Poruke su to koje osvještavaju, potiču, motiviraju i hrabre žrtve na prijavljivanje nasilja, a okolinu na pružanje ruke podrške žrtvi. Poruke progovaraju o različitim oblicima nasilja: fizičkog, emocionalnog, ekonomskog, međugeneracijskom prijenosu nasilja, nasilja prema žrtvama svih dobi – mladih odraslih, starijih osoba… na kraju daju iskustva žena koje su iz tog kruga nasilja izašle, daju primjer koji inspirira i potiče druge žene žrtve nasilja da to učine – realiziraju svoj – novi početak.


Fotogalerija