Konferencija „Žene i poduzetništvo“
„Kako sam uspjela?“ „Kako doći do dobre ideje i pretvoriti je u uspješan business?“ „Kako razvijati uspješnu karijeru?“ teme su kojima zanimljive govornice otkrivaju svijet poduzetništva kroz svoje priče uspjeha. Sudjeluju obrtnice, poduzetnice, vlasnice OPG-ova, menadžerice, ravnateljice, direktorice, i sve žene koje se bore za rodnu ravnopravnost.
Organizatorica konferencije i direktorica tvrtke SL komunikacije Snježana Leljak rekla je da je ovo treća godina da se druže i tematski bave problemima žena kada se odluče ući u svijet obrtništva poduzetništva, politike, tj. kada odluče graditi neku svoju karijeru. Vjerojatno bi velika većina istaknula da prevelikih problema nema, kako smo sigurno ravnopravne, kako se gleda kako je netko sposoban, učinkovit i slično. No, osobno mogu reći kako je ženama veliki izazov uspjeti se izboriti u poslovnom svijetu. Ako je žena glasna, teži ispunjavanju zadataka, i ako vodi svoj tim, bude kritizirana kako je agresivna, dok je muškarac za isto takvo ponašanje okarakteriziran kao odlučan i dobar menadžer. S druge strane, ako u tišini čekate da dođe vaš red za riječ, i da se priznaju zasluge za nešto što ste odradili, vjerujte da ćete jako dugo čekati“, istaknula je Leljak.
Zamjenica župana Jasna Petek istaknula je da je još uvijek u Krapinsko – zagorskoj županiji, a to je trend u cijeloj Hrvatskoj, omjer žena u poduzetništvu i obrtništvu otprilike 70:30, 70 u korist muškaraca. „Na upravljačkim funkcijama još je uvijek definitivno puno veći broj muškaraca. Za žene su rezervirana ona ‘ženska’ zanimanja, u području obrazovanja, zdravstva, socijalne skrbi i zapravo u vrijeme pandemije vidjeli smo da su žene te koje su posebno pogođene upravo tom situacijom. To su razlozi zašto moramo govoriti o ženama i poduzetništvu i moramo se međusobno hrabriti i osnaživati i na primjerima dobrih praksi vidjeti na koji način i kako možemo preuzeti život ne samo sebe nego i svoje okoline u svoje ruke, pokazati veću odgovornost i spremnost, jer mi smo za to sposobne. Istraživanja su pokazala da tvrtke koje vode žene su uspješnije, financijski sigurnije, da su žene sklonije timskom radu, a samim time povećavaju osobno zadovoljstvo svojih zaposlenika i time i produktivnost“, rekla je zamjenica Petek.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova u RH Višnja Ljubičić istaknula je zadovoljstvo što je Republika Hrvatska još 2007. prepoznala da žene nemaju iste startne pozicije kao muškarci kada se govori o poduzetništvu i osobnom angažmanu, jer postoji niz prepreka na koje nailaze isključivo žene. „Kada je Vlada RH kreirala Nacionalnu strategiju za žensko poduzetništvo, radila sam u Vladi i znam da je to bila sjajna inicijativa koja je kasnije na lokalnoj razini izrodila jedan senzibilitet i županija i gradova da krenu u LAG – ove, inkubatore, da imaju malo više senzibiliteta i poticaja prema ženama koje su motivirane, koje žele iskoračiti i same pokazati svoje afinitete, pa čak i u nekim područjima koji su tzv. muška područja. Kroz instituciju za ravnopravnost spolova sagledavamo da je pitanje tržišta rada iznimno turbulentno i da se žene na tržištu rada suočavaju s nizom prepreka koje su specifične i isključivo za njih. To je ostvarivanje majčinstva i njihova dob, uvjetno rečeno da li su premlade ili prestare za bavljenje određenim poslom, zadržavanjem pozicije ili opstankom na određenom radnom mjestu. Uz sve to dolaze i drugi problemi koji pogađaju i mušku populaciju“, rekla je Ljubičić.
Sudionice konferencije pozdravili su i gradonačelnik Krapine Zoran Gregurović, predsjednik Obrtničke komore Krapinsko – zagorske županije Darko Varga te predsjednik HGK- Županijske komore Krapina Josip Grilec.