Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 25. ožujka 2021.

OSOBNA ISKAZNICA PROJEKTA

ZNANOST SPAJA LJUDE (eng. SCOPE – Science COnnecting PEople )

 

FabLab – udruga za promicanje digitalne fabrikacije je nositelj projekta „Znanost spaja ljude“ (eng. SCOPE – Science COnnecting PEople) zajedno s partnerima: Krapinsko-zagorska županija, Arhitektonski fakultet i Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu, Institut Ruđer Bošković, Astronomsko društvo Višnjan, Udruga profesor Baltazar, CARPE DIEM udruga za promicanje i razvoj kreativnih i socijalnih potencijala djece, mladih i odraslih, Hrvatsko interdisciplinarno društvo, Otvorena računalna radionica „Svi smo protiv“, Udruga za popularizaciju tehničke kulture „Mehanotronik“ i Zadruge ZEZ.

Projekt financira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda ukupne vrijednosti 3.599.107,40 kn.

Svi partneri uključeni u mrežu ciljano su birani, s obzirom na različite aktivnosti kojima se bave unutar STEM područja, kako bi se uspostavila mreža koja će svojim djelovanjem utjecati na unaprjeđenje javnih politika unutar sva četiri područja: prirodoslovlja, tehnologije, inženjerstva i matematike. Organizacije civilnog društva uključene u mrežu posjeduju iskustvo provedbe radionica s ciljnim skupinama te će one, putem radionica provoditi terenska istraživanja u različitim županijama RH u područjima digitalne proizvodnje, robotike, kriptografije, bespilotnih letjelica, fizike, kemije i dr. Kako bi se terenska istraživanja kreirala i evoluirala sukladno znanstvenoj metodologiji, u navedenom će sudjelovati stručne osobe s fakulteta koji su partneri na ovom projektu.

Kako bi projekt bio evaluiran, u mrežu je uključena udruga Capre diem koja se ističe bogatim iskustvom provedbe evaluacije, pri čemu će joj podršku tijekom evaluacije u ovom području pružiti angažirani strani evaluatori. S obzirom na to da će terenska i znanstvena istraživanja provođena u projektu služiti kao dokazi na kojima će svi partneri projekta temeljiti prijedloge (radnih skupina, dijaloga i dr.) putem kojih će se kreirati smjernice javne politike, u navedenom projektu bitnu ulogu će imati Zadruga ZEZ i Krapinsko-zagorska županija, u povezivanju svih navedenih, koristeći metodologiju quadruple helix.

Stoga, projektom „Znanost spaja ljude“ želi se, okupljajući etablirane organizacije civilnog društva iz STEM područja, umrežiti ih s visokoobrazovnim i znanstvenim institucijama, zadrugom te jedinicom lokalne samouprave kako bi zajedničkim naporima stvorili bazu za izgradnju učinkovite mreže koja će svojim radom temeljenim na ravnopravnosti, transparentnosti i na znanosti utemeljenim dokazima pridonositi pozitivnim promjenama u oblikovanju javne politike ovog područja.

Ciljane skupine koje se namjeravaju obuhvatiti projektom su:

a. organizacije civilnog društva iz različitih područja RH koje se bave STEM područjem (13 OCD-a koje će jačati vlastite kapacitete i suradnju)

b. visokoobrazovne i znanstvene institucije (3 institucije koje će, uz pomoć, OCD-a, provoditi istraživanja u svrhu napretka STEM područja u RH)

c. učenici osnovnih i srednjih škola iz različitih područja RH (500 sudionika radionica-terenskih istraživanja)

d. zadruga i jedinica lokalne samouprave (pružanje stručnih znanja i iskustava, korištenje metodologije quadruple helix)

e. volonteri (30 volontera-podrška OCD-ima prilikom terenskih istraživanja, sudjelovanje na sastancima u svrhu kreiranja javne politike, vodit će se evidencija volonterskih sati i poštivati Etički kodeks volontera)

f. šira javnost (informiranje)

SAŽETAK

 

Cilj projekata „Znanost spaja ljude“ (eng. SCOPE – Science COnnecting PEople)) je stvoriti umreženo djelovanje svih relevantnih dionika u cilju stvaranja poticajnog okruženja za razvoj i unaprjeđenje STEM područja u RH, što podrazumijeva jačanje kapaciteta i suradnje OCD-a te zajedničko djelovanje svih dionika u oblikovanje javne politike u STEM području. Ciljane skupine projekta su: OCD-i, akademska zajednica, zadruge, jedinice lokalne i regionalne samouprave, učenici osnovnih i srednjih škole te osobe s invaliditetom.

 

OSNOVNI PODACI O PROJEKTU

 

KORISNIK PROJEKTA

FabLab – udruga za promicanje digitalne fabrikacije

PARTNER

 – Krapinsko-zagorska županija

 – Arhitektonski fakultet, Sveučilište u Zagrebu

 – Fakultet strojarstva i brodogradnje, Sveučilišta u Zagrebu

 – Institut Ruđer Bošković

 – Astronomsko društvo Višnjan

 – Udruga profesor Baltazar

 – CARPE DIEM udruga za promicanje i razvoj kreativnih i socijalnih potencijala djece, mladih i odraslih

 – Hrvatsko interdisciplinarno društvo

 – Otvorena računalna radionica „Svi smo protiv“

 – Udruga za popularizaciju tehničke kulture „Mehanotronik“

 – Zadruge ZEZ

UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA

3.599.107,40 kn

BESPOVRATNA SREDSTVA

3.599.107,40 kn

RAZDOBLJE PROVEDBE

36 mjeseci

AKTIVNOSTI

 – Jačanje partnerstva organizacije civilnog društva i uključivanje novih članica i članova tematske mreže

 – Provedba ispitivanja javnog mnijenja i ispitivanje potrebe društva

 – Provedba znanstvenih istraživanja u području utvrđene potrebne društvene promjene

 – Izrada smjernica za razvoj javnih utemeljenih na dokazima

 – Provođenje analiza društvenog utjecaja predloženih intervencija

 – Provedbe strukturiranog dijaloga svih dionika i donositelja odluke

 – Promidžba i vidljivost

 – Upravljanje projektom i administracija

Projekt je sufinanciran sredstvima Europskog socijalnog fonda, Operativni program „Učinkoviti ljudski potencijali“ 2014. – 2020., Tematske mreže za društveno-ekonomski razvoj te promicanje socijalnog dijaloga u kontekstu unaprjeđivanja uvjeta rada, UP.04.2.1.06.

 

Posredničko tijelo razine 1:

Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike

Ulica Grada Vukovara 78

10000 Zagreb

 

Za posredničko tijelo 2:

Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva

Štrigina 1a

10 000 Zagreb

euprogrami@esf.civilnodruštvo.hr

 

Za korisnika:

FabLab – udruga za promicanje digitalne fabrikacije

Ilica 69

10000 Zagreb

iva.valencic@fablab.hr

http://www.fablab.hr/

 

„Sadržaj priopćenja isključiva je odgovornost udruge FabLab – udruga za promicanje digitalne fabrikacije.“