Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 2. listopada 2018.

U uređenje prostora za ranu intervenciju uloženo je ukupno 130.000 kn, od čega 107.000 kn sredstva Krapinsko-zagorske županije i 23.000 kn sredstva SB MR Krapinske Toplice. Događanju je nazočila i zamjenica župana Jasna Petek, koja je prethodno otvorenju posjetila i Centar za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice. „Djeca s razvojnim poteškoćama i odstupanjem u razvoju trebaju zauzimati posebno mjesto u pedijatrijskoj, socijalnoj, zdravstvenoj i društvenoj skrbi u cijelosti. Važno je pružiti im potporu za osobni razvoj i integraciju u obitelj i društvo. Važno je pružiti podršku i obitelji djeteta s teškoćama u razvoju, ali i osigurati podršku stručnjacima koji rade s djecom i obitelji. Sve to može se osigurati kroz razvijenu ranu intervenciju u zajednici. Na području Krapinsko-zagorske županije usluge rane intervencije pruža Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice i Centar za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice koji raspolažu s vrlo dobrim stručnim kapacitetom i stručnjacima različitih profila“, rekla je zamjenica župana Jasna Petek te dodala da  zahvaljujući dobroj suradnji rodilišta Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana i pedijatrijskih ambulanti primarne zdravstvene zaštite, rano prepoznavanje neurorazvojnih odstupanja, posebno djece s primarno motoričkim poteškoćama je zadovoljavajuće. „Ova djeca se radi dijagnostike i uključivanja u habilitacijske postupke uglavnom upućuju u Specijalnu bolnicu za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice. Krapinsko-zagorska županija tijekom proteklih nekoliko godina ulaže snažne napore u razvoj sustava rane intervencije, a na godišnjoj razini izdvaja preko 600.000 kn u tu svrhu. Od prosinca 2016. godine u predškolskom programu COO Krapinske Toplice zaposlena je stručnjakinja iz područja  edukacije i  rehabilitacije, a sredstva za troškove plaće i sva materijalna prava proizašla iz radnog odnosa osigurava KZŽ. Njenim zapošljavanjem  smanjile  su se liste čekanja, tako da  trenutno, osim  troje djece koja su na opservaciji,  nema djece na čekanju za upis, a  do zapošljavanja novog djelatnika na listama čekanja bilo je i preko 15 djece godišnje“, rekla je zamjenica Petek te napomenula da Županija, zajedno sa općinama i gradovima iz kojih su djeca, podmiruje i putne troškove dolaska djece i njihove pratnje u predškolsku skupinu u Krapinske Toplice, dodavši da je Županija osigurala  i sredstva za adaptaciju prostora u kojem će se provoditi rana intervencija u sklopu Centra nakon ishođenja suglasnosti nadležnih ministarstava, kao i edukaciju 4 edukacijske rehabilitatorice za provođenje tretmana rane intervencije.

 

Krapinsko – zagorska županija sufinancira i predškolski odgoj u specijaliziranim institucijama u Zagrebu za svu djecu koja zbog  specifičnih teškoća takav program ne mogu polaziti u županiji (trenutno 16 djece). Stvaranje logopedske mreže županija, zajedno sa općinama i gradovima, postaje primjer dobre prakse kako logopedsku uslugu učiniti što dostupnijom i pravovremenom što većem broju djece.

 

Ravnateljica Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice Željka Žnidarić rekla je da bolnica po pitanju rane intervencije djeluje cjelovito te provodi postupke specijalističkih pregleda, praćenja, neurorazvojne kineziterapije i radne terapije, procjene i tretmana  logopeda i psihologa, dodavši da se proširenjem djelatnosti rane intervencije uslugama iz područja senzorne integracije omogućuje se pacijentima još bolja prilika za spoznaju vlastitog tijela i njegovu interakciju s okolinom i svijetom oko nas. „Senzorna integracija je vrlo važna i neizbježna u svakodnevnom funkcioniranju djeteta te omogućava bolji pogled na svijet oko nas, otvara prozor mogućnosti čak i prije nego se rodimo. Razvoj osjetilnih sposobnosti tj. senzorne integracije jednako je važan kao i razvoj motoričkih sposobnosti. Stoga rana identifikacija poteškoća i uključivanje u sustav omogućava djetetu učinkovito djelovanje. Ukratko naš doživljaj svijeta je rezultat funkcioniranja naše senzorne integracije. Ovakva metoda procjene, dijagnostike te terapije omogućiti će članovima našeg stručnog tima da što ranije prepoznaju simptome koji ukazuju na teškoće senzornog procesuiranja te uključe dijete u pravovremene terapijske postupke. Djetetu će se pružiti priliku za prevladavanjem prepreka na putu ka kvalitetnom odrastanju“, rekla je ravnateljica Žnidarić.

 

LINK NA VIDEO: https://www.instagram.com/p/BobNtzJFswt/?utm_source=ig_web_copy_link


Fotogalerija