Zagorje
Bajka na dlanu

Zagorski puran i mlinci na predstavljanju zaštićenih autohtonih proizvoda na razini EU

Datum objave: 23. prosinca 2016.

Krapinsko-zagorska županija dugi niz godina radi na modelima zaštite i očuvanja naših tradicionalnih i prepoznatljivih proizvoda. Zagorski je puran od lipnja 2016. godine zaštićen europskom oznakom zemljopisnog podrijetla, dok se za zagorske mlince i zagorski bagremov med trenutno pripremaju zahtjevi za registraciju u  sustavu kvalitete na razini Europske unije. Uzgajivač zagorskih purana Branko Vrhovski je u ime zadruge Puran zagorskih bregi od ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića primio i priznanje za završen postupak zaštite zagorskog purana na razini Europske unije.

Zagorski purani zaštićeni oznakom zemljopisnog podrijetla moraju biti uzgojeni slobodnom ispašom na otvorenom i to isključivo na području Hrvatskog zagorja, koje obuhvaća cijelo područje Krapinsko – zagorske županije, cijelo područje Varaždinske županije, te rubne dijelove Zagrebačke županije koji graniče s Krapinsko – zagorskom i Varaždinskom županijom. „Veliki je značaj što smo ušli u prvih 15 hrvatskih autohtonih proizvoda zaštićenih na razini Europske unije. Vjerujem da ćemo u narednom razdoblju povećati našu proizvodnju i još snažnije promovirati stvoreni brend zagorskog purana“ poručuje Boris Vrhovski, vlasnik OPG-a Vrhovski iz Đurmanca.

Predsjednik Udruge Tradicija Zagorja Matija Gulija ovom se prilikom osvrnuo na napredak u procesu dobivanje zaštite za zagorske mlince. „Vjerujem da ćemo početkom sljedeće godine dobiti pozitivan odgovor Ministarstva poljoprivrede o dodjeli oznake zemljopisnog podrijetla zagorskim mlincima na nacionalnoj razini, što je osnovni preduvjet i za zaštitu na europskoj razini“ poručuje Matija Gulija.

Republike Hrvatska je u  sustavu kvalitete na razini Europske unije registrirala 15 proizvoda oznakama zemljopisnog podrijetla ili oznakama izvornosti, a još je sedam proizvoda u postupku registracije. Hrvatska se nalazi na 14. mjestu u Europskoj uniji po broju registriranih naziva autohtonih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda U nacionalnom postupku registracije trenutno se nalazi jedan proizvod, a za još 23 pripremaju se zahtjevi za registraciju. 

Oznaka zemljopisnog podrijetla: Zagorski puran; Drniški pršut, Dalmatinski pršut, Krčki pršut, Baranjski kulen; Lički krumpir; Poljički soparnik/zeljanik/uljenjak.

Oznaka  izvornosti: Paška janjetina; Istarski pršut/Istrski pršut; Ekstra djevičansko maslinovo ulje Cres, Krčko maslinovo ulje, Korčulansko maslinovo ulje, Šoltansko maslinovo ulje; Neretvanska mandarina, Ogulinko kiselo zelje.  

Registracijom naziva poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda oznakama iz sustava kvalitete na razini EU-a, njeguje se i razvija regionalna tradicija i lokalni i regionalni identitet, čuvaju priroda i okoliš, a posebno se doprinosi povećanju prepoznatljivosti proizvoda i njegova zemljopisnog područja te razvoju turizma i ukupnom razvoju ruralnih područja. Pored toga, potrošačima se jamči posebnost proizvoda u smislu kvalitete i metoda proizvodnje, kao i lokalnog podrijetla