Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 11. svibnja 2016.

Krapinsko-zagorska županija u suradnji sa Zagorskom razvojnom agencijom organizirala je prezentaciju i raspravu na aktualnu temu kurikularne reforme kako bi informirala ključne dionike o budućim promjenama u obrazovnom sustavu s naglaskom na strukovno obrazovanje. Zamjenica župana za društvene djelatnosti Jasna Petek ovom je prilikom rekla „Europska se unija zalaže za socijalnu koheziju i materijalni probitak svih građana, a u europskom kontekstu treba sagledati i obrazovanje te usklađivanje s potrebama tržišta rada i samog obrazovnog okvira“ poručila je zamjenica Jasna Petek dodavši kako je u kreiranju i provedbi nacionalne kurikularne reforme ključno partnerstvo među svim ključnim dionicima iz obrazovnog, ali i gospodarskog segmenta.

Prezentaciju je održala Mirela Lekić, šefica Odjela za obrazovanje, razvoj ljudskih potencijala i informacijski sustav Hrvatske obrtničke komore. Kroz prezentaciju Lekić je govorila o vrijednostima, ciljevima i načelima strukovnog obrazovanja koji su dio novog kurikuluma te je istaknula važnost razvijanja vještina koje su relevantne na tržištu rada i omogućuju zapošljivost. Kao posebna prednost novog kurikuluma istaknuta je vertikalna i horizontalna prohodnost između sektora i programa unutar sustava strukovnog obrazovanja što će omogućavati programi osposobljavanja i usavršavanja, prekvalifikacije i dokvalifikacije u skladu s potrebama tržišta rada i osobnim interesima.

Događanju su uz zamjenicu župana Jasnu Petek, nazočili Davor Pleško, predsjednik Obrtničke komore Krapinsko-zagorske županije, predstojnica HZZ Područnog ureda Krapina Mirjana Jurman te predstavnici obrazovnih i zdravstvenih ustanova, gospodarskog sektora kao i članovi Partnerskog vijeća za tržište rada KZŽ koji su se aktivno uključili u raspravu. Raspravom među uzvanicima zaključeno je kako se gospodarski sektor treba aktivnije uključiti u izradu kurikuluma, ali i provedbu njegovih smjernica kroz praktični rad i obrazovanje učenika. Jedan od zaključaka jest i da zakonska regulativa relevantna za provedbu kurikuluma u obrazovnom sektoru, ali i gospodarskom treba biti prilagođena usporedno donošenju kurikuluma. Također, pozvani su svi zainteresirani i ključni dionici na javno savjetovanje o nacrtu kurikuluma na internetskim stranicama (www.mzos.hr) kako bi na vrijeme dali svoje argumentirane prijedloge i komentare za izradu što kvalitetnijeg dokumenta.                   

Eksperimentalno uvođenje novog kurikuluma u neke škole u dijelu općih programa moguće je od sljedeće školske godine, dok za strukovno obrazovanje najprije treba izraditi prijedloge sektorskih kurikuluma i strukovnih kurikuluma za svaki sektor.