Na Interslastu u Termama Tuhelj slastičari iz 10 zemalja
Kongres se održava u organizaciji izdavačke kuće Robinson a pod pokroviteljstvom Krapinsko-zagorske županije, Hrvatske gospodarske komore ŽK Krapina, Obrtničke komore Krapinsko–zagorske županije, Turističke zajednice Krapinsko–zagorske županije, Hrvatskog kuharskog saveza, Saveza hrvatskih slastičara. Inozemni pokrovitelj je najveći svjetski sajam slastičarstva i sladoledarstva SIGEP iz Rimini u Italiji, a inozemni glavni sponzor je Unigra S.r.l. Italija sa svojim brendom Master Martini. Glavni sponzor je Podravka d.d. Koprivnica a stručni i gastro sponzor Dukat d.d. Zagreb.
Interslast je otvorio župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, koji je prilikom govora istaknuo sljedeće: „Krapinsko-zagorska županija Zagorje brendira kao destinaciju, što naravno nije moguće bez gastronomije. Uz našu puricu s mlincima, bitan je i desert; naši zagorski štruklji, bučnica i ostale slastice koje godinama ozbiljno promoviramo, jer logično je da svaki turist želi probati autohtonu hranu. Sedmu godinu za redom organiziramo Štruklijadu, a devetu godinu za redom manifestaciju Babičini kolači, na kojoj zagorske bakice pripremaju slastice po receptima njihovih baka i prabaka, koje svake godine nakon manifestacije objavimo u knjižici. Želim istaknuti da smo sa zaštitom zagorskih štrukli došli vrlo daleko; nakon zaštite na nacionalnoj razini, očekujemo i zaštitu na razini EU. Što se tiče samog Interslasta, svake pohvale organizatorima, jer ovo je idealna prilika da se na jednom mjestu vide novi trendovi u svijetu slastičarstva“, rekao je župan Kolar.
Potpredsjednik Hrvatske obrtničke komore i predsjednik Obrtničke komore Krapinsko-zagorske županije Davor Pleško istaknuo je kako ga veseli što se ovako značajna manifestacija održava u Zagorju, jer obrtnici s područja Krapinsko-zagorske županije imaju priliku upoznati se s novim trendovima i dostignućima u slastičarstvu. Dekan Prehrambeno – biotehnološkog fakulteta Zagreb Damir Ježek rekao je kako fakultet redovito podržava ovakve stručne skupove te je također istaknuo da su ovakvi događaji idealna prilika upoznati se sa novom tehnologijom i trendovima te se kroz radionice dodatno educirati i nadopuniti svoja znanja.
Ispred organizatora Interslasta obatio se Stjepan Odobašić, koji je zahvalio Krapinsko-zagorskoj županiji i ostalim pokroviteljima na podršci te se tom prilikom ujedno osvrnuo na temu slastičarstva u Hrvatskoj, gdje trenutno posluje 580 slastičarnica. „Niti jedna hrvatska grana nije u posljednje tri godine toliko propulzivna kao slastičarstvo. Ulaže se u nove pogone i opremu. Prosječna investicija za opremu je od 20.000 do 100.000 eura, 80% opreme je kupljeno na leasing a manje na klasične bankovne kredite. Ukoliko je rad slastičarnice temeljen na dobroj organizaciji, programu i lokaciji, vrijeme povrata ulaganja je za 2 sezone ili 3-5 godina. Od 53 tone proizvedenih konditorskih proizvoda hrvatski proizvođači godišnje izvoze polovicu što je vrijednost blizu 118 milijuna dolara prihoda“, rekao je Stjepan Odobašić.
Skupu su se obratili i predsjednik Udruge kuhara Krapinsko – zagorske županije Marko Živaljić, predsjednica Saveza slastičara Hrvatske Dragica Lukin, predsjednik Hrvatskog kuharskog saveza Damir Crleni. Nakon otvorenja Interslasta, upriličeno je i svečano potpisivanje povelje o suradnji svjetske organizacije Taste of peace i Udruge kuhara Krapinsko – zagorske županije, koju su potpisali predsjednici Sarkis Yacoubian i Marko Živaljić. Otvorenju Interslasta nazočili su i saborska zastupnica Dunja Špoljar, potpredsjednik Skupštine KZŽ Tomislav Končevski, direktorica Termi Tuhelj Ivana Kolar te zagorski gradonačelnici i načelnici.
U svojoj koncepciji „Interslast se zauzima za dva segmenta; upoznati hrvatske slastičare s novitetima svjetskog slastičarstva, ne samo putem predavanja nego i stručnih radionica te intenzivirati napore da u bogat svijet izvornih slastica bude uvedeno više reda kako bi taj potencijal bio iskorišten i u turističko-ugostiteljskoj ponudi. Na „Interslastu 2015.“ gostuju slastičari iz 10 zemalja; Italije, Izraela, Češke, Armenije, Japana, Albanije, Njemačke, Slovenije, Austrije i Palestine koji će pokazati najmodernija postignuća u svijetu slastičarstva, a dio njih će putem radionica pokazati kako se spravljaju njihove izvorne i najpoznatije slastice. Jedan od vrlo važnih segmenata ovogodišnjeg „Interslasta“ bit će i natjecanje za „Pastry queen“, čija pobjednica odlazi na svjetsko natjecanje u Italiju. Zagorje na Interslastu ove godine predstavljaju slastičari iz Hotela Bluesun, Marija Bistrica i Termi Tuhelj, Slastičarnice Kustura, slastičarnice Tri užitka, Torte Babić Iz Oroslavja te Vesna Hršak, pobjednica manifestacije Babičini kolači iz 2014. godine. Također, u srijedu, 14. listopada bit će održano natjecanje srednjih slastičarskih škola Hrvatske, na kojem sudjeluju i učenici Srednje škole Zabok i Srednje škole Pregrada. Budući da se o zagorskim štrukljima kao slastičarsko-pekarskom proizvodu govori godinama kao o najizglednijem za dobivanje zaštite pri EU, pripremljen je i poseban dio, radionica zagorskih štruklja, koje će se moći kušati na licu mjesta.