Održan stručni skup na temu „Potrebe i prava darovitih učenika u školi“
U uvodnom dijelu stručnog skupa, zamjenica župana Jasna Petek naglasila je da Krapinsko-zagorska županija veliku pozornost pridaje djeci koja imaju posebne odgojno-obrazovne potrebe, kako djeci s poteškoćama, tako i darovitoj djeci. Istaknula je i da Krapinsko-zagorska županija s ciljem poboljšanja uvjeta školovanja darovite djece 21. ožujka 2014. godine osnovala Radnu skupinu odgojno-obrazovnih djelatnika, entuzijasta koji žele unaprijediti podršku darovitim učenicima i promicati njihova prava i specifične potrebe. Zamjenica Jasna Petek dodala je da je prva inicijativa Radne skupine bila provedba ankete u zagorskim odgojno-obrazovnim ustanovama, putem koje se je došlo do sljedećih saznanja: da 80% škola nema mogućnosti kontinuirane identifikacije darovitih učenika, da 86% škola traži stručnu podršku u osmišljavanju programa za darovite učenike, da 77% škola treba podršku u savjetovanju roditelja i darovitih učenicima, da 90% škola traži mogućnost temeljne edukacije učitelja o darovitosti i da 86% škola vidi potrebu za edukacijom učitelja o specifičnim metodama rada s darovitima (diferencirana nastava, mentorski rad).
Krapinsko-zagorska županija otvorila je besplatnu telefonsku liniju 0800 666770, pozivom na koju su svim zainteresiranima svakog ponedjeljka od 17,00 do 19,00 sati dostupne informacije o darovitosti djece, kako je prepoznati te o psihološkoj podršci darovitoj djeci. Radna skupina osmislila je i provodi radionice za darovite, talentirane, motivirane, koje će se održavati tijekom proljetnih praznika od 30. ožujka do 01. travnja 2015. godine u osnovnim školama u Tuhlju, Mariji Bistrici, Gornjoj Stubici, Oroslavju i Zlataru.
O aktivnostima i planovima Radne skupine za podršku darovitim učenicima govorila je Vesna Tomorad, psihologinja u Osnovnoj školi Marija Bistrica. Na temu darovitih učenika i početnoj nastavi prirodoslovlja stručno predavanje održala je Alena Letina, prof. na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu. U drugom dijelu stručnog skupa prikazani su primjeri dobre prakse. O Centru izvrsnosti Krapina izlaganje je imao voditelj Alen Spiegel, koji je istaknuo da je Centar s radom počeo u jesen 2014. godine te da se u Centru organiziraju radionice iz matematike, geografije, njemačkog jezika i informatike za djecu s područja grada Krapine. Na temu podrške darovitim učenicima u Osnovnoj školi Ante Kovačića Zlatar govorila Katarina Biondić, psihologinja u toj školi.
Na stručnom skupu je također izneseno niz zanimljivih podataka o darovitoj djeci. Tako je, primjerice istaknuto da Zakon o osnovnom školstvu obvezuje škole na provođenje identifikacije darovitih učenika u 3. razredu osnovne škole, da je posljednji Pravilnik o radu s darovitim učenicima donesen daleke 1991. godine, da daroviti učenici predstavljaju skupinu učenika s posebnim potrebama, jer redoviti uvjeti školovanja uglavnom nisu prilagođeni njihovim potrebama, da darovite djece ima 3-5% u populaciji, ali većina njih ne realizira u potpunosti svoje potencijale upravo zbog neadekvatne skrbi te da da darovita djeca imaju povećan rizik za emocionalne i socijalne poremećaje koji proizlaze iz nerazumijevanja okoline i nedostatka adekvatne psihičke podrške.