Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 26. travnja 2013.

O udomiteljstvu za djecu govorila je Dubravka Marušić, dipl.soc. pedagog ispred Ministarstva socijalne politike i mladih, a o mogućnostima unapređenja udomiteljstva za djecu te rezultatima pojedinih projekata izlagala je Ines Škrabić Aničić, prof. psihologije iz Centra za socijalnu skrb Zagreb.

Prema riječima Dubravke Marušić, u pripremi su nacionalne strategije koje će mjere obiteljske politike svesti na što primjenjiviji i životniji način u skladu s potrebama djece i obitelji današnjice. Udomiteljstvo pretpostavlja oblik skrbi izvan obitelji s ciljem osiguravanja zamjenske obitelji. To podrazumijeva osiguranje stanovanja, prehrane, čuvanja, odgoja, školovanja. Pravo djeteta na život u udomiteljskoj obitelji može se ostvariti do 21. godine života. Udomiteljstvo se može provoditi kroz udomljavanje u domovima i udomiteljskim obiteljima, a u tijeku je proces deinstitucionalizacije i transformacije domova socijalne skrbi, odnosno želi se povećati broj udomiteljskih obitelji i što veći broj djece udomiti u zamjenskim obiteljima. Stoga je potrebno promovirati udomiteljstvo i pronaći što veći broj onih obitelji koji žele prihvatiti novog, naročito nesrodničkog člana, pomažući time izgradnji djeteta u osobu spremnu za samostalan i kvalitetan život u zajednici.

Krapinsko-zagorska županija trenutno ima 24 udomiteljske obitelji u kojima je smješteno 29 udomiteljske djece. Nekad je taj broj bio veći te je stoga županica Sonja Borovčak pozvala sve na razmišljanje o udomljavanju djeteta dodajući kako usprkos svim institucionalnim rješenjima jedino obitelj može pružiti potpunu skrb djetetu.