Preporuke EK o pripremi programskih dokumenata
Prezentaciji tog dokumenta nazočio je i Josip Leko, predsjednik Hrvatskog sabora, uz predstavnike ministarstava, županija, gradova i općina, razvojnih i drugih agencija, udruga civilnog društva i znanstvene zajednice.
Jedna od najčešće spominjanih prednosti ulaska u Uniju su mogućnosti korištenja EU fondova. I to je točno, EU fondovi predstavljaju zaista veliku priliku za unaprjeđenje naše zemlje. Osim toga, ulazak Hrvatske u Europsku uniju događa se u vremenu borbe s višegodišnjom krizom. Upravo zato fondovi EU imaju za nas još veće značenje i predstavljat će značajan doprinos gospodarskom oporavku i preokretu trendova, osobito u uvjetima smanjenog dotoka inozemnog kapitala koji je u Hrvatskoj uvijek predstavljao jedan od najznačajnijih preduvjeta investicijske aktivnosti i gospodarskog rasta – istaknuo je potpredsjednik Grčić, naglašavajući da doprinos fondova EU nije samo u kvantitativnom, financijskom smislu.
Prema njegovim riječima, za Hrvatsku će zasigurno biti još značajnija kvalitativna promjena u odabiru strategije i prioriteta budućeg razvoja. Snažna povezanost nacionalnog strateškog okvira sa Europskom strategijom 2020 – strategijom za pametan i održiv rast, garantira značajno restrukturiranje razvojnih prioriteta, osobito kada je riječ o javnim politikama, i to od danas dominantnih ulaganja u infrastrukturu prema sve većem udjelu ulaganja u istraživanje i razvoj, obrazovanje, malo i srednje poduzetništvo, aktivne mjere za zapošljavanje, očuvanje okoliša.
Osnovne poruke Europske komisije
U kontekstu skorog pristupanja Europskoj uniji, Hrvatska je sredinom siječnja ove godine od Europske komisije zaprimila Prijedlog za pripremu i prioritete programskih dokumenta, koji predstavlja polazište za otvaranje dijaloga oko sadržaja Partnerskog sporazuma i Operativnih programa, koje će Hrvatska podnijeti Europskoj komisiji za potrebe sufinanciranja investicijskih prioriteta u okviru novog proračunskog razdoblja Europske unije od 2014. do 2020. godine.
Kao glavne izazove za Republiku Hrvatsku Europska komisija ističe sljedeće – nedovoljan razvoj na znanju utemeljenih čimbenika rasta i nedovoljna povezanost čvorišta rasta, niska razina sudjelovanja na tržištu rada, posebno mladih, te neučinkovit obrazovni sustav i teška socijalna situacija, potom zaštita okoliša, očuvanje prirodnih resursa i baštine te prilagodba klimatskim promjenama te neučinkovita javna uprava na središnjoj i lokalnoj razini te slaba uključenost civilnog društva i socijalnih partnera.
Osnovne poruke Europske komisije Hrvatskoj ne predstavljaju iznenađenja. One su hrvatskoj javnosti već dugo vremena poznate. Sad je došao trenutak da sve dobivene preporuke Europske komisije dobro sagledamo i dođemo do zajedničkih zaključaka oko načina kako prevladati ključne izazove uz pomoć europskih fondova – istaknuo je Branko Grčić.
Važnost programskih dokumenata
Do sada su timovi koji rade na pripremi programskih dokumenata za razdoblje 2014.-2020. razradili njihove analitičke podloge, a uskoro će biti usvojeni prvi nacrti investicijskih prioriteta za pojedina područja u skladu sa strategijom EU 2020. Nakon toga pristupit će se intenzivnijoj komunikaciji s nadležnim službama Europske komisije kao i zainteresiranoj javnosti te daljnjoj razradi sadržaja dokumenata. Kratki pregled aktivnosti vezanih uz pripremu strateških dokumenata iznijeli su Jakša Puljiz, zamjenik ministra regionalnoga razvoja i fondova EU, te pomoćnici ministra Helga Bubanović Devčić i Matija Derk dok je o programiranju vezanom uz poljoprivredu i ribarstvo govorila Vesna Gantner.
Fondovi EU bit će glavni pokretači javnih investicija u Hrvatskoj u narednom razdoblju. To praktično znači da će samo oni investicijski prioriteti koji budu određeni kroz strateške i programske dokumente imati sigurnost financiranja iz državnog proračuna.
Značaj programskih dokumenata doći će do izražaja već prilikom izrade državnog proračuna te proračuna lokalne i regionalne samouprave za 2014.g. i naredne dvije godine gdje će se inzistirati na postojanju čvrste veze između sadržaja programskih dokumenata i plana proračuna. Zbog svega toga je izuzetno važno da se u programskim dokumentima nađu upravo oni razvojni prioriteti – ključne prednosti i razvojni potencijali koje ova zemlja ima i koji će omogućiti brži i kvalitetniji gospodarski i društveni razvoj, jačanje konkurentnosti i ubrzanu konvergenciju prema najrazvijenijim zemljama EU – naglasio je Branko Grčić.
(Izvor: MRRFEU)