Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 15. studenoga 2007.

Predstavnici Krapinsko-zagorske županije, Ekonomskog instituta iz Maribora-Center razvoja človeških virov, te partneri Zagorska razvoja agencija (ZARA) i grad Labin kroz program INTERREG III A, susjedski odnos Slovenija – Madžarska – Hrvatska jučer su na konferenciji za novinare predstavili projekt kojeg  zajednički provode – „Usklađivanje obrazovnih mogućnosti sa zahtjevima tržišne ekonomije“  – skraćeno – HOMER (Harmonizing Learning Opportunities with Market Economy Requirements).
– Projekt je pokrenut zbog visoke nezaposlenosti, te neusklađenosti ponude i potražnje na ovim područjima. Tom činjenicom su najviše  pogođeni mlađi od 26 godina i oni su ciljna skupina ovog projekta – rekla je županica Krapinsko-zagorske županije, Sonja Borovčak. Kako su istaknule predstavnice slovenskog partnera, koje taj program provode već skoro godinu dana, istraživanja su pokazala da je i u  Sloveniji izražen nedostatak odgovarajućih obrazovnih programa koji bi povećali konkurentnost mladih na tržištu rada. Dodale su da izostaje i potpora zapošljavanju mladih.
 
Jačanje prekograničnih veza
– Da bi se mladima pomoglo u zapošljavanju u obrazovnim će se institucijama biti organizirati stručna savjetovanja za zapošljavanje, napomenula je voditeljica projekta Nataša Kokić. Glavni ciljevi projekta su razvoj sistematičnijeg i potpunijeg pristupa poboljšanju položaja mladih na tržištu rada u Hrvatskoj i Sloveniji, smanjenje stope nezaposlenosti, povezivanje korisnika na tržištu rada, podizanje razine poduzetničke kulture, uvođenje obuke u poduzećima, razvoj obrazovnih programa te programa za pomoć mladima pri razvijanju natjecanja na tržištu rada. Cilj projekta je i ojačati prekogranične veze u području obrazovanja, gospodarstva i tržišta rada. U sklopu ovog projekta također će se trenirati mentori za razvoj ljudskih potencijala u poduzećima, razvijati će se  i provoditi karijerni programi koji će ojačati društvene vještine. Planira se razvoj i pilot-testiranje e-learning programa „Virtualne škole poduzetništva“, te uspostava „Virtualnih poduzeća“ u srednjim školama. Krajnji rezultati bi trebali biti povećana zaposlenost mladih te bolje politike zapošljavanja i razvoja zaposlenika u poduzećima, uspostavljanje ravnoteže između ponude i potražnje na tržištu rada, usklađivanje obrazovnih programa s potrebama na tržištu, jačanje partnerstva između obrazovnih ustanova i poslovnog sektora.  Vrijednost projekta je 220.000 eura, a  od te svote 75 posto se financira novcem Europske unije, 18 posto izdvaja Krapinsko-zagorska županija, a sedam posto Grad Labin.