10 GODINA SURADNJE KZŽ I REGEA
O suradnji koju je obilježilo zajedničko zalaganje i poticanje aktivnog korištenja obnovljivih izvora energije i uvođenja mjera energetske učinkovitosti te realizacija projekata vrijednih preko 50 milijuna kuna govorili su župan Krapinsko – zagorske županije Željko Kolar, ravnatelj REGEA-e Julije Domac i pomoćnica ravnatelja Ivana Benković.
Tom prilikom, župan Željko Kolar je pohvalio dosadašnju suradnju sa REGEA-om, a s ciljem daljnjih ušteda, najavio je i veliku objedinjenu javnu nabavu za prirodni plin. „Sve škole i zdravstvene ustanove u nadležnosti županije išle su u objedinjenu nabavu, a ne da to svaka institucija radi za sebe i mi u dvije godine očekujemo uštedu od 3,7 posto ukupnog županijskog izvornog proračuna, što je na godišnjoj razini nešto malo više od četiri milijuna kuna. Naravno, taj ćemo novac ostaviti u sektoru obrazovanja. Milijun kuna ćemo moći uložiti u pametne ploče i dodatnu digitalizaciju škola. U travnju krećemo u nabavu pametnih ploča za sve osnovne škole i područne škole koje nude osmogodišnje obrazovanje, a u suradnji s jedinicama lokalne samouprave, kupit ćemo i tablete za sve pete razrede osnovne škole. Vjerujem da ćemo to realizirati do početka školske godine 2018./2019“, rekao je župan Kolar, koji se s ponosom osvrnuo i na činjenicu da je Krapinsko-zagorska županija jedan od lidera energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora u Republici Hrvatskoj, što je prepoznato i u Europskoj uniji, odnosno u Bruxellesu.
Ravnatelj REGEA-e Julije Domac podsjetio je kako je čitava priča krenula još 2009. godine, partnerstvom struke i politike, kada je uspješno proveden projekt niskoenergetske rekonstrukcije škola na području Krapinsko – zagorske županije. Projekt je postao poznat po inovativnom financijskom modelu – po prvi puta u Hrvatskoj su korištena sredstva Europske investicijske banke u području energetske učinkovitosti. Na 10 zagorskih osnovnih škola izvršeni su brojni radovi koju su uključivali mjere energetske učinkovitosti, ali i ugradnju obnovljivih izvora energije. Taj je projekt naposljetku i nagrađen prestižnom nagradom Energy Globe. Tu je, naravno, i uređenje Energetskog centra Bračak, koji je otvoren u ožujku prošle godine. „Energetski centar Bračak posve je specifično mjesto. U manje od godinu dana održali smo preko 60 skupova, edukacija, radionica, treninga, velikih međunarodnih konferencija, koje su okupljale više stotina ljudi, te upravo to svjedoči o tome koliko je ovaj projekt bio opravdan. Agencija je u ovih deset godina zasigurno postigla prepoznatost na međunarodnoj razini. U Europi djeluje 387 energetskih agencija, a mi smo među tri najbolje energetske agencije koje nose program “Manage energy”. Sve ovo pokazuje kako se jedna priča koja je krenula iz Hrvatskog zagorja, iz naših županija sjeverozapadne Hrvatske, pokazala uspješnom na europskoj razini, a to potvrđuju i europski projekti koje provodimo. Mi smo u proteklih deset godina proveli preko 40 europskih projekata“, rekao je Domac, dodavši kako su u proteklih deset godina provedene investicije u vrijednosti 821 milijun kuna, od čega se preko 400 milijuna kuna odnosi na bespovratna sredstva.
O planovima i budućim projektima na području Krapinsko-zagorske županije govorila je pomoćnica ravnatelja REGEA-e Ivana Benković. „U svibnju kreće energetska obnova četiriju škola, u Humu na Sutli, Pregradi, Đurmancu i Zaboku, koja bi trebala završiti do kraja godine. Riječ je o investiciji od preko 25 milijuna kuna, gdje se pristupa obnovi kompletnih zgrada, od fasade, stolarije, kotlovnica do unutarnje rasvjete. Posebno smo ponosni na činjenicu da od tih 25 milijuna kuna, 53 posto predstavljaju bespovratna sredstva iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a 28 posto su bespovratna sredstva iz nacionalnog fonda za EU projekte. Obnova zgrada prati nas od samih početaka, tada su to bili djelomični zahvati, a danas cjelovite obnove. Već su izvršene i prijave za energetsku obnovu četiriju novih škola u 2019. godini, ponovno u vrijednosti 25 milijuna kuna, odnosno, oko šest milijuna kuna po zgradi. Tada će se obnoviti škole u Kumrovcu, Gornjoj Stubici, Konjščini i Bedekovčini. Uštede su velike, a dostižu i 70 posto. No, ono što smo naučili proteklih godina, i u projektiranju i u provedbi, jest da nam veliki izazov predstavlja kvalitetno izrađeni troškovnik, tako da na tragu toga upravo radimo na prijavi jednog međunarodnog projekta koji će biti vezan uz edukaciju svih dionika u procesu gradnje, s ciljem da se educira i projektante i izvođače radova za nove standarde gradnje, da bi nam kasnije svima bilo lakše u realizaciji“, rekla je Benković.