Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 12. kolovoza 2014.

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku dobivenih popisom stanovništva, u Republici Hrvatskoj živi 903 800 mladih, što čini 20,51% ukupnog broja stanovnika, a na području Krapinsko-zagorske županije 25.020, odnosno, 18,82% ukupnog broja stanovništva.

Kako bi spriječili marginalizaciji mladih u procesima odlučivanja i omogućili im aktivnu ulogu u kreiranju ne samo politike mladima, već i šire, Krapinsko-zagorska županija već niz godina posebno skrbi o ovoj društvenoj skupini. Mladi su velik potencijal u razvoju društva i većina ih želi sudjelovati u procesima donošenja odluka na lokalnoj i široj razini. Stoga je Županijska skupština, sukladno Nacionalnom programu djelovanja za mlade, donijela 2006. godine Županijski program djelovanja za mlade, a 2012. godine novi ŽPDM za razdoblje 2012.-2016. Rezultat je to i aktivnog rada udruga mladih koje djeluju na području županija, a dio koji se radi sinergijskog djelovanja, povezao u zajednicu udruga mladih. Već niz godina iz Županijskog se proračuna izdvajaju značajna sredstva za provedbu ŽPDM-a, rad Informativnog web portala za mlade i udruge i Centra za mlade, kao i Centra za urbanu kulturu-Regenerator. U Proračunu KZŽ za 2014. godinu u tu je svrhu osigurano ukupno 151.000,00 kn. Na godišnjim natječajima za potporu programima i projektima udruga za područje Djeca i mladi, za udruge koje djeluju u ovom području izdvojeno je ukupno 78.000,00 kn.

Također, aktivnost mladih u županiji posebno se vidi kroz djelovanje Savjeta mladih, koji kao savjetodavno tijelo Županijske skupštine djeluje od 2011. godine. Županijski savjet mladih donosi Program rada za svaku kalendarsku godinu, temeljem kojeg se planiraju i sazivaju tematske sjednice na koje se pozivaju relevantni govornici, nakon čijeg izlaganja i provedene zajedničke diskusije članovi Županijskog savjeta mladih raspravljaju o prezentiranoj temi, formuliraju stav i sljedeće korake odgovarajućim institucijama ili organizacijama. Županijski savjet mladih razmjenjuje iskustava s drugim Savjetima mladih u Županiji i Hrvatskoj, te redovito sudjeluje u radu nadnacionalnih i regionalnih platformi, a posebice u okviru Youth Regional Network-a (YRN).

 

Od 1953. godine do danas udio mladih u ukupnom stanovništvu u stalnom je opadanju, a ukupno stanovništvo sve je starije. Najvažnije posljedice ovih negativnih demografskih kretanja su smanjenje reprodukcijski sposobnog te radno aktivnog stanovništva koje će morati skrbiti o sve većem broju uzdržavanog stanovništva starije dobi. Također, zbog produženja trajanja obrazovanja, otežanim uvjetima za prvo i stalno zapošljavanje, trend je produženja mladosti te socio-ekonomske nesamostalnost mladih.) Međunarodni dan mladih prilika je za ukazivanje na potrebe mladih i njihova prava.