Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 15. svibnja 2016.

Župan Željko Kolar svečanosti je nazočio zajedno sa brojnim pripadnicima podružnice Udruge ratnih veterana Druge gardijske brigade Gromovi iz Krapinsko-zagorske županije te je tom prilikom odao počast svim palim Gromovima na mjestu gdje je ova gardijska brigada prvi put postrojena. Na komemoraciji su bili i izaslanik predsjednice Republike Hrvatske Ante Deur, izaslanik predsjednika sabora i saborski zastupnik Željko Fiolić, izaslanik ministra obrane i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general pukovnik Mirko Šundov, zapovjednik druge mehanizirane bojne Gromovi bojnik Roman Kelnerić, predstavnici svih drugih gardijskih brigada, specijalne policije te mnogi drugi .

Druga gardijska brigada ustrojena je 15. svibnja 1991. godine u vojarni  Trstenik, pokraj Dugog Sela, gdje je formirano zapovjedništvo brigade i prva pješačka bojna Crne mambe, a njezina ratna zastava prvi se put zavijorila 28. svibnja na postrojavanju u Kranjčevićevoj ulici u Zagrebu. Prvotnu popunu brigade činili su pripadnici MUP-a, postrojbi za posebne namjene iz Lučkog, Rakitja, Kumrovca, Vinice, Siska i Karlovca. Brigada je prvotno bila u sastavu MUP-a, odnosno Zbora narodne garde koji je bio temelj za stvaranje buduće Hrvatske vojske.

Ratni put Gromova započeo je već početkom lipnja 1991. godine na mostu Mladosti u Zagrebu zaustavljanjem tenkova tadašnje JNA, dok su istovremeno dijelovi postrojbe bili u borbama kod Ljubova u Lici i Hrvatskom Pounju. Razmještaj njezinih postrojbi odredio je daljnji ratni put brigade. Sudjelovali su između ostalog i u obrani Karlovca, Duge Rese i Topuskog, u borbama na Banovini, branili su Petrinju, Sisak, Komarevo, Sunju. Tijekom 1991. godine u “bitci za Farkašić” oslobađaju značajan dio okupiranog teritorija na desnoj obali rijeke Kupe. Uz to, Gromovi su sudjelovali i u operacijama deblokade Južnog bojišta (operacija Tigar) te u Bosanskoj Posavini. Dali su i izniman doprinos u operaciji Maslenica, Bljesku, Oluji i Uni. Kroz Gromove je tijekom Domovinskog rata prošlo 9200 branitelja, 208 ih je poginulo ili nestalo, a 1200 ih je bilo ranjeno.

 


Fotogalerija