Zagorje
Bajka na dlanu

Aktivnosti projekta “Putevima baštine”

Datum objave: 4. lipnja 2008.

Zagorska razvojna agencija zajedno s Razvojnom agencijom Kozjansko kroz projekt INTERREG IIIA, susjedski program Slovenija-Mađarska-Hrvatska provodi projekt pod akronimom «Po poteh dediščine». Ukupna vrijednost projekta je 116.243,00 Eura.
Cilj projekta je razvoj održivog turizma pograničnog područja kao i razvoj postojeće turističke ponude što će povećati prepoznatljivost i konkurentnost regije kao turističkog odredišta.
Jedna od aktivnosti koja je trenutno u tijeku je izobrazba turističkih vodiča za područje naše županije. Prijavljeno je 50 kandidata iz čitave Županije. Kako bi mogli pristupiti ispitu, kandidati moraju proći osnove kulturne i prirodne baštine, povijest RH s osvrtom na Zagorje, turistički zemljopis, kulturu govorenja i pisanja, politički i gospodarski sustav RH, osnove turističkog zakonodavstva, osnove turizma te uvod u turističko poslovanje. Nakon završene obuke i uspješno položenog ispita kandidati će dobiti licencu turističkog vodiča. Predavanje će voditi gospodin Željko Benčić iz Ministarstva turizma na temu osnove turističkog zakonodavstva, a ono se održava  5. lipnja s početkom u 16 sati u hotelijerskom kabinetu Srednje škole Zabok. Predavanju će također prisustvovati gospodin Ivan Sadaić, predsjednik Turističke zajednice KZŽ i član Županijskog poglavarstva te gospođa Sanja Škrinjar , direktorica TZ KZŽ.
 
Oformljeni tim eksperata trenutno provodi inventarizaciju prirodne i kulturne baštine naše Županije. Te će se informacije pohraniti u bazu podataka koja će biti dostupna krajnjim korisnicima putem 4 info kioska koji će biti postavljeni na različitim javnim lokacijama.
Sve aktivnosti projekta odnose se na stvaranje mreže putova kojima će se povezati bogata kulturna i prirodna baština regije u kompleksan turistički proizvod regije. Kreirat će se marketinška strategija zajedno s modelom ujednačenog informacijskog sistema temeljenog na mreži informacijsko – turističkih kioska.
 
Očekivani rezultati projekta su:
–          inventarizacija turističkih resursa
–          postavljanje putova i staza (postavljanje znakova) – kreiranje programa za razvoj i umrežavanje turističke ponude na putovima i stazama s obje strane granice
–          stvaranje baze podataka i baze znanja te mreže informacijskih kioska
–          izobrazba turističkih vodiča
–          formiranje marketinške strategije i promocijskih materijala
 
 
Krajnji korisnici rezultata projekta su turisti, posjetitelji toplica i postojećih turističkih centara, škole u prirodi, pojedinci koji žele obavljati aktivnosti vezane za turizam, mladi i svi oni koji se bave turističkom aktivnošću u regiji.