DJEČJI TJEDAN
Dječji tjedan obilježen je i ove godine u Županiji nizom aktivnosti odgojno-obrazovnih i zdravstvenih institucija te organizacija civilnog društva. Na području Krapinsko-zagorske županije provode se brojne aktivnosti za djecu i mlade kako bi ih se osnažilo u razvoju i ujedno dala podrška obiteljima kroz razvijenu mrežu usluga za djecu – promicanje dojenja, rana intervencija, logopedske usluge, podrška darovitoj djeci i djeci s teškoćama u razvoju, osiguravanje kvalitetnog i dostupnog odgoja i obrazovanja i zdravstvene zaštite djece.
Od prvih dana djetetova života kontinuirano se radi na promicanju dojenja kao prirodnom načinu prehrane koji djetetu osigurava zdrav rast i razvoj. U tom cilju Krapinsko-zagorska županija osnovala je Koordinacijski tim za promicanje dojenja na području Krapinsko-zagorske županije te izdvojila značajna sredstva za opremanje rodilišta, tiskala informativno-edukativni materijal o dojenju te savjetima za roditelje, a također je i sufinancirala edukaciju za zdravstvene radnike.
Osim promicanja dojenja, zbog loših demografskih pokazatelja, u prvom redu negativnog prirodnog priraštaja, nužno je jačati mjere podrške kojima se doprinosi zaustavljanju negativnog trenda. Većina jedinica lokalne samouprave iz svojih proračunskih sredstava isplaćuje pomoći obitelji novorođenog djeteta, a Krapinsko-zagorska županija dodatno se usmjerila na uvećanu pomoć obiteljima za treće i svako daljnje novorođeno dijete.
Dijete ima pravo živjeti u obitelji i u svojoj lokalnoj zajednici sa svojim vršnjacima pa su prepoznate i podržane usluge koje su nužne kako bi se spriječila institucionalizacija djece i mladih – udomiteljstvo, rane intervencije i integracija djece s teškoćama u razvoju u redovne odgojno-obrazovne programe. Kako su potrebe za logopedskom uslugom velike, Krapinsko-zagorska županija uložila je snažne napore da se osnaže općine i gradovi u osiguranju dostupnosti logopedske službe. Razvijen je model prema kojem su se uspostavili logopedski kabineti za područje Županije, na način da jedan logopedski kabinet djeluje na području dvije ili više jedinica lokalne samouprave koje zajednički sufinanciraju njegov rad. Krapinsko-zagorska županija uključila se u nabavku opreme za logopedske kabinete na području Grada Klanjca i Općina Kumrovec, Desinić, Zlatar Bistrica i Bedekovčina, te podupirala projekte organizacija civilnog društva kojima je bio cilj otvaranje i rad logopedskog kabineta.
Važan cilj u narednom razdoblju je i unapređenje kvalitete usluga rane intervencije za djecu s neurorizicima i razvojnim poteškoćama. Iako je postojeći sustav rane intervencije na području Krapinsko-zagorske županije postavljen na čvrstim temeljima i većina djece detektira se i zbrinjava poprilično rano, uglavnom oslanjajući se na stručne timove koji djeluju pri Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice, Krapinsko-zagorska županija usmjerila se na stvaranje još boljih uvjeta da većina djece mogu što veći broj dijagnostičkih i rehabilitacijskih postupaka obaviti u ustanovama na području KZŽ.
Krapinsko-zagorska županija već treću godinu za redom provodi projekt Baltazar, kojim osigurava djeci s teškoćama u razvoju školovanje sa svojim vršnjacima, u svojoj lokalnoj zajednici, u redovnom sustavu odgoja i obrazovanja uz podršku pomoćnika u nastavi. Znatna sredstva izdvajaju se za programe podrške predškolskom odgoju i obrazovanju, prijevozu i stipendiranju učenika, programima i aktivnostima kojima se podupiru darovita djeca, natjecanjima učenika, poticanju kulturno-umjetničkog dječjeg stvaralaštva…
Nedavno je Županijska skupština Krapinsko-zagorske županije, 27. rujna 2016. godine na svojoj 21. sjednici, kao prva županija u Hrvatskoj, prihvatila Sporazum o podršci i partnerstvu na provedbi projekta „Krapinsko-zagorska županija – prijatelj djece.“ Projektom će se omogućiti aktivna participacija djece i mladih na lokalnoj i regionalnoj razini, kao i sustavna edukacija dužnosnika i djelatnika čije nadležnosti zadiru u zaštitu i promicanje prava djece. S obzirom na sve što Krapinsko-zagorska županija zajedno sa gradovima i općinama sa svog područja već sada radi za djecu i mlade, sigurno je da će se ispuniti traženi kriteriji te da će naša županija postati jedna od prvih nositelja titule Županija – prijatelj djece.
U skladu sa svojim financijskim mogućnostima Krapinsko-zagorska županija nastoji podržati sve aktivnosti koje imaju u cilju razviti mrežu usluga namijenjenih djeci jer dobro organizirane i kvalitetne usluge za djecu investicija su u obitelj, a iznad svega to je investicija u razvoj djeteta i u njegovu budućnost. Da bi potpora bila kontinuirano unapređivana neophodno je osigurati dostupnost, korištenje i kvalitetu usluga. Ovakva vrsta podrške zapravo je resurs za roditeljstvo koje poštuje prava djeteta, a njezino je osiguravanje dio društvene, pa tako i Županijske odgovornosti za dobrobit djece.