Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 19. svibnja 2016.

Krapinsko – zagorska županija ove je godine po prvi puta pokrenula, s Mrežom udruga Zagor, javni poziv za predlaganje kandidata za volontera ili volonterku godine u dvije kategorije, mladi od 15 do 30 godina i odrasli od 31 godinu na dalje. U prvoj kategoriji predložene su Sara Pondeljak, Ivana Srebačić i Sandra Benčić, dok je u drugoj kategoriji predložen Zdenko Babić koji je automatski dobio priznanje. Volonterima je na njihovu doprinosu društvu zahvalio župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, koji je napomenuo da su upravo ljudi ti koji čine razliku i neku sredinu boljom. „Teško je u rečenici objasniti koliko je volontiranje bitno. U svakom slučaju, željeli smo reći jedno veliko Hvala, za sve ono što ovi volonteri daju zajednici. Njih četvero u 2015. godini volontiralo je ukupno 1063 sata, što znači da su isto toliko sati bili odvojeni od svojih obitelji i dragih osoba. Toliko daju društvu, a zauzvrat ne očekuju ništa“, rekao je župan Kolar te dodao kako su pokloni za volontere simbolični. „Odlučili smo im pokloniti biljku trajnicu, kao simbol nečega što traje poput i njihova volonterskog angažmana te zahvalnicu sa simbolom ruke koja označava volju i želju za pomoć. U sve to uključen je i poklon paket Termi Tuhelj sa obiteljskom ulaznicom za kupanje i obiteljski ručak, da volonteri mogu provesti ugodno vrijeme sa svojim obiteljima i prijateljima, koji imaju razumijevanja za  njihov nesebični angažman“, zaključio je župan Kolar. Nagrade su volonterima uručili župan KZŽ Željko Kolar, zamjenica župana Jasna Petek, voditeljica volonterskog centra Volontirajmo Nikolina Bertol i predstavnica Termi Tuhelj Andreja Vrhovski.  

 

Zdenko Babić

Zanimanje: Medicinski tehničar 

Datum rođenja: 24. ožujka 1974. 

Predlagatelj: Gradsko društvo Crvenog križa Krapina 

Volontersko iskustvo:

Interventni tim Hrvatskog Crvenog križa
Spasilačka služba Hrvatskog Crvenog križa
Županijski interventni tim i Gradski interventni tim Grada Krapine

Volonterske aktivnosti: U području prve pomoći, spasilačkog kluba, zaštite i spašavanja i osiguranja natjecanja ili događanja (pomoć u poplavama u Letovaniću i okolici kao član Interventvnog tima HCK, sudac na gradskom natjecanju prve pomoći GDCK Krapina, vježba Interventne jedinice Spasilačke službe HCK, gost promatrač na nacionalnoj vježbi Austrijskog Crvenog križa, osiguranje spasilačke vježbe Spasilačke postaje Jarun, osiguranje Sportskih igara učenika Krapinsko- zagorske županije, sudjelovanje na edukaciji i treningu Njemačkog Crvenog križa ERU, član ŽIT DCKKZŽ u prihvatnom kampu Opatovac, predavanje o postupcima prve pomoći i spašavanju-Aque Vive)

Broj volonterskih sati u 2015. godini: 510 volonterskih sati 

Ukupan volonterski staž: 14 godina 

Motivacija: U početku želja da se nauči nešto novo, da se usvoje neka nova znanja i vještine, te da se stečeno znanje podijeli s drugima (učenicima i kroz tečajeve spašavanja i spašavanje iz poplava). Danas mu je najveća motivacija „želja za međunarodnim volontiranjem, odlazak u neku stranu zemlju gdje bi podijelio svoja iskustva i znanja s kolegama iz drugih zemalja i naučio nešto novo“. Navodi da je „izuzetno zahvalno i ispunjujuće znati da svojim skromnim doprinosom možda negdje jednom možeš zaista dotaknuti i promijeniti nečiji život.“

 

Sandra Benčić

Zanimanje: učenica 3. razreda Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok

Datum rođenja: 24.7.1998. 

Predlagatelj: Društvo naša djeca Zabok

Volontersko iskustvo: Mreža udruga Zagor, Udruga Regenerator, Udruga S.R.U.Z., udruga Gokul, Volonterski klub Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću, Sportska rekreativna udruga Zagorje, Društvo Naša djeca Zabok. 

Volonterske aktivnosti: Sandra sudjeluje u aktivnostima u sklopu programa, akcija i projekata koje Društvo Naša djeca Zabok provodi s djecom i za djecu predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta u njihovu slobodnom vremenu. U sklopu igraonice „Kutić slikovnica“ Sandra je dolazila u igraonicu i pomagala voditeljici Igraonice u radu s djecom – čitala slikovnice, pomagala u likovno – kreativnim radionicama, igri s djecom te pripremi same Igraonice. Također, bila je uključena u pripremu i provođenje igara na otvorenom kao što su igre povodom Dana igara, Dječjeg tjedna i Vještičjih igara povodom Noći vještica. Pomagala je u likovno – kreativnim radionicama povodom prigodnih blagdana – uskršnje i božićne radionice, podjele poklona za djecu povodom Svetog Nikole, na radionicama Dječjeg foruma i Dječjeg gradskog vijeća. 

Broj volonterskih sati u 2015. godini: 148 sati 

Ukupan volonterski staž: 5 godina 

Motivacija: „Smatram da bi svaka osoba trebala biti aktivna u zajednici kako bi upotpunila sebe kao osobu, ali i kako bi zajednicu učinila boljom… Na svakoj volonterskoj akciji naučim nešto novo, pomognem nekoj organizaciji s ostvarenjem određenog cilja i upoznajem nove prijatelje. Na taj način činim sebe boljom osobom, a svoje slobodno vrijeme korisnim.“

 

Ivana Srebačić

Zanimanje: magistra logopedije

Datum rođenja: 30.03.1991.

Predlagatelj: Bedekovčanska udruga mladih – BUMA

Volontersko iskustvo: Volonterski klub Gimnazije Antuna Gustava Matoša, Centar za odgoj i obrazovanje „Slava Raškaj“, Dom za djecu Zagreb, Centar za odgoj i obrazovanje Dubrava, Centar za rehabilitaciju, Bedekovčanska udruga mladih – BUMA.

Volonterske aktivnosti: Ivana se uključila u sve aktivnosti koje provodi Bedekovčanska udruga mladih s naglaskom na humanitarni rad. Volontirala je na koncertu „Vjeruj u ljubav“ oko organizacije i prodaje karata. Glavni je predlagatelj da se akcija „Kruh za poslije“ pokrene u Općini Bedekovčina te je dogovorila suradnju s lokalnom pekarom. Kroz tu akciju osobe slabijeg imovinskog statusa mogu podići i uzeti kruh koji je prethodno kupljen od drugih mještana. Osmislila je i pokrenula humanitarnu akciju „Igračka jedna prijatelja vrijedna“ kroz koju se prikupljaju igračke, koje se onda pakiraju i spremaju te voze socijalno ugroženim obiteljima. Ivana je i glavni pokretač akcije poklanjanja kolača starijim osobama s područja Općine Bedekovčina za Božić. Pomagala je na koncertu Udruge slijepih i slabovidnih u organizaciji i prodaji karata te je pokrenula akciju skupljanja namirnica, odjeće i obuće za izbjeglice.

Broj volonterskih sati u 2015. godini: 85 sati

Ukupan volonterski staž: 9 godina

Motivacija: „Uvijek je volontiranje bilo na obostranu korist, jer nije istina kada volonteri kažu da volontiraju samo zbog drugih, dapače, uvijek se radi na jačanju sebe kao osobe, ali i na podršci drugima…. Smatram i vodi me misao da nijedan trenutak utrošen na druženje, zajedničko stvaranje i pomoć nije uzalud utrošen i da se pozitivna energija iz tih trenutka samo umnožava i u množava.“

 

Sara Pondeljak

Zanimanje: Učenica 3. razreda

Datum rođenja: 5. ožujka 1999.

Predlagatelj: Gradska knjižnica Pregrada

Volontersko iskustvo: Gradska knjižnica Pregrada

Volonterske aktivnosti: Sara je svojim angažmanom u Gradskoj knjižnici olakšala rad stručnom osoblju knjižnice, a svojim savjetima i ljubaznošću pomagala korisnicima pri snalaženju u knjižnici. Također je bila od velike pomoći pri promidžbi programa knjižnice. Sve to rezultira time da je knjižnica zapažena i prepoznata u javnosti. Svojim primjerom daje odličan primjer drugima, osobito mladima da se i sami uključe u volonterske poslove. Konkretne aktivnosti koje je provodila odnose se na pomoć pri bržem i kvalitetnijem sređivanju zbirki u knjižnici kao i ostalih poslova u knjižnici, pomoć korisnicima pri snalaženju u knjižnici, aktivno sudjelovanje u mnogim kulturnim aktivnostima u kojima je sudjelovala knjižnica, kao što su pričaonice i igraonice, uključivanje u manifestacije Noć knjige, Mjesec knjige, Branje grojzdja, Noć muzeja itd. Bavi se pisanjem priča i poezije i članica je plesnog studija „DIV“.

Broj volonterskih sati u 2015. godini: 320 volonterskih sati

Ukupan volonterski staž: 19 mjeseci

Motivacija: Volontirati je počela zbog ljubavi prema knjigama i čitanju, pomaganju drugima, te zbog znatiželje i želje za učenjem poslova u knjižnici. Kao najveću motivaciju navodi „beskrajnu i iskrenu zahvalnost knjižničarki, ugodnu atmosferu i želju za pomaganjem i rad s korisnicima koji joj lijepom riječi, gestom ili osmijehom uljepšaju dan“.