Donacija računala Društvu za pomoć osobama s mentalnom retardacijom Krapina
Društvo za pomoć osobama s mentalnom retardacijom Krapina niz godina pomaže djeci s teškoćama u razvoju i odraslim osobama s invaliditetom te njihovim obiteljima s područja Krapinsko-zagorske Županije.
Društvo je tijekom proteklih godina provodilo niz kvalitetnih projekta usmjerenih poboljšanju kvalitete življenja osoba s intelektualnim poteškoćama i članova njihovih obitelji i na senzibilizaciju javnosti za specifične potrebe, ali mogućnosti svojih članova. Posljednjih godina posebice su se usmjerili razviju izvaninstitucionalne oblike usluga korisnicima: klubove koje provode u nekoliko jedinica lokalne samouprave na području KZŽ, radionice, savjetovalište i poludnevni boravak.
Među brojnim aktivnostima, ističu se dva važna projekta, čija je provedba u tijeku – projekt ”Upoznajmo mogućnosti i različitosti djece s teškoćama u razvoju”, financiran od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, kojeg Društvo provodi u partnerstvu s OŠ Sida Košutić Radoboj i OŠ Antuna Mihanovića Petrovsko te Srednjom školom Krapina, Likovnom akademijom Zagreb i udrugama likovnih umjetnika iz Sesveta i Krapine. Cilj ovog projekta je upoznavanje mogućnosti i različitosti djece s teškoćama u razvoju, prevencija nasilja nad njima i senzibilizacija okoline te promoviranje volonterskog rada mladih.
Drugi važan projekt je trogodišnji projekt „Poludnevni boravak za odrasle osobe s mentalnom retardacijom“ financiran od strane Ministarstva socijalne politike i mladih s iznosom od 265 tisuća kuna. Program obuhvaća skrb za socijalno osjetljive skupine u trajanju od četiri sata dnevno. Cilj ovog programa je povećati socijalnu uključenost odraslih osoba s invaliditetom koje nisu obuhvaćene ni jednim drugim organiziranim tretmanom, prevencija institucionalizacije, socijalizacija ciljane skupine, dugoročno stvorenje mreže usluga za osobe s invaliditetom na području Krapinsko-zagorske županije.
Ovim Programom nastoji se kod korisnika razviti kompetencije u raznim životnim područjima, potrebne za život izvan institucije i nastaviti živjeti u dosadašnjem socijalnom okruženju, u okviru svojih obitelji. Provode se različite aktivnosti u keramičkoj, zabavno-glazbenoj, likovno-kreativnoj i sportsko-rekreativnoj radionici, te usluge psihosocijalne pomoći i savjetovalište.
Poludnevni boravak za sad se provodi u prostoru Društva u Magistratskoj ulici, koji je i inače neprikladan za brojne aktivnosti i korisnike Društva. Upravo stoga, još protekle godine krenulo se s uređenjem kata stare zgrade osnovne škole u Đurmancu („stare školske kuhinje) u koji bi se uskoro trebalo preseliti s provedbom dnevnog boravka.
Prostor je Društvu na korištenje na rok od 20 godina ustupila Općina Đurmanec. Troškovi uređenja prostora bili su procijenjeni u iznosu od gotovo 600 tisuća kuna, a tijekom 2013. i 2014. godine u uređenje prostora uloženo je 140 tisuća kuna i to vlastitih sredstava udruge osiguranih prodajom proizvoda Društva, donacijom pravnih i fizičkih osoba i jedinica lokalne samouprave i Županije, dok je preostali iznos troška uređenja realiziran kroz donacije u robama, uslugama radova i prijevoza.
Krapinsko-zagorska županija u protekloj je godini uređenje sufinancirala s 20 tisuća kuna a redovito podržava druge programe i projektne aktivnosti Društva. U protekloj godini financirala je i troškove zdravstvenog osiguranja osobe na stručnom osposobljavanju. Također, Županije je partner i na provedbi programa Poludnevnog boravka.
U ovom trenutku radovi su gotovo završeni, predstoje tek uređenje unutarnjeg prostora, odnosno namještanje koje je dijelom osigurano iz sredstava Programa Poludnevnoga boravka, a dijelom donacijama.