Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 5. veljače 2019.

Zbog visoke učestalosti malignih oboljenja i njihove visoke stope smrtnosti rak je prozvan epidemijom modernog doba te se  obilježavanjem Hrvatskog tjedna borbe protiv raka i Svjetskog dana borbe protiv raka  nastoji podići svijest o prevenciji malignih bolesti, dijagnosticiranju i mogućnostima liječenja.

Rak nije isključivo zdravstveni problem oboljelog pojedinca, već ima veliki utjecaj na širi društveni i ekonomski razvoj. U Hrvatskoj je u muškaraca najčešći rak pluća, debelog crijeva i prostate, a  u žena karcinom dojke, pluća i debelog crijeva. Maligne bolesti imaju zajedničke faktore rizika (pušenje, konzumiranje alkohola, nezdrava prehrana, fizička neaktivnost, UV zračenje ,neodgovorno spolno ponašanje itd.). Na veliki broja karcinoma moguće je utjecati upravo sprečavanjem tih faktora tj. sprečavanjem početka bolesti primarnom prevencijom: održavanjem poželjne tjelesne težine, primjerenom prehranom, dovoljnim unosom voća i povrća, redovitom tjelesnom aktivnošću, promjenama u spolnom ponašanju i smanjenom izloženošću karcinogenima u okolišu te izbjegavanjem duhana i alkohola.

Nacionalni programi kontrole raka su javnozdravstveni programi kojima je cilj smanjenje broja oboljelih i umrlih od raka te poboljšanje kvalitete života pacijenata, kroz sustavnu ravnomjernu implementaciju «evidence-based» strategije za prevenciju, rano otkrivanje, dijagnostiku, liječenje i palijativnu skrb, koristeći na najbolji način raspoložive resurse.

Rak dojke je najčešći rak i vodeći uzrok prijevremene smrti žena u dobi od 35. do 64. godine u Krapinsko-zagorskoj županiji. Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke u našoj županiji počeo je s provedbom u listopadu 2006 godine. Ciljevi programa su smanjiti smrtnost od raka dojke za 15 – 25 %, otkriti rak dojke u što većem postotku u početnom stadiju te poboljšati kvalitetu življenja bolesnica s rakom dojke. Osnovna metoda probira je mamografija – rendgenski pregled dojki kojim se promjene na dojci mogu otkriti u prosjeku oko dvije godine ranije od običnog kliničkog pregleda.

Programom su obuhvaćene su sve žene u dobi od 50 do 69 godina koje na kućnu adresu dobivaju poziv za mamografiju  koja se provodi u dvije mamografske jedinice, Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana te Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice. Tijekom proteklih 12 godina  intenzivno se radilo na podizanju svijesti o važnosti ranog otkrivanja ove bolesti. 

Rak debelog crijeva je jedno od najčešćih sijela raka kod oba spola u razvijenim zemljama. U Krapinsko-zagorskoj županiji je na drugome mjestu po pojavnosti, kod muškaraca iza raka pluća, a kod žena iza raka dojke. Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva u našoj županiji započeo je sa provedbom početkom 2008. godine. Obuhvaća muškarce i žene u dobi od 50-74 godine. Test na okultno krvarenje (FOBT-fecalocultblood test) zbog jednostavnosti primjene trenutno je najprikladnija metoda za rano otkrivanje ove bolesti. Neposredni cilj programa je otkrivanje raka debelog crijeva u ranijem stadiju ili predstadiju bolesti, te smanjenje smrtnosti za 15% u razdoblju 10-13 godina nakon početka provedbe programa.  Provodi se kod kuće, a uzorci se analiziraju u Županijskom Zavodu za javno zdravstvo.

Na kućnu adresu šalju se pozivi i testovi za otkrivanje krvi u stolici, kao i detaljne upute o provođenju testiranja. Testovi s uzorkom se vraćaju poštom (plaćeni odgovor) u Zavod za javno zdravstvo Krapinsko-zagorske županije gdje se provodi testiranje na okultno krvarenje u stolici. Osobe s pozitivnim nalazom (utvrđeno prisustvo krvi u stolici) naručuju se na kolonoskopski pregled kako bi se utvrdio uzrok krvarenja. Zavod za javno zdravstvo dogovara termin i upućuje poziv na kolonoskopiju, s točnim datumom, satom pregleda, kao i upute za pripremu te kupovnice, na kućnu adresu. Kolonoskopija se provodi u OB Zabok. Otkrivanjem raka debelog crijeva u ranoj fazi bolesti mogu se spasiti mnogi životi.

Rak vrata maternice uzrokovan je infekcijom humanim papiloma virusom (HPV).

Po pojavnosti u Hrvatskoj je rak vrata maternice je na 2. mjestu kod žena u dobi od 35 do 49.godina Dijagnosticira se jednostavnom, brzom, besplatnom, lako dostupnom i neinvazivnom metodom, PAPA testom. To je pretraga kojom se uzima obrisak rodnice, vrata maternice i kanala vrata maternice. Rak vrata maternice se redovitim ginekološkim pregledima (uzimanjem PAPA testa).

Zbog mogućnosti rane dijagnostike od ovog karcinoma ne bi smjela umrijeti niti jedna žena.

Značajno mjesto u prevenciji ovog karcinoma zauzima  cijepljenje protiv HPV.

Sve informacije vezane uz provedbu Nacionalnih programa ranog otkrivanja raka dostupne su na besplatnom broju Zavoda za javno zdravstvo Krapinsko-zagorske županije 0800-200-127.