Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 27. ožujka 2012.

II. izložba bučinog ulja sjeverozapadne Hrvatske

 

Ove se godine II.izložba bučinog ulja sjeverozapadne Hrvatske održala 23.3.2012. u Domu sindikata u Čakovcu u organizaciji triju Županija, Međimurske, Varaždinske i Krapinsko-zagorske županije. Ovoj izložbi prisustvovali su pomoćnik ministra poljoprivrede mr.sc. Luka Čuljak, župan Varaždinske županiije Predrag Štromar, župan Međimurske županije Ivan Perhoč, zamjenica župana Varaždinske županije Blanka Glavica Ječmenica, te zamjenik župana Krapinsko-zagorske županije Anđelko Ferek Jambrek, proizvođači bučinog ulja i ostali gosti.

Na izložbi održana su i predavanja o Međimurskom koščićnom ulju i njegovoj zaštiti Zorana Štefulja, dipl.ing.predsjednik Udruge za zaštitu međimurskih autohtonih prehrambenih proizvoda, o utjecaju uvjeta proizvodnje na kvalitetu bučinog ulja, doc.dr.sc. Sandre Neđeral, Prehrambeno-biotehnološki fakultet Zagreb.

Crno je ulje prepoznatljiva sastavnica tradicionalne kuhinje sjeverozapadne Hrvatske, sastavnica koja se spaja s kuhinjama susjednih europskih država, a svestrana primjena i sam način njegove uporabe dio su bogatog srednjoeuropskog gastronomskog nasljeđa. Dugogodišnjim marljivim radom, prenošenjem znanja i vještina s generacije na generaciju, seljaci su iz sjemenki tikvi sa svojih polja nastojali proizvesti što kvalitetnija i ukusnija ulja. Tek posljednjih desetljeća bučino ulje dobiva potvrdu povoljnih učinaka na zdravlje i vitalnost ljudskog organizma i zasluženo mjesto na stolovima ljubitelja dobre hrane, a s porastom potražnje za ovom vrijednom namirnicom sve više poljoprivrednika u njoj vidi šansu i za svoj gospodarski razvoj. Zahvaljujući brojnim poduzetničkim inicijativama, na tržištu je sve bogatija ponuda bučinog ulja, a potrošači polako otkrivaju nijanse u boji, gustoći, okusima, mirisima – kvaliteti.

Iz želje za unapređivanjem proizvodnje, potrebe za lakšim plasmanom, za što boljim proizvodima, ali i radi poticaja nadmetanju u kvaliteti, udruživanjem napora Varaždinske, Krapinsko-zagorske i Međimurske županije, 2011. nastaje Prva izložba bučinog ulja sjeverozapadne Hrvatske, dok se ove godine II.izložba bučinog ulja održala u Čakovcu. Organizatori sa zadovoljstvom mogu ustvrditi da se ideja uspoređivanja, izlaganja i ocjenjivanja uspješno probila među proizvođače ulja tako da je velik broj njih, bez obzira na veličinu svoje proizvodnje ili pak tradiciju kojom se mogu ponositi, iskazao interes za sudjelovanje na izložbi. Uzorke svojih proizvoda, za ocjenjivanje u dvije kategorije, koje se razlikuju prema načinu prešanja – toplo ili hladno, dostavilo je 29 proizvođača sa ukupno 34 uzorka bučinog ulja od kojih je 1 proizvođač iz Krapinsko-zagorske županije, Tomašić d.o.o. Ocjenjivački sud, koji su činili vrsni poznavatelji i iskusni ocjenjivači ulja, nakon izvršene kemijske analize, ocijenio je miris, okus, boju i bistroću uzoraka koji su se pred njima našli pod zaporkom. Nagrađeni izlagači 2. izložbe bučinog ulja u kategoriji toplo prešano su Uslužna uljara Ivanuša iz Čakovca nagrađena zlatnom medaljom, srebrnu medalju dobio je OPG Zlatko Đura iz Čakovca, dok brončanu medalju su osvojili OPG Krunoslav Balog iz Donjeg Kraljevca, Uljara Just iz Orehovice, OPG Zorica Kostanjevac iz Varaždina. U kategoriji hladno prešano ulje zlatnu medalju je osvojila Uljara Tkalec iz Čakovca, srebrnu medalju Uslužna uljara Presečki iz Varaždina i OPG Miroslav Marđetko iz Goričana, dok je brončanu medalju osvojila Uljara Just iz Orehovice.

Bučino ulje kao poljoprivredno-prehrambeni proizvod je pravi gastronomski dragulj. S njim su u tradicionalnim kuhinjama ovih prostora od sasvim jednostavnih, svima dostupnih i skromnih namirnica, kao što su grah, krumpir, zelje, luk, salata, sir i jaja nastajala vrhunska, čak i raskošna jela. Svoju primjenu ova vrsta ulja danas sve više nalazi i u modernim kuhinjama, posebice onima koje se vole nazivati inovativnima. Zahvaljujući intenzivnoj, neponovljivoj, pomalo i agresivnoj boji, crno se ulje sve češće koristi kao osnova za pripravljanje različitih zanimljivih jela, za kreiranje novih recepata i prezentacijskih inovacija, kombinira se s najrazličitijim namirnicama u donedavno nezamislivim spojevima. Neki od njih oduševljavaju najširu publiku, a drugi ipak ostaju samo za probrane sladokusce. Dominantne karakteristike svakog od, i na ovoj izložbi ponuđenih ulja, uz primjerenu kvalitetu i cijenu, mogu se tako pretvoriti u kulinarsku prednost. Isticanje i afirmacija te prednosti jedan je od bitnih ciljeva ove izložbe koji će se, nadamo se, u njenim narednim izdanjima sve više isticati i privlačiti novu i brojniju publiku.