Zagorje
Bajka na dlanu

INVEST IN ZAGORJE: “Bez mladih ljudi i njihove energije nema ni razvoja”

Datum objave: 17. svibnja 2023.

Konferencija Invest in Zagorje donosi bogat interaktivan program, renomirane paneliste i predavače, ključne poslovne igrače, investitore i predstavnike ključnih institucija. Sjajna je to prilika za sve investitore koji traže nove prilike, poduzetnike koji žele ostvariti nova partnerstva, startup poduzeća u potrazi za financiranjem, kao i predstavnike institucija koji će moći doznati više o kretanjima u gospodarstvu i upoznati se s poduzetnicima.

U okviru konferencije održat će se pitch natjecanje Powering Health Innovation Pitch u okviru kojeg će startupovi s inovativnim idejama za zdravstvenu industriju imati priliku osvojiti bogatu nagradu Krapinsko  – zagorske županije odnosno 5.000 eura. Tako je konferencija započela predstavljanjem učenike i učenica sedam srednjih škola s područja krapinsko – zagorske županije koji su proteklih pet mjeseci marljivo radili na rješavanju problema zdravstvene industrije. Naime, učenici su već prošle godine startali s prvim programom u Zagorju koji se fokusira na jačanje poduzetničkih vještina u sklopu programa “Kreiraj svoju budućnost”

Ravnateljica Gimnazije Antuna Gustava Matoša Zabok Bibijana Šlogar,  koja sudjeluje u programu “Kreiraj svoju budućnost”, zahvalila je Krapinsko – zagorskoj županiji u ime svih škola na prilici za sudjelovanje u projektu. „Naši su učenici tijekom protekle školske godine kroz niz susreta i konzultacija sa svojim mentorima, on line tečajeve i zadaće sudjelovali u ovom projektu kako bi izbrusili svoja znanja i vještine iz poduzetništva i u konačnici postali poduzetni, mladi i inovativni ljudi koji rade za korist svoje zajednice“ – rekla je ravnateljica Šlogar te poručila učenicima da budu suvereni i uvjerljivi tijekom prezentacija te da pokažu sva svoja znanja koja su stekli i da ih isto tako prenesu u svoj život i koriste ih za svoju i korist svoje šire zajednice.

Sav ostali rezultat koji mi imali ili ne imali je totalno beznačajan, ako vi ne izaberete Zagorje kao destinaciju gdje ćete provesti život sa svojim obiteljima

Župan Željko Kolar je na samom početku pozdravio sve okupljene u velikoj dvorani Poslovno-tehnološkog inkubatora u Krapini, te naglasio kako je današnja konferencija okrenuta mladima. „Puno radimo na razvoju infrastrukture, dodatnih sadržaja, sustava te stvaranje uvjeta za novo zapošljavanje, radimo i koheziju između javnog i privatnog sektora, ali krajnji cilj je da vi ostanete ovdje u Zagorju. Sav ostali rezultat koji mi imali ili ne imali je totalno beznačajan, ako vi ne izaberete Zagorje kao destinaciju gdje ćete provesti život sa svojim obiteljima“ – rekao je župan Kolar te nastavio: „Zbog toga i ŠIZ – Škola i zajednica koji smo uveli u srednje škole za druge i treće razrede kao izborni predmet, te program “Kreiraj svoju budućnost” su poticaj i poruka vama da imamo maksimalno povjerenje u vas te da smo apsolutno svjesni toga da bez mladih ljudi, njihove energije i neopterećenosti prošlošću, razvoja naše županije i čitave Republike Hrvatske nema. Mogućnost držanja koraka s razvijenim zemljama Europe, ovisi isključivo o angažmanu mladih ljudi – kazao je župan Kolar objasnivši da ukoliko se u mlade ljude uvuče apatija i ako smatraju da ništa ne mogu promijeniti, niti sa svojim inicijativama niti svojim glasom na izborima, to vodi u propast.

„Ako smo mi napravili makar mali koračić da vas kroz ova dva programa motiviramo da sudjelujete u razvoju svoje zajednice, da smo vam dali neka znanja koja vam obrazovni sustav u globalu ne daje, strahovito sam sretan i zadovoljan. Bitno je i to što će vaš primjer slijediti i drugi. Zbog svega toga, ovo će biti tradicionalna konferencija jer samo na taj način, ako imaš tradiciju i sigurnost, možeš biti uspješan“ – zaključio je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar.     

„Vjerujem da ste naučili da ne trebate čekati da probleme riješi netko drugi, već ih možete i vi početi aktivno rješavati“

Okupljene u Poduzetničkom centru pozdravila je i direktorica Poduzetničkog centra KZŽ, Helena Matuša koja je tom prilikom napomenula kako su s programom “Kreiraj svoju budućnost” krenuli svjesni koliko je poduzetništvo bitno u našem društvu i koliko nam ono omogućuje da kreiramo vrijednosti unutar zajednice i pružamo rješenja koja ipak imaju određenu tržišnu vrijednost.  „Naglasili smo, također, da poduzetništvo nije rezervirano samo za poduzetnike, već da i svi mi možemo biti poduzetnici. Upravo iz tog razloga, Županije je pokrenula ovaj program i projekt i prepoznala je da startup scena u Zagorju tek nastaje, ali isto tako da nam vi koji ovdje trebate raditi često odlazite u Zagreb. Odlučili smo, stoga, adresirati taj problem i kreirati zajednicu koja može na kreativan način djelovati u području poduzetništva“ – pojasnila je direktorica Matuša dodavši kako će 39 učenika prezentirati sve ono što su naučili, uvježbali i izradili tijekom prethodnih pet mjeseci.

 „Danas imamo privilegiju svjedočiti putovanju vas mladih ljudi koji ste stvarno promatrali svijet oko sebe u zdravstvenoj industriji i stvorili impresivna rješenja. Vidjeli smo da ste i svi imali svog „anđela” iz Poduzetničkog centra koji je s vama radio na tjednoj i mjesečnoj bazi, a imali ste i goste“ – kazala je direktorica Matuša poručivši učenicima kako su oduševljeni njihovom kreativnošću, marljivošću i entuzijazmom koju su pokazali. „Vjerujem da ste naučili da ne trebate čekati da probleme riješi netko drugi, već ih možete i vi početi aktivno rješavati“- zaključila je direktorica Matuša.

 

 

 


Fotogalerija