Konferencija o iskustvima Poljske s EU fondovima: Kvalitetna iskorištenost sredstava dovest će do ravnomjernog razvoja svih regija
Nastavno na inicijativu jačeg uključivanja hrvatskih županija u pregovaračke procese i prepoznavanja važnosti operativnih programa za regionalni razvoj u okviru kohezijske politike, Hrvatska zajednica županija je, zahvaljujući dobroj suradnji sa Savezom vojvodstava Republike Poljske, u Zagreb dovela dva poljska stručnjaka. Ključ uspjeha kvalitetne iskorištenosti EU fondova Republike Poljske leži u prepoznavanju važnosti spuštanja zadaća programiranja s nacionalne na regionalnu razinu zbog čega su pokrivene sve potrebe s terena, a poljske regije predstavljaju europske regije kakve želimo i u Hrvatskoj. Jedna od takvih je i Zapadno-pomeranska regija iz koje dolaze Marcin Szymt i Piotr Wolski, obojica stručnjaci u pripremi i upravljanju regionalnim operativnim programima za prošlu (2007.-2013) i aktualnu (2014.-2020.) financijsku omotnicu: “Proces izrade regionalnih operativnih programa u Poljskoj odvija se kroz nekoliko etapa i puno koraka, a najvažnija je dobra priprema. Naglasak je na opsežnom istraživanju jedinica lokalne i regionalne samouprave u kojemu su definirane barijere, ali i potencijali za investicije i projekte” – uvodno je rekao Marcin Szmyt.
U pregovaračkom procesu sudjelovale su i nacionalna i regionalna razina, svaka sa svojim zadaćama. Podjela intervencija između nacionalne i regionalne razine napravljena je zbog postizanja veće transparentnosti i odgovornosti za upravljanje sredstvima EU i uklanjanja značajnog dijela pogrešaka iz razdoblja od 2007. do 2013. godine. Regionalni programi ispunjavaju tematske ciljeve kohezijske politike, počevši od istraživanja i inovacija do promicanja socijalne uključenosti i suzbijanje siromaštva, ali i jačanja institucionalnog potencijala i učinkovitosti javne uprave.
“Primjer dobre prakse je i integrirana teritorijalna suradnja podržana iz različitih prioritetnih osi jednog ili više operativnog programa radi postizanja integriranog ulaganja u određeno područje“, naglasio je Piotr Wolski. Teritorijalnim ugovorom osigurana je komplementarnost intervencija koje provode Vlada i lokalna samouprava tako da definira razvojne prioritete i područja strateške intervencije za koje će se dodijeliti EU i nacionalna sredstva u novoj financijskoj perspektivi. Navedeni ugovor služi kao osnova za pregovore o budućem regionalnom programu, kao i izvor potpore iz državnog proračuna te alat za raspodjelu EU i nacionalnih sredstava između regija.
Podsjetimo, Republika Poljska je dosada povukla preko 80 milijardi eura iz EU fondova, otvoreno je oko 300.000 radnih mjesta, od kojih je najviše u IT sektoru.
Predsjednik Hrvatske zajednice županija Goran Pauk ovom je prilikom istaknuo kako se u idućoj financijskoj perspektivi moraju odrediti strateški prioriteti Republike Hrvatske u narednom višegodišnjem razdoblju. „Kako bi se to doista ostvarilo, u izradu je potrebno uključiti prvenstveno građane, ali i akademsku zajednicu, predstavnike regionalne i lokalne samouprave te organizacije civilnog društva“ – rekao je predsjednik Hrvatske zajednice županija Goran Pauk.