Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 2. travnja 2020.

Načelnik Stožera civilne zaštite Krapinsko-zagorske županije Anđelko Ferek-Jambrek izvijestio je kako trenutno nema podataka o novoevidentiranim pozitivnim osobama na području županije, budući da se još uvijek čeka na rezultate jučerašnjih 27 propusnica. „Moram napomenuti da je jučer predstavljen sustav e-propusnica, koji zbog velike navale i preopterećenosti danas ima određenih poteškoća. Neki su već uspjeli izdati e-propusnice, tako da bi se sustav danas trebao ustabiliti. Nema potrebe da zovete ni županijski stožer ni centar 112 ni bilo koga jer je sustav u ovom trenutku jednostavno preopterećen“ – rekao je načelnik Ferek-Jambrek te dodao da su za izdavanje e-propusncia zaduženi poslodavci, liječnici obiteljske medicine te stožeri civilne zaštite gradova i općina, dok je za eventualne nejasnoće zaduženo ravnateljstvo civilne zaštite u Zagrebu.

Ravnatelj Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana Tihomir Vančina rekao je kako je u 6 izolacijskih jedinica u kojima se vrši trijaža COVID sumnjivih pacijenata trenutno 10 pacijenata te su još 2 u najavi. „Pacijenti su dobro, no jednom se jučer stanje pogoršalo te je premješten u odjel sa kisikom te će vjerojatno danas biti premješten u Zagreb. Želim reći da svakog pacijenta koji ima respiratorni problem ili povišenu temepraturu kod dolaska u bolnicu promatramo COVID sumnjivog, što nam prostorno i kadrovski rpedstavlja velike probleme“ – kazao je ravnatelj Vančina te naglasio kako djelatnici Opće bolnice Zabok i bolncie hrvatskih veterana pružaju sve napore da osiguraju odgovarajuću zdravstvenu skrb za sve pacijente.

Epidemiolog Zavod za javno zdravstvo KZŽ Ivan Lipovac naglasio je kako se ljudi i dalje moraju pridržavati mjera predostrožnosti jer je to jedini način sprečavanja, odnosno usporavanja zaraze te poručio kako je neprihvatljivo prozivanje i stigmatiziranje oboljelih jer se svatko može zaraziti bez ikakve vlastite krivnje. “Želio bih ponoviti da se virus prenosi kapljičnim putem i da jedini način sprečavanja i usporavanja zaraze je držanje distance, nošenje zaštitne maske, pranje ruku, izbjegavanje rukovanja… Sad nam se događa da u nekim slučajevima nemamo više poveznice sa onim slučajem zaraze od prije. Ljudi kažu da nisu nigdje bili, vjerojatno je netko od članova obitelji bio asimptomatski vironoša, ima i takvih slučajeva. To je slučaj kad osoba nema nikakvih simptoma, možda je bio neko vrijeme zarazan i prenio je to dalje. To je onda veoma teško povezati i zato je veoma bitno držati se svih mjera i uputa” – kazao je dr. Lipovac.

Župan Krapinsko zagorske županije Željko Kolar rekao je kako se cijelo vrijeme razmišlja kako dodatno poboljšavati uvjete medicinskog osoblja. „ Predstavili smo prekjučer da ćemo raditi vizire putem 3D printera i programa kojeg smo dobili iz Varaždina. Prva isporuka je danas pripremljena za naš Zavod za hitnu medicinu. U međuvremenu je izrada malo dorađena i usavršena. Svaki trenutak našeg trenutačnog razmišljanja je usmjeren prema tome da prije svega osiguramo uvjete za rad svog medicinskog osoblja, bez obzira u kojoj su zdravstvenoj ustanovi“ – kazao je župan Kolar te dodao 

kako će se od sutra jedan dio uzoraka iz naše županije obrađivati u Varaždinu. „Predugo čekamo rezultate nalaze briseva koji su poslani u Zagreb na testiranje. Ja sam danas kontaktirao župana Varaždinske županije Radimira Čačića, uspostavljen je kontakt između ravnatelja OB Zabok i ravnatelja bolnice u Varaždinu. Mi ćemo od sutra jedan dio uzoraka, koje uzimamo u Zaboku, poslati u Varaždin jer nam oni na neki način garantiraju bržu obradu. S obzirom na to kakav je sada pritisak na OB Zabok, mi jednostavno to moramo napraviti. Tu se vidi suradnja između županija, županijskih bolnica, županijskih stožera civilne zaštite i nas kao župana. Ovaj virus ne poznaje granice županija, granice država ni granica kontinenata. Moramo međusobno komunicirati i surađivati kako bi najbolje odradili posao“ – istaknuo je župan Kolar, koji se na novinarsko pitanje osvrnuo i na najave da će  djelatnici KB Dubrava operirati onkološke bolesnike u bolnici u Zaboku, župan Kolar je rekao da još nema informacija o tome, ali da će se vrlo rado odazvati tome pozivu. „To nije prvi puta da mi neku informaciju čujemo na službenoj pressici Nacionalnog stožera, a da nije Županijski stožer direktno kontaktiran, a nije ni vezano za to kontaktiran ni ravnatelj OB Zabok. Pretpostavljam da se razmišlja o tome , razmišlja se o puno stvari. Ako mi kao bolnica u kojem trenutku možemo pomoći i rasteretiti neke druge zdravstvene ustanove , mi ćemo se vrlo rado odazvati tom pozivu. Isto tako i mi očekujemo i pomoć od drugih kad ju budemo zatražili“ – kazao je župan Kolar, dok je ravnatelj Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana Tihomir Vančina rekao kako se u u OB Zabok operiraju tumori i da za njih to nije ništa novo. „Postoji zasigurno određeni broj onkoloških pacijenata koji su trenutno na čekanju. To nije ništa novo za nas jer OB Zabok operira tumore i operira onkološke pacijente. Naša abdominalna kirurgija uredno operira sve tumore s tog područja i mi imamo pacijente s naše županije koje na taj način zbrinjavamo“ – kazao je ravnatelj Vančina.

 

Ravnatelj Srednje škole Krapina Ivica Rozijan ovom je prilikom simbolično uručio Ravnatelju Zavoda za hitnu medicinu Krapinsko-zagorske županije Krešimiru Božiću prvih 35 zaštitnih vizita te naglasio kako će SŠ Krapina moći izrađivati oko 1.200 ovakvih vizira na mjesec. Ravnatelj Božić zahvalio je na donaciji te kazao kako je od 15o djelatnika Zavoda trenutno u samoizolaciji njih 8, od čega 4 liječnika, 3 medicinske sestre i 1 vozač.