Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 7. srpnja 2017.

Kongresu zdravstvenog turizma prisustvovala je zamjenica župana Jasna Petek koja je tom prilikom istaknula „Ovo je bila izvrsna prilika da pokažemo potencijale Krapinsko-zagorske županije na ovom području. Glavni nositelji su svakako specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju u Krapinskim Toplicama i u Stubičkim Toplicama te ostale zdravstvene ustanove i poliklinike iz javnog i privatnog sektora koje se izvrsno dopunjuju ponudom iz vjerskog, kulturnog i termalnog turizma. Sa željom još snažnijeg iskorištavanja tog dijela bogatstva naše Bajke na dlanu, u skladu sa Strategijom razvoja KZŽ i Materplanom turizma  krenuli smo u osnivanje klastera zdravstvenog turizma preko kojeg ćemo u budućnosti zajednički nastupati i umrežavanjem dobiti određenu dodatnu vrijednost“ rekla je zamjenica župana za društvene djelatnosti Jasna Petek koja je na kongresu bila zajedno sa ravnateljicom Specijalne bolnice za medicinsku rehabiltiaciju Krapinske Toplice Željkom Žnidarić i zamjenikom ravnatelja Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Stubičke Toplice Krešimirom Škofom.

Zajedničku prezentaciju o potencijalu zdravstvenog turizma u Krapinsko-zagorskoj županiji je brojnim okupljenima u Preporodnoj dvorani Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu prezentirala ravnateljica Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice Željka Žnidarić koja je istaknula kako je na području KZŽ 2.400 zaposlenih u zdravstvu. „Zdravstveni turizam naše županije nudi kvalitetnu ponudu i raznolike usluge, pruža velike mogućnosti napretka pred kojima su također i veliki izazovi koje je moguće riješiti jedino uz kvalitetnu međuresornu suradnju koja će omogućiti ostvarivanje punog potencijala zdravstvenog turizma kako u KZŽ tako i u cijeloj Lijepoj Našoj“ – naglasila je ravnateljica Žnidarić.

Kongres je održan s ciljem da se Republika Hrvatska pripremi za daljnji razvoj zdravstvenog turizma. Upravo zbog potrebe da se za potrebe unapređenja zdravlja otputuje izvan mjesta stalnog boravka, zdravstveni turizam postaje razvojni model koji je, na prvi pogled, u stanju proizvesti snažne pozitivne ekonomske, zdravstvene i društvene učinke. Zbog takvog shvaćanja, zdravstveni turizam u Hrvatskoj, ali i u brojnim drugim zemljama, postao je jedan od strateških razvojnih ciljeva turizma i zdravstva. Na kongresu je ukazano i na moguće opasnosti daljnjeg razvoja zdravstvenog turizma bez sustavnog praćenja njegovih razvojnih učinaka, kao i bez detaljne razrade mogućih scenarija njegova razvoja u bližoj ili daljoj budućnosti.

Predavanja su održali brojni  renomirani predavači: Vida Demarin, Oliver Kesar, Goran Ivanišević, Darko Vlahović, Zdenko Šipić, Stjepan Heimer, Željko Černić, Ankica Senta Marić, Zrinka Tarle, Ivan Vukoja, Vladimir Mozetič, Željka Žnidarić, Fedor Šantek, Marija Valčić, Aldin Dugonjić, Anita Galić, Martina Linarić i Ivan Malenica

Među zaključcima je istaknuta važnost razrješenja složenih odnosa i trenutno neusklađenih pripadajućih zakonskih i podzakonskih propisa između Ministarstva zdravlja i Ministarstva turizma; potreba nadogradnje postojeće legislative u sektoru zdravstvenog turizma kako bi se izbjegla različita zakonodavna tumačenja istih pitanja; donošenje pravilnika o uslugama u zdravstvenom turizmu, a posebno je istaknuta i potreba za certificiranjem zdravstvenih usluga u Republici Hrvatskoj.

Kongres je održan pod pokroviteljstvima predsjednice Republike Hrvatske, Ministarstva turizma RH, Ministarstva zdravstva RH i Grada Zagreba. Nazočio je izaslanik Predsjednice Tomislav Madžar, pomoćnica ministra turizma Olivera Shejbal, pomoćnik ministra zdravstva Denis Kovačić, predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Zvonko Kusić


Fotogalerija