Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 19. studenoga 2020.

Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece i nasilja nad djecom obilježava se od 2000. godine na inicijativu Woman’s World Summit Foundation (WWSF) u cilju kreiranja kulture prevencije nasilja nad djecom širom svijeta te kako bi se promovirala dječja prava, kojima je glavni prioritet prevencija zlostavljanja djece u svakom obliku.

 

U 2006. godini je pokrenuta istraživačka studija Ujedinjenih naroda o nasilju nad djecom čiji rezultati otkrivaju veoma visok stupanj nasilja nad djecom u svim okruženjima koja bi za djecu trebala da budu sigurna. Preporuke iz ove Studije su oslonjene na jakim normativnim temeljima iz oblasti ljudskih prava, koji su postavljeni u Konvenciji o pravima djeteta i njenim fakultativnim protokolima kao i drugim međunarodnim dokumentima o dječjim pravima.

 

Kao što je istaknuto u Studiji UN-a o nasilju nad djecom, nikakvo nasilje nad djecom nije opravdano i svako nasilje nad djecom se može spriječiti. Mnoga djeca su izložena fizičkom, seksualnom i psihološkom nasilju u svojim domovima, školama, institucijama, na ulici. Velik dio tog svakodnevnog nasilja nad djecom je društveno prihvaćen. Nasilje nad djecom se ne može i ne smije tolerirati. Sloboda od nasilja će biti moguća samo ako svi  poštujemo naše obaveze prema djeci i djelujemo u skladu s njima i na taj način unesemo pozitivne promjene u dječje živote.

 

Na području Krapinsko – zagorske županije djeluje niz provoditelja preventivnih programa – Zavod za javno zdravstvo, Obiteljski centar, Gradska društva Crvenog križa, Policijska uprava, udruge, te  škola gdje se u sklopu zdravstvenog odgoja obrađuje i tema nasilja nad djecom. Upravo su županijska povjerenstva mjesta gdje se provedba tih programa koordinira s ciljem izbjegavanja preklapanja u provedbi programa.

 

Krapinsko – zagorska županija preuzela je ulogu koordinatora i poveznice između različitih dionika, s naglaskom na važnosti međuresorne suradnje u pristupu ovom problemu, a ona je u KZŽ na iznimno visokoj razini.

 

U tom cilju Županija je osnovala sljedeća koordinativna tijela koja se, između ostalog bave i tematikom prevencije nasilja nad djecom kao što su: Vijeće za prevenciju u lokalnoj zajednici, Povjerenstvo za ravnopravnost spolova i Povjerenstvo za suzbijanje zlouporabe opojnih droga čiji su članovi predstavnici svih relevantnih ustanova koje se bave prevencijom nasilja.

 

Velika pažnja posvećuje se senzibilizaciji i edukaciji stručnih radnika i javnosti: u KZŽ redovito obilježavamo važne datume i organiziramo stručne skupove za stručne radnike odgojno-obrazovnih, socijalnih i zdravstvenih radnika, ali i širu javnost.

 

Županija kroz natječaj za udruge nastoji financijski poduprijeti programe prevencije – u najširom smislu (osim onih izravno usmjerenih na prevenciju neprihvatljivog ponašanja do različitih programa kvalitetne organizacije slobodnog vremena djece, sportske aktivnosti djece i sl.), za što je u prošloj godini utrošeno oko 150.000 kn.

 

Županija pruža svu moguću podršku ostalim provoditeljima programa prevencije nasilja – ne samo nad djecom jer se kvalitetna prevencija mora gledati u širom kontekstu prevencije nasilja. Sufinanciramo trogodišnji programa prevencije nasilja koje provodi CESI (225.000 kn), a on uključuje savjetovalište za žrtve nasilja i prevenciju nasilja.

 

Također, Krapinsko – zagorska županija nedavno je osnovala i ustanovu Dom za žrtve nasilja u obitelji NOVI POČETAK. Djelatnost Doma za žrtve nasilja u obitelji NOVI POČETAK obuhvaća  usluge smještaja i  usluge savjetovanja i pomaganja.

 

Nastojanje Doma je, kroz zalaganje stručnog osoblja i suradnju s ostalim institucijama, osnaživanje korisnika za samostalan život bez nasilja. Dom će surađivati sa svim institucijama te biti otvoren za nove projekte i ideje s ciljem unapređenja usluga za korisnike.

 

Ovim putem vas pozivamo da svi zajedno obilježimo ovaj značajan datum i time jasno recimo: „STOP nasilju nad djecom!“.