Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 11. travnja 2011.

Sonja Borovčak, zamjenica župana, istaknula je kako dosad Krapinsko-zagorska županija nije imala Zavod za hitnu medicinu, iako je u nekoliko navrata od Ministarstva zdravstva zatraženo formiranje takvog Zavoda na što je odgovoreno kako će se pitanje mreže hitne medicine riješiti na razini cijele države, dakle svih županija.

Prema riječima Sonje Borovčak, u našoj će županiji biti formirana 4 punkta hitne medicine, i to:

T1 – s liječnicima, medicinskim sestrama ili tehničarima te vozačima, i to u Krapini, Zaboku i Zlataru

T2 – s medicinskim sestrama ili medicinskim tehničarima i vozačima, i to u Donjoj Stubici

Dežurstva – u Mariji Bistrici, Klanjcu i Pregradi.

Istaknuto je kako će timovi biti opremljeni s pet novih sanitetskih vozila koji će sadržavati najmoderniju opremu za prijevoz bolesnika, te kako će u novouspostavljenoj mreži hitne medicine raditi 15 liječnika, 20 medicinskih sestara ili medicinskih tehničara te 20 vozača. Dodatnih 10 medicinskih sestara ili medicinskih tehničara morat će se zaposliti u Pozivnom, dojavnom, centru koji će biti smješten u Krapini, a koji će ujedno biti i centrala za sve jednici hitne medicine na području županije i čiji će zadatak biti usmjeriti najbliže sanitetsko vozilo u mjesto iz kojeg je došao poziv za hitnom pomoći. Zamjenica župana javno je pozvala liječnike, kojih je u ovom trenutku premalo, da se odazovu radu u Zavodu za hitnu medicinu, a kako bi on profunkcionirao u najboljem smislu te riječi i pružio vrsnu njegu pacijentima koji će biti u potrebi koristiti hitnu medicinsku pomoć. Djelatnici novoformiranog Zavoda za hitnu medicinu proći će niz edukacija i usavršavanja, a kako bi kroz 5 godina mreža hitne medicine u našoj županiji djelovala u svom maksimumu.

Zamjenik župana, Anđelko Ferek –Jambrek, nadovezujući se na zamjenicu Borovčak kako je riječ o mobilnim timovima koji će neprestano biti u pokretu diljem županije, rekao je kako je ovom mrežom cijela Krapinsko-zagorska županija izvrsno pokrivena. „Gledajući kružnice djelovanja sanitetskih vozila i timova hitne medicine jasno se vidi kako će cijelo područje županije biti pokriveno, a pojačano u onom dijelu u kojem se nalazi najviše stanovnika.“

Mrežu hitne medicine za Krapinsko-zagorsku županiju, na prijedlog Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, donio je ministar zdravstva. Kao rok za početak funkcioniranja Zavoda za hitnu medicinu Krapinsko-zagorske županije naveden je kraj 2011. godine.

Prema dosadašnjem ugovorenom stanju, a tiče se brige o pacijentima, iznos predviđen za hitne medicinske slučajeve iznosio je 10 i pol milijuna kuna, a novi iznos, prema prijedlogu mreže, iznosit će skoro 21 milijun kuna.