Zagorje
Bajka na dlanu

NA PODRUČJU KZŽ NOVIH 26 OSOBA OZDRAVILO OD KORONAVIRUSA

Datum objave: 22. travnja 2020.

Načelnik Stožera civilne zaštite Krapinsko-zagorske županije Anđelko Ferek-Jambrek izvijestio je kako na području županije, sukladno uputi o ozdravljenju od koronavirusa nakon proteka 28 dana od prvog pozitivnog nalaza, ima novih 26 ozdravljenih osoba. „U proteklih 24 sata uzet je 121 bris, od kojih je bio pozitivan samo uzorak jedne osobe s područja Općine Stubičke Toplice. Ukupno je uzet 1.131 uzorak te je evidentirano 126 osoba s područja naše županije pozitivnih na koronavirus.  Trenutni broj aktivnih oboljelih od COVID-a 19 je 94“ – rekao je načelnik Stožera Ferek-Jambrek te dodao kako jučer nije bilo kršenja mjera izolacije na području Krapinsko-zagorske županije, dok je zabilježeno 14 pokušaja napuštanja Krapinsko-zagorske županije bez odgovarajuće propusnice.

Voditelj epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo KZŽ dr. Ivan Lipovac pojasnio je kako u Zavod pristižu i službene potvrde liječnika obiteljske medicine o ozdravljenju osobe kojima je od prvog pozitivnog nalaza prošlo 28 dana. „Od 31 osobe koji ma je prošao rok od 28 dana 5 ih je bilo izliječenih od prije, a do jučer popodne smo dobili službene potvrde za dodatnih 13 osoba.  Što se novooboljele osobe tiče, epidemiolozi su pronašli obiteljske kontakte, a tijekom dana će pronaći ostale bliske kontakte“ – kazao je dr. Lipovac te ponovno istaknuo nužnost daljnjeg pridržavanja svih važećih mjera predostrožnosti.

Župan Željko Kolar također je apelirao na sve stanovnike Krapinsko-zagorske županije da se nastave pridržavati svih propsianih mjera u borbi protiv koronavirusa. „Danas je za sve nas dobar i optimističan dan, jer imamo samo 1 novooboljelog i 26 osoba koje su službeno ozdravile. To je vjetar u leđa i pozitivna atmosfera koja se stvara oko županije, ljudi i obitelji, ali s druge strane upozorenje da dalje sve ostaje isto, kao da nam se dobri rezultati nisu dogodili. Vidjeli smo da u pojedinim županijama danima nije bilo novih zaraženih, pa ih se onda pojavi 5 ili 7“ – istaknuo župan Željko Kolar, napomenuvši da će se u slučaju nastavka trenda malog broja novozaraženih u odnosu na broj testiranih u ponedjeljak od Nacionalnog Stožera zatražiti da se naša županija pridruži Gradu Zagrebu i Zagrebačkoj županiji za kretanje  ljudi bez propusnica.

ZDRAVSTVENI SUSTAV SE SVE VIŠE VRAĆA U NORMALU

Ravnatelj Opće bolnice Zabok Tihomir Vančina također je apelirao na građane da se i dalje pridržavaju svih mjera predostrožnosti. „Mjere lagano popuštaju i sve je više građana na ulici i molim da se i dalje poštuju mjere socijalne distance i dezinfekcije. Bolnica će se lagano trebati vratiti u punu funkciju, sada radi sa 70 posto kapaciteta. Trebamo početi obavljati određene operacije, morat ćemo se vratiti u život i zato je važno da se građani pridržavaju mjera, da imamo što manje oboljelih i vratimo se normalno poslu“ – rekao je ravnatelj Vančina te dodao kako se danas pogoršalo stanje jednom nepokretnom pacijentu na infektiološkom odjelu koji je sada kandidat za respirator. „Imamo 4 nepokretna pacijenta i takva situacija je neizbježna. Ostali pacijenti su dobro. Na hitnom bolničkom prijemu je 8 pacijenata u izolaciji, dupkom smo puni, svi nalazi su za sada negativni i oni će biti raspoređeni na obične odjele“ – rekao je ravnatelj Vančina.

Ravnateljica Doma zdravlja KZŽ dr. Nada Dogan izvijestila je kako COVID-19 ambulanta u Oroslavju prestaje raditi u noćnoj smjeni te će odsada raditi od 8 do 20. „Analizom smo utvrdili da tijekom noći imamo samo poziv do dva, a nekada niti jedan, pa je stoga da bismo čuvali naše liječnike koji su na prvoj liniji obrane od koronavirusa, donijeta odluka da radimo samo tijekom dana“ – pojasnila je ravnateljica Dogan te dodala kako se zdravstveni sustav sve više bavi i drugim zdravstvenim problemima pa su tako dobivene i preporuke za rad u dentalnoj medicini, kao i pedijatrijskim ambulantama. „Danas krećemo normalno i s cijepljenjem i sistematskim pregledima, ali naravno, uz poštivanje svih epidemioloških uputa koje smo dobili, kako da se pacijenti naručuju, uz maksimalnu zaštitu za njih i za naše liječnike. Stoga pozivam sve naše sugrađane da se drže tih preporuka za dobro svih nas“ – poručila je ravnateljica Dogan.

SITUACIJA NA PODRUČJU PREGRADE

Na konferenciji za medije županijskog stožera bio je i gradonačelnik Pregrade Marko Vešligaj. „Nakon teških mjesec dana kojih smo imali, zadnjih dana osjećamo olakšanje s obzirom da nekoliko dana nema novooboljelih s područja Pregrade. Većina negativnih odnosno koji su ozdravili su iz Pregrade. Danas ih je 7 ozdravljenih s područja Pregrade, a ukupno ih se radi o 10. Hvala građanima Pregrade koji su pokazali veliku razinu odgovornosti i što su izvukli ono najbolje u borbi protiv ovog nevidljivog neprijatelja. Vidjeli su da virus moraju pobijediti sami ljudi“ – istaknuo je gradonačelnik Vešligaj te dodao kako stanovnici Pregrade nipošto ne smiju smatrati neodgovornima te da se ovakvo širenje se širenje virusa moglo dogoditi bilo gdje u Hrvatskoj,

SPECIJALNA STUBIČKE TOPLICE I DOMOVI ZA STARIJE I NEMOĆNE

Župan Željko Kolar podsjetio je kako je za današnju konferenciju za medije bilo najavljeno izvješće o Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Stubičke Toplice no isto je odgođeno za petak, budući da je zatražena nadopuna primljenog izvješća.

Župan Kolar je također istaknuo kako je 41 od 121 testirane osobe iz domova za starije i nemoćne što pokazuje kako se poduzima sve kako bi se spriječio širenje virusa do te najranjivije skupine.