Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 5. listopada 2016.

Dojenje je prirodan način prehrane koji djetetu osigurava zdrav rast i razvoj i najbolji je način prehrane djece. Majčino mlijeko je nemoguće stvoriti ili oponašati umjetnim putem. U dobrobiti dojenja, uz pozitivne učinke na fizičko zdravlje djeteta, posebno se govori o pozitivnim psihološkim učincima na mentalno zdravlje. Majka tijekom dojenja prenosi djetetu osjećaj topline, sigurnosti i zaštićenosti.

Rodilišta imaju ključnu ulogu u promicanju dojenja. Sa ponosom se može reći da je rodilište u Općoj bolnici Zabok „prijatelj djece“ u svakom smislu te riječi i neovisno o prestižnoj tituli, a dosadašnje aktivnosti provođene kroz programe SZO i UNICEF-a urodile su značajnim pomakom u pogledu promocije dojenja. Rezultat je to dugotrajnih napora i ulaganja u opremu  i edukaciju kako bi se osigurali optimalni uvjeti za majke i djecu.

Osim rodilišta, veliku odgovornost za promicanje dojenja imaju ne samo pedijatri, nego i svi zdravstveni djelatnici koji skrbe o zdravlju majki i djece, uključujući i medicinske sestre te patronažne sestre koje su podrška majkama po izlasku iz rodilišta.

U Krapinsko-zagorskoj županiji suradnja između zdravstvenih radnika u bolnici, pedijatara i patronažnih sestara je na zavidnom nivou što je urodilo  u prvom redu  velikim odazivom na besplatne tečajeve za trudnice koje organiziraju Dom zdravlja KZŽ i Opća bolnica Zabok i bolnici hrvatskih veterana. Hrvatski prosjek odaziva iznosi 20%, dok je on u Krapinsko-zagorskoj županiji na izrazito visokoj razini od 44%. Također, velik uspjeh postižu i grupe za potporu dojenju, u kojima majke mogu podijeliti svoja iskustva i dobiti podršku u nastojanju da omoguće svojoj djeci prirodnu prehranu. Pri Domu zdravlja osnovano je ukupno 12 Grupa za potporu dojenja.

Krapinsko-zagorska županija podržava i promiče dojenje, te je u tom cilju osnovala i Koordinacijski tim za promicanje dojenja na području Krapinsko-zagorske županije, sa zadaćom  poticanja i koordiniranja aktivnosti usmjerenih promicanju dojenja općenito, kao i osiguranja edukacije zdravstvenih radnika, trudnica i roditelja, volontera i predstavnika organizacija civilnog društva, poticanja rada grupa za potporu dojenju i drugih aktivnosti u lokalnoj zajednici kao „Zajednici – prijatelju dojenja“, sukladno Programu za zaštitu i promicanje dojenja od 2015. do 2016. godine. U cilju promicanja dojenja Krapinsko-zagorska županija je tijekom prethodnih godina izdvojila značajna sredstva za opremanje rodilišta, i to za kupnju CTG uređaja, za ginekološki stolac, za moderne rekvizite za rađaonicu, za ginekološki stolac za žene s invaliditetom te električne izdajalice. U cilju promicanja dojenja,  Županija je u suradnji s Domom zdravlja Krapinsko-­zagorske županije tiskala informativno­-edukativni materijal o dojenju te savjetima za  roditelje, a također je i sufinancirala edukaciju za četiri medicinske sestre primalje za tečaj I. kategorije.

Nastavak je to planiranih aktivnosti u cilju promicanja politike dojenja, koje koordinira Koordinacijski tim za promicanje dojenja na području Krapinsko-zagorske županije. Rad Koordinacijskog tima prepoznat je i izvan granica naše županije te je model promicanja dojenja na području KZŽ predstavljen u Ministarstvu zdravlja kao ogledni primjer za cijelu Hrvatsku.  Opća bolnica Zabok i bolnica hrvatskih veterana u travnju ove godine organizirala je znanstveno-stručni simpozij o dojenju. Kontinuirano se radi na povećanju broja mjesta za dojenje. Do sada su mjesta za dojenje postavljena u pedijatrijskim ordinacijama i Gradskoj knjižnici u Zlataru, Pregradi i Klanjcu te u Ljekarni KZŽ u Krapini. U Humu na Sutli u parku je postavljena klupa zajedno s prematalicom za djecu na kojoj je istaknut natpis Mjesto za dojenje, a u Krapini je drugačijom bojom uređena jedna klupa u Šetalištu hrvatskog narodnog preporoda te obilježena prigodnim natpisom na metalnoj pločici „Grad Krapina – prijatelj dojenja“.

 

Svi napori i sve aktivnosti usmjerene su jednom cilju:  osvijestiti činjenicu da gotovo sve žene mogu dojiti, ako su im osigurane informacije, podrška obitelji, zdravstvenog sustava i društva u cjelini.