Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 6. ožujka 2017.

Tečaj su organizirali Opća bolnica Zabok i bolnica hrvatskih veterana, Odjel ginekologije i porodništva Opće bolnice Zabok, Medicinski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku Povjerenstvo HLK za Krapinsko-zagorsku županiju, Dom zdravlja Krapinsko-zagorske županije, Hrvatska komora primalja, Podružnica za Krapinsko – zagorsku županiju i Hrvatska komora medicinskih sestara – Podružnica za KZŽ. Okupljene polaznike tečaja je na njegovom samom početku pozdravila i pročelnica upravnog odjela Krapinsko-zagorske županije za zdravstvo, socijalnu skrb, udruge i mlade Miljenka Mužar Sertić.

Popis održanih predavanja možete pronaći na poveznici http://www.bolnica-zabok.hr/uploads_documents/Program-Tecaj%20mother%20friendly%203%20-%204.3.2017.pdf

 

Više o projektu:

Pilot projekt „Rodilište prijatelj majki i djece“ Ministarstva zdravstva nastavak je programa „Rodilište prijatelj djece“ SZO i UNICEF-a, a uključena su četiri rodilišta u Hrvatskoj; rodilište Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana, rodilište KBC-a Rijeka, te dva zagrebačka rodilišta iz KB „Sveti Duh“ i KB „Merkur“. Sve četiri ustanove su rodilišta koja ispunjavaju visoke kriterije i kvalitetu rada te u sklopu projekta očekuju daljnje unapređivanje kvalitete rada u rodilištima i još veći naglasak na humanizaciju trudnoće, poroda i babinja.

U Ministarstvu zdravstva Republike Hrvatske 19. i 20. siječnja 2017. održan je tečaj prve kategorije  za edukaciju edukatora iz sve četri ustanove uključene u pilot projekt Ministarstva zdravstva, pod nazivom „Bolnica prijatelj majki i djece“. Voditelji tečaja bili su prof. dr. sc. Herman Haller, prof. dr. sc. Ratko Matijević, prof. dr. sc. Josip Grgurić , prof. dr. sc. Milan Stanojević i doc. dr. sc. Rajko Fureš. Temeljem provedene edukacije, tijekom predstojećih mjeseci, u svakoj od četri ustanove uključene u pilot projekt Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske, izvršit će se edukacija kompletnog osoblja rodilišta, s ciljem što kvalitetnije implementacije programa. Paralelno će se provesti i vanjsko ocjenjivanje temeljem anonimne ankete zdravstvenih djelatnica i djelatnika kao i trudnica, rodilja i babinjača, a vezanim uz deset koraka projektu „Rodilište prijatelj djece“. Na taj način će se održati kontinuitet u metodološkom pristupu vanjske ocjene. Na temelju evaluacije rezultata radna skupina za provedbu projekta Ministarstva zdravstva za provedbu projekta „Rodilište prijatelj majki“ donijeti će preporuke temeljem kojih će Ministarstvo zdravstva donijeti preporuku projekta u svim rodilištima na području Republike Hrvatske.

 

Rodilište Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana, obilježava dvadesetu obljetnicu od datuma kada je među prvim rodilištima na području Republike Hrvatske ostvarilo prestižnu titulu „Rodilište prijatelj djece“. Ujedno se ove godine obilježava pedeseta obljetnica od početka rada rodilišta u Općoj bolnici Zabok i bolnici hrvatskih veterana 1967.

 

Kontinuirani veliki angažman i edukacija zdravstvenih djelatnica i djelatnika kao i unapređivanje kvalitete rada na planu skrbi za trudnice, rodilje, babinjače i novorođenčad  rezultirali su nizom postignuća u individualnoj skrbi za trudnice, rodilje i babinjače.  Poseban je naglasak stavljen i na kontinuiranu edukaciju osoblja, gdje je velik broj primalja završio školovanje te rodilište ima veliki broj prvostupnica primaljstva, a tri specijalistice ginekologije i opstetricije, završile su edukaciju te postale subspecijalistice fetalne medicine. Dvije prvostupnice primaljstva završile su edukaciju za IBCLC savjetnicu za dojenje. Važno je naglasiti da je postotak epiziotomija u rodilištu Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana, među najnižim na području Republike Hrvatske. Sve spomenuto je rezultiralo i opsežnim građevinskim uređenjem same rađaonice sa doista osiguranim uvjetima za privatnost rodilja te nazočnost njihovim partnera, te podizanjem kvalitete boravka trudnica, rodilja i babinjača kao i novorođenčadi.

Sve je to rezultat suradnje Krapinsko-zagorske županije kao osnivača s donatorima, općinama i gradovima s područja Krapinsko-zagorske županije, upravom bolnice u cilju opremanja bolesničkih soba za trudnice, ginekološke bolesnice, babinjače te osiguravanje najkvalitetnijih uvjeta za skrb novorođenčadi, gdje su majke cijelo vrijeme sa svojom djecom, od samog rođenja do otpusta iz rodilišta, provodeći u potpunosti postulate projekta „Rodilišta prijatelj djece“, a danas i projekta „“Rodilište prijatelj majki i djece“.  Temeljem spomenutoga, predrađaonica je opremljena švedskim ljestvama i medicinskim užetom, kao i loptama za pilates, koje su uz strunjače osigurane i za sve rađaonice. Isto tako u cijeloj predrađaonici i rađaonici je integriran i audio te tv video sustav kako bi se boravak u predrađaonici i rađaonici učinilo što kvalitetnijim. Nabavljena su dva stolčića za porođaj, čime je rodiljama osigurana mogućnost jednog od najprirodnijih načina poroda. U predrađaonici i rađaonici osiguran je CTG- monitoring sa centralnom jedinicom, koji uz individualni pristup te kontinuiranu skrb, osigurava iznimne rezultate na planu sigurnosti i kvaliteti rada te skrbi za naše trudnice, rodilje, babinjače te novorođenčad. Ono što valja istaći je i činjenica da je rodilište Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana počelo primjenjivati „bezbolan porod“ od početka prosinca 2016. kao prvo rodilište na području Republike Hrvatske, i to uvođenjem inhalacijske analgezije, rutinskom uporabom dušićnog oksidula, koji je potpuno siguran za majku i dijete, a kako bi rodiljama porod učinili što bezbolnijim. Dosadašnji rezultati primjene plinske analgezije ukazuju na veliki broj zadovoljnih rodilja koje su koristile spomenutu analgeziju.

Sve spomenute aktivnosti i rezultate koordiniraju se i s liječnicima primarne ginekološke službe s područja Krapinsko-zagorske županije te patronažnom službom Doma zdravlja Krapinsko zagorske županije.

Pilot projekt „Rodilište prijatelj majki“  utjecati će na cjelokupni zdravstveni sustav Krapinsko-zagorske županije, jer se temeljem daljnje povezanosti i koordinacije sa Županijskim koordinacijskim timom za promicanje dojenja, na području cijele županije, za svo medicinsko osoblje u ordinacijama primarne zdravvene zaštite organizirati edukacija, s ciljem edukacije oko provedbe projekta „Rodilište prijatelj majki“.