Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 14. rujna 2010.

Hrvatski zavod za zapošljavanje Područna služba Krapina kao dio aktivnosti Zagorskog gospodarskog zbora organizirala je u suradnji s partnerima Hrvatskom gospodarskom komorom – Županijskom komorom Krapina i Hrvatskom obrtničkom komorom – Obrtničkom komorom Krapinsko-zagorske županije, uz potporu Županije Okrugli stol ˝Tržište rada i žene˝, dana 10.09.2010. godine u 13:00 sati u sali za sastanke Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Krapina, Trg Lj. Gaja 5, Krapina.

Okrugli stol bio je posvećen položaju žena u obrtništvu jer je 2010 proglašena“ Godinom žena u obrtništvu“ i promicanju ideje cjeloživotnog učenja u okviru“ Tjedna cjeloživotnog učenja“ koji se obilježava od 8. do 15. rujna ove godine.

U uvodnoj riječi gđa.Vesna Hriberski, rukovoditeljica Odsjeka posredovanja i pripreme za zapošljavanje HZZ PS Krapina pozdravila je prisutne., a skup su pozdravile gđa.Marija Rukljač, članica Odbora za obilježavanje godine žena u obrtništvu, tajnica HGK Županijske komore Krapina gđa.Sanja Mihovilić tajnica HOK KZŽ , gđa.Renata Vranić i zamjenica župana gđa.Sonja Borovčak.

Održane su prezentacije:

– Važnost cjeloživotnog učenja i žene na tržištu rada – Melita Horvat-Peh HZZ PS Krapina,
– Žene u obrtništvu – Marija Rukljač, HOK-e,
– Korištenje sredstava EU u poduzetništvu žena i cjeloživotnom učenju – Ines Kos, ZARA d.o.o.

Nakon rasprave u koju su se uključili većina sudionika doneseni su zaključci:

– potrebno je stvarati uvjete i okruženje koje će djelovati na promjenu položaja žena na tržištu rada u smislu izjednačavanja s položajem muškaraca (zapošljavanje, plaća ,zastupljenost u djelatnosti) ,ali otvarati i nove mogućnosti kao što su: fleksibilnosti rada ,nestandardni oblici zapošljavanja (povremeno zapošljavanje, rad u kući) te poticati i davati podršku ženskom poduzetništvu – otvaranje obrta, trgovačkih društava i sl. a za što postoje i ekonomski razlozi.
– ekonomski razvoj države ovisi o kvaliteti njezinih ljudskih resursa. Korištenje tih resursa i ulaganje u njihovu kvalitetu primarni su čimbenici razvoja stoga je nužno ulaganje u cjeloživotno učenje svakog od nas osobno, poslodavaca, institucija i cjelokupne zajednice, kako bi se unaprijedila znanja, vještine i sposobnosti bilo s ciljem zapošljivosti odnosno aktivnog sudjelovanja u društvu i zajednici ili pak osobnog razvoja pojedinca.