Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 2. veljače 2012.

OSPOSOBLJAVANJE ZA ZANIMANJE PČELAR/ICA

 

Krapinsko-zagorska županija u suradnji sa Srednjom školom Bedekovčina, Zagorskom razvojnom agencijom i Savezom pčelarskih udruga Krapinsko-zagorske županije organizira edukaciju za zanimanje pčelar/ica koja se održava u Srednjoj školi Bedekovčina.

Pčelarska škola započela je 31.siječnja 2012. godine u večernjim satima. Polaznike su pozdravili zamjenik župana za gospodarstvo Anđelko Ferek-Jambrek, ravnatelj škole Zlatko Radman, Sanja Remeta Končevski stručni suradnik u Zagorskoj razvojnoj agenciji, te Ivanka Kuščar tajnica Saveza pčelarskih udruga KZŽ.

Zamjenik župana za gospodarstvo Anđelko Ferek-Jambrek pohvalio je pčelare, njihov rad i upornost. Zagorje je postalo prepoznatljivo po vrhunskom bagremovom medu koji ne samo da ima zadovoljavajuće vrijednosti međunarodnih normi za bagremov med već je i daleko bolji, istaknuo je zamjenik župana.

Županija već četvrti put organizira i sufinancira edukaciju za zanimanje pčelar/ica. Edukacije su se provodile 2004, 2005, 2006 i 2012. godine. Ove je godine Županija sufinancira 50% školarine u iznosu od 1.500,00 kuna po polazniku. Vlada veliki interes za ovo zanimanje, jer se ove godine prijavilo čak 82 nova pčelara što potvrđuje kako politika Županije ide u dobrom smjeru. Cilj edukacije je pripremiti polaznike da stručno i sigurno obavljaju zadaće pripreme i upotrebe pribora koji se koristi u pčelarstvu. Nadalje potrebno je održavati i uređivati pčelinjake, pripremati i obrađivati pčelinje proizvode te provoditi zaštitne mjere u pčelinjaku ekološki prihvatljivim sredstvima. Program osposobljavanja u trajanju od 120 nastavnih sati realizirat će se redovitom nastavom, a sastoji se od teorijskog i praktičnog dijela.

Županija duži niz godina podržava rad pčelara organizirajući već deset godina za redom manifestaciju Ocjenjivanje i izložbu meda KZŽ koja je postala prepoznatljiva na ovom području. U zadnje dvije godine Krapinsko-zagorske županija napravila je veliki iskorak u promociji bagremovog meda. Na njezinu inicijativu osnovan je Savez pčelarskih udruga Krapinsko-zagorske županije koji je također i financiran od strane Županije s ciljem da istakne kvalitetu Zagorskog meda, njegovo ljekovito svojstvo, učiniti ga prepoznatljivim, odnosno ukazati kranjem potrošaču zašto konzumirati Zagorski bagremov med, te ga registrirati kao županijsku robnu marku.

Završetkom pčelarske škole Županija će imati 210 educirana pčelara, pa se može reći da pčelarstvo postaje sve važnija grana poljoprivrede u Krapinsko-zagorskoj županiji.