Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 24. prosinca 2012.

Natječaj se sastoji od dva zasebna dijela ovog financijskog instrumenta, pa se u tom smjeru, u oviru dva prioriteta prijavljuju projektni prijedlozi koji im moraju udovoljavati. Prvi se odnosi na razvoj socijalnih usluga u zajednici kojima se omogućava neovisan život osoba u nepovoljnom položaju i razvoj njihovih kompetencija neophodnih kako na tržištu rada, tako i u ostalim područjima života. Aktivnosti koje se mogu provoditi je osiguranje smještaja, rehabilitacija, edukacije namijenjene isključivo ciljnim skupinama, organiziranje i provođenje dnevnih centara ili klubova osoba s invaliditetom, zatim promocija i financijska potpora osobnih asistenata, razvoj kompetencija neophodnih na tržištu rada te druge aktivnosti koje doprinose integraciji osoba u nepovoljnom položaju.

Drugi je prioritet razvoj socijalnih usluga koje će omogućiti bolju ravnotežu posla i obiteljskog života onih obitelji koje imaju ovisnog člana, a aktivnosti koje se mogu sufinancirati je organizacija njege u kući i pomoći starijim osobama i osobama s invaliditetom, promocija, razvoj i implementacija tzv. „alarma društvenog servisa“, odnosno telefonske potpore s alarmnim uređajima, potom potpora ad-hoc usluzi brige o djeci dok roditelji traže posao ili zbog povećanog opsega posla trebaju sigurno i kvalitetno mjesto za čuvanje djeteta, ako ga nisu uspjeli smjestiti u vrtić ili nemaju alternativno rješenje, zatim organizacija i funkcioniranje dnevnih centara i klubova te ostale aktivnosti usmjerene ka obiteljskoj skrbi.

Osobama u nepovoljnom položaju smatraju se stariji i nemoćni, osobe s invaliditetom, bivši ovisnici, beskućnici, žrtve obiteljskog nasilja, djeca s neodgovarajućom obiteljskom skrbi, djeca s problemima u ponašanju te obitelji člana koji je ovisan o obiteljskoj skrbi.

Na natječaj se mogu prijaviti nevladine i neprofitne organizacije, javne institucije – osim ministarstava, lokalna i regionalna samouprava, kao i privatne institucije i poduzeća – ukoliko neće ostvariti profit ovim bespovratnim sredstvima.

Iznos bespovratne potpore može iznositi od minimalno 50.000 eura do maksimalno 200.000 eura, odnosno minimalno 70% do maksimalno 90% posto ukupnih prihvatljivih troškova projekta, a projekti trebaju trajati između 15 i 18 mjeseci.

Napominjemo da do 12.veljače 2013. treba predati koncept projekta, dok će rok za predaju punog prijavnog obrasca najbolje ocijenjenim projektnim prijedlozima biti početak srpnja, a konačna obavijest o dodjeli sredstava očekuje se sredinom prosinca iduće godine.

U sklopu ovog natječaja održat će se informativne radionice za potencijalne prijavitelje, s time da će one u Zagrebu biti organizirane 10. I 11. siječnja 2013.

Zainteresirani za prijavu projekata svu dokumentaciju mogu preuzeti na internetskoj stranici HZZ-a.