Oznaka zemljopisnog podrijetla za zagorske mlince
O navedenoj temi na konferenciji za medije govorili su župan Krapinsko – zagorske županije Željko Kolar, predsjednica Skupštine KZŽ Vlasta Hubicki i predsjednik udruge Tradicija Zagorja Matija Gulija. Župan Željko Kolar istaknuo je da je postupak zaštite mlinaca pokrenula Krapinsko-zagorska županija, u suradnji sa udrugom Tradicija Zagorja, Zagorskom razvojnom agencijom, Hrvatskom gospodarskom komorom ŽK Krapina s točno određenim ciljem: „Razlog pokretanja zaštite je stvaranje identiteta i prepoznatljivosti te davanje dodatne vrijednosti proizvodu i prepoznatljivosti Hrvatskog zagorja, ali i promocija zagorskih mlinaca na području čitave Republike Hrvatske, a potom i Europske Unije. Zadovoljan sam što imamo već četiri proizvođača mlinaca, koji će imati zaštićene proizvode. Ovo je znak da proizvođači krenu u povećanje svoje proizvodnje sa sadašnjih 400 tona, jer je očito da na tržištu postoji interes za kupnjom zagorskih mlinaca. U cjelokupnoj turističkoj ponudi vrlo važan kotačić je gastro priča, u kojoj dominiraju autohtoni proizvodi sa markicom nacionalne i europske zaštite, što je u jednu ruku i sinonim za kvalitetu. Plan nam je da zagorski ugostiteljski objekti nude gostima upravo zaštićene zagorske mlince“, rekao je župan Kolar.
Predsjednica Skupštine Krapinsko – zagorske županije Vlasta Hubicki istaknula je da zagorski mlinci nisu jedini proizvod za oznakom zemljopisnog porijekla. „S obzirom da danas pričamo o mlincima, izvrsna je prilika da podsjetimo da je Krapinsko-zagorska županija već provela zaštitu zemljopisnog porijekla zagorskog purana. No, ne mislimo stati na mlincima i zagorskom puranu, u planu imamo daljnji nastavak zaštite autohtonih proizvoda, što se zapravo samo nadovezuje na našu cjelokupnu priču oko brendiranja Krapinsko – zagorske županije kao Bajke na dlanu“, rekla je predsjednica Skupštine Vlasta Hubicki.
O procesu zaštite mlinaca govorio je predsjednik udruge Tradicija Zagorja Matija Gulija. „Četiri godine i četiri mjeseca nakon osnutka udruge, točnije, 03. travnja ove godine dobili smo za zagorske mlince rješenje Ministarstva poljoprivrede o zaštiti naziva “zagorski mlinci”, koje trenutno vrijedi za područje Republike Hrvatske, a radi se o prijelaznoj nacionalnoj oznaci. Veliki je značaj za Zagorje i naše područje u zaštiti ovog proizvoda jer je istraživanje na uzorku od 1000 ispitanika pokazalo da ih 80% smatra da su mlinci autohtoni proizvod Hrvatskog zagorja i isti postotak njih taj proizvod povezuje isključivo s područjem Hrvatskog zagorja. Oznaka bi trebala donijeti veći dohodak za proizvođače mlinaca koji su dobili certifikat, a s druge strane neće doći do porasta cijene mlinaca za krajnje potrošače“, rekao je Gulija te pritom zahvalio na svesrdnoj podršci Krapinsko-zagorske županije, kao i predsjednici Skupštine KZŽ Vlasti Hubicki, koja je inače i članica udruge Tradicija Zagorja. Sljedeći korak je zaštita imena na razini Europske unije te se ona očekuje do kraja godine. Svaki proizvođač koji se želi uključiti u zaštitu proizvoda može to učiniti, ukoliko zadovolji sve uvjete. Trenutno su uključena četiri proizvođača; Kogutex iz Konjščine, Mlin Jertovec, Massa Lovita iz Stubice i Zebrano iz Bedekovčine.