Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 27. rujna 2013.

Tiskovnoj konferenciji prisustvovali su Jasna Petek, zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije, Željko Sugnetić, zamjenik načelnika Policijske uprave krapinsko-zagorske, Tomislav Jadan, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Krapinsko-zagorske županije, te Svetislav Joka, voditelj Centra za prevenciju ovisnosti, koordinator projekta ispred županijskog Zavoda i Andreja Jurić, policijska službenica za prevenciju, kao koordinatorica Projekta ispred Policijske uprave.

Ovom prilikom gđa. Jasna Petek istaknula je važnosti provedbe preventivnih projekata na temu ovisnosti među djecom i mladima, njihove kontinuiranosti i međusobne nadovezanosti, multidiscipliniranosti, naglasivši podršku županije u provedbi projekta. U tom smjeru g. Željko Sugnetić potvrdio je usmjerenje Policijske uprave krapinsko-zagorske prema proaktivnom pristupu u radu i provedbi preventivnih aktivnosti i projekata, a sve u zaštiti građana i njihove imovine, te povećanja sigurnosti na području na kojem žive i rade.

U prezentaciji samog Projekta, koordinatorica ispred Policijske uprave naglasila je da se radi o nacionalnom preventivnom projektu čije aktivnosti provode Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa usmjerenog primarno prema djeci osnovnoškolskog (VIII. razredi) i srednjoškolskog uzrasta (I. i II. razredi) u cilju prevencije ovisnosti i zlouporabe droga, alkohola i igara na sreću, podizanje razine javnozdravstvene svijesti te očuvanje i zaštita okoliša i prirode, kao i usvajanja zdravih stilova života. Glavne aktivnosti projekta provode se u osnovnim i srednji škola kroz edukativna predavanja, eko radionice te ulazno i izlazne ankete učenika kojima će se mjeriti promjena stavova te uspješnost provedbe projekta.

U protekloj školskoj godini aktivnosti projekta na području Krapinsko-zagorske županije provodile su se od strane Zavoda za javno zdravstvo Krapinsko-zagorske županije, Policijske uprave krapinsko-zagorska, Javne ustanove zaupravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Krapinsko-zagorske županije i Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša Krapinsko-zagorske županije. Samim aktivnostima projekta obuhvaćeno je 365 učenika osmih razreda u šest osnovnih škola, te oko 530 učenika prvih i drugih razreda u tri srednje škole.

U ovoj školskoj godini aktivnosti projekta provoditi će se u svim osnovnim i srednjim školama na području županije (33 osnovne i 9 srednjih škola).

U nastavku konferencije Svetislav Joka, voditelj Centra za prevenciju ovisnosti kao koordinator projekta ispred županijskog Zavoda iznio je rezultate dobivene ulaznim anketiranjem učenika koji su sudjelovali u aktivnostima projekta prethodne školske godine iz kojih je vidljivo da je u našoj Županiji veći postotak učenika 8. razreda osnovnih škola, jednom ili više puta konzumirao alkoholna pića (85 posto u odnosu na 81 posto na nacionalnoj razini), kako u životu tako i u posljednjih mjesec dana (46 posto u odnosu na 40 posto na nacionalnoj razini). Dok na razini Hrvatske dječaci najčešće piju pivo, a djevojčice žestoka pića pomiješana sa sokom, a među Krapinsko-zagorskim učenicima, vino je najkonzumiranije alkoholno piće kod dječaka. Također u Krapinsko-zagorskoj Županiji, u posljednjih mjesec dana ekscesivno se opijalo više od 40 posto učenika (pet ili više pića u jednoj prigodi) što je jednako nacionalnom prosjeku. U stanju teške opijenosti u kojem su nesigurno hodali, nisu bili u stanju pravilno govoriti, povraćali su ili se ne sjećaju što se događalo, u posljednjih godinu dana našlo se više od 20 posto ispitanih učenika Krapinsko-zagorske županije (što odgovara nacionalnom prosjeku).

U Krapinsko-zagorskoj županiji marihuanu je barem jednom u životu uzelo 12 posto ispitanih učenika, odnosno 6 posto u posljednjih mjesec dana, što odgovara prosjeku za RH. Također u Krapinsko-zagorskoj županiji sa ecstasy-em je eksperimentiralo manje od 2 posto učenika (3 posto prosjek RH).

Zabrinjavajuće je što je na razini Hrvatske manje od 27 posto ispitanih učenika prvih razreda srednjih škola jednom ili više puta u životu udisalo ljepila ili neka druga otapala (inhalanti), a u Krapinsko-zagorskoj županiji taj postotak iznosi gotovo 40 posto, odnosno 16 posto u posljednjih mjesec dana (10 posto na razini RH).

O specifičnostima regionalnog životnog okruženja, govori i podatak kako u Krapinsko-zagorskoj županiji više od 14 posto učenika poznaje 5 ili više osoba koje su konzumirale neke oblike droga.

U Krapinsko-zagorskoj županiji, u posljednjih 30 dana kockalo se ili kladilo gotovo 17 posto ispitanih učenika, u čemu prednjače dječaci (36 posto ispitanih dječaka u Krapinsko-zagorskoj Županiji je sudjelovalo u nekom obliku kockanja ili klađenja u posljednjih 30 dana). Ovi podaci niži su od prosjeka za RH (ukupno gotovo 25 posto u posljednjih 30 dana, odnosno 40 posto ispitanih dječaka u posljednjih mjesec dana na razini Hrvatske)

Temeljem provedenog anketiranja iznijet je zaključak da će kod učenika osim aktivnog podizanja razine informiranosti i znanja o štetnosti (posljedice po zdravlje) i kažnjivosti ovakvih oblika društveno neprihvatljivih ponašanja, biti potrebno raditi i na jačanju asertivnih stavova kroz predstavljanje mogućnosti odabira i odupiranja vršnjačkim pritiscima.

Izvor: http://krapinsko-zagorska.policija.hr/