Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 14. srpnja 2015.

Svečanost je počela u Karmelu Majke Božje Bistričke i blaženog Alojzija Stepinca gdje je misu u 16:30 predslavio mons. Lovro Cindori, dugogodišnji upravitelj bistričkog svetišta, danas kanonik Prvostolnog kaptola zagrebačkog.

Svečana sjednica Općinskog vijeća počela je u 18 sati u  BlueSun Hotelu Kaj.

Predsjednica Županijske skupštine Vlasta Hubicki čestitala je svetkovinu Majke Božje Bistričke – Dan Općine Marija Bistrica, Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije i Svetišta Majke Božje Bistričke.

„Marija Bistrica je jedan veliki mozaik u kojem svatko dodaje svoje kamenčiće. Osobito pozdravljam mons. Cindorija koji je obilježio čitavu jednu eru u Mariji Bistrici – čiji kamenčići ostaju, ali se i dalje slažu. Mozaik uvijek mora od nekud krenuti, a kamenčići se moraju i dalje dodavati. Danas svjedočimo završetku pojedinih dijelova našeg velikog mozaika. Veselim se završetku ceste preko Laza koja je u Saboru bila dogovorena još u prosincu 2004. Veselim se da će naša dugo očekivana brza cesta, koju smo počeli planirati još 2003., doći do Bedekovčine, da se otkupljuje zemljište za daljnju gradnju koju smo prostorno planski uskladili na Županijskoj skupštini i Općini Marija Bistrica. Sve što se započne treba se završiti.

Rijeka ljudi koja pohodi Mariju Bistricu dokazuje da Svetište Majke Božje Bistričke ima nacionalan značaj. U tradiciji nas Hrvata je da jemput na leto dojdemo na Bistricu, da se zahvalimo za sve ono u čemu nam je Majka Božja pomogla i dakako da se preporučimo za buduće razdoblje.

Marija Bistrica se nalazi u blizini Zagreba koji nam također daje puno mogućnosti. Iako obično kažu da je vinograd glavni grad Zagorja, mi volimo reći da je Zagreb najzagorskiji grad.

Sve ovo nam pruža brojne gospodarske i turističke prednosti koje mogu i trebaju iskoristiti i naši susjedi. Svi zajedno se moramo potruditi da naše romare, kad obave pobožnosti, zadržimo u Bistrici i njezinoj okolici. Sama Bistrica za velikih proštenja ne može ugostiti silno mnoštvo hodočasnika što pruža dobru priliku i za sve druge općine i gradove u Krapinsko-zagorskoj županiji.

Mariji Bistrici prvenstveno želim da se nastavi razvijati kao što se razvijala, da nemamo tendenciju biti nešto drugo, da zadržimo ovaj naš izgled Marije Bistrice, da zadržimo ovo za čime čeznu svi koji nam dođu. Dakako, da zadržimo dobar odnosa sa Svetištem, sve naše ljude, ali i da ne zatvorimo vrata prema novima koji bi se htjeli doseliti u našu Bistricu.Čestitam svima nagrađenima zbog kojih je i organizirana ova svečanost – da se skrene pažnja na ljude koji su svojim kamenčićima doprinijeli velikom bistričkom mozaiku“

Predsjednica Skupštine je na kraju svog izlaganja najavila uređenje bistričkog doma zdravlja vrijedno 2.100.000 kuna.

 

Župan Željko Kolar je u svom govoru rekao da je Županija odavno shvatila značaj Marije Bistrice, ne samo za Županiju već i za svakog hrvatskog čovjeka, svakog katolika i svakog onog tko dođe u Mariju Bistricu.

Župan je istaknuo da mu je drago što može reći da Županija sudjeluje u dvije trećine projekata spomenutih na svečanoj sjednici.

„To je najmanje to smo mogli učiniti za Mariju Bistricu u koju godišnje dolazi preko milijun hodočasnika što je više nego li u sve naše muzeje dolazi posjetitelja i u sva naša kupališta kupača“ – nastavio je župan i nabrojio nekoliko investicija na području Marije Bistrice. „Ulažemo u školstvo – u Selnici popravljamo krovište u školi, predsjednica Županijske skupštine je već najavila veliku investiciju u zdravstvu, središnju ulicu u Mariji Bistrici uređujemo sa preko dva milijuna kuna. U cestu preko Laza je 2013. i 2014. godine uloženo 89 milijuna kuna. I ova cesta koja se gradi – ide i do Bračka i do Bedekovčine i do Zlatar Bistrice, ali svi znamo da se ona gradi za Mariju Bistricu. Ovu cestu smo već trebali napraviti, ako ne u bivšoj državi onda odmah kad smo stvorili svoju državu. Ona mora biti prioritet – zbog nacionalnog identiteta i zbog svega ostalog što Svetište Majke Božje Bistrike znači svima nama“

„Naš zajednički cilj je isti – boljitak Marije Bistrice i Krapinsko-zagorske županije“ zaključio je župan Kolar i svima prisutnima čestitao Dan Općine, Župe i Svetišta.

 

Potpredsjednik Hrvatskog sabora Željko Reiner istaknuo je da Marija Bistrica obiluje nizom prirodnih, kulturnih, a najviše duhovnih posebnosti koji stoljećima oduševljavaju posjetitelje i što daje vrijednost ne samo ovom kraju nego i cijeloj Hrvatskoj.

 

Stipe Zeba, izaslanik gradonačelnika Grada Zagreba Milana Bandića, je svima prisutnima čestitao Dan Općine, Župe i Svetišta i u svom govoru istaknuo značaj Marije Bistrice i Majke Božje Bistričke za Zagorje, Zagreb i cijelu Hrvatsku.

 

Mons. Lovro Cindori, dugogodišnji upravitelj bistričkog svetišta i izaslanik sadašnjeg rektora Zlatka Korena, se u svom obraćanju prisjetio svojeg boravka u Mariji Bistrici koju i dalje nosi u srcu i poručio prisutnima „Čuvajte lice, srce i dušu Marije Bistrice“

 

Monsinjor Cindori došao je u Mariju Bistricu kao kapelan 1963. godine i ostao do 1968., kada je imenovan župnikom u Ozlju. U Mariju Bistricu je ponovno premješten13. veljače 1972. godine kada je postao upraviteljem Svetišta Majke Božje Bistričke. Od tada je mons. Cindori pune 32 godine uspješno obavljao svoju dužnost. Bio je domaćin mnogobrojnih hodočašća u bistričko svetište i predvodnik hodočašća po svetištima drugih zemalja, 1984. godine domaćin Nacionalnog Euharistijskog kongresa. Vodio je obnovu Svetišta – stare crkvene jezgre i Kalvarije. Dao je opločiti prostor oko crkve, otvoriti kapelu zavjetnih darova, obnoviti zvonik i orgulje. Zaslužan je za gradnju samostana sestara karmelićanki i Crkve na otvorenom “Blaženi Alojzije Stepinac” Najveći mu je osobni doživljaj bio pohod pape Ivana Pavla II., koji je 3. listopada 1998. godine u Mariji Bistrici blaženim proglasio kardinala Alojzija Stepinca. Mons. Cindori posebnu je važnost pridavao kulturnoj djelatnosti: tiskanju knjiga, molitvenika, prospekata o Svetištu, organiziranju brojnih izložbi, potporama i donacijama kulturnim i društvenim zajednicama, kao i brojnim pojedincima i potrebitima. Pokrenuo je izdavanje glasila svetišta “Milosti puna” te je uspostavio radio postaju Radio Marija Bistrica. Na prostoru Crkve na otvorenom je 2003. godine dao podići spomenik papi Ivanu Pavlu II u znak zahvalnosti za njegov posjet Župi i Svetištu Majke Božje Bistričke.

Na prijedlog nadbiskupa kardinala Franje Kuharića papa Ivan Pavao II. imenovao ga je monsinjorom (kapelanom Sv. Oca). Od 2002. obnašao je službu dekana Stubičkog dekanata. Zagrebački nadbiskup Josip Bozanić imenovao je u srpnju 2004. mons. Lovru Cindorija kanonikom magistrom Prvostolnoga kaptola zagrebačkog i arhiđakonom sisačko-petrinjskim. Oproštajnu misu sa župnom zajednicom održao je 14. studenoga 2004. godine. Župu i Svetište prepustio je novome župniku i upravitelju svetišta Zlatku Korenu.

 

Prisutnima su se obratili i potpredsjednik Županijske skupštine Žarko Tušek. u ime zagorskih gradonačelnika i načelnika gradonačelnik Krapine Zoran Gregurović te domaćini – načelnik Marije Bistrice Josip Milički i predsjednik Općinskog vijeća Teodor Švaljek.

 


Fotogalerija