Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 16. listopada 2013.

Svjetski dan hrane (World Food Day) obilježava se svake godine dana 16. listopada na dan osnutka Svjetske zdravstvene organizacije FAO (Food and Agriculture Organization).

Problematika poljoprivredne proizvodnje, posebno ljudske hrane, jedan je od najvećih svjetskih problema. Statistike bilježe vrtoglavi porast svjetske populacije s osobito naglašenim trendom u nerazvijenim zemljama svijeta, koje su ujedno najslabiji proizvođači hrane. U svijetu postoji inače neravnomjeran odnos u proizvodnji hrane, pa bi se suvremeni svijet mogao ubrzo naći pred problemom kako to riješiti. Hrana postaje ograničeni resurs potreban za čovjekovu egzistenciju.

Neiskorišteni resursi zemlje u svijetu, na osnovi suvremene tehnike i agronomije bit će privedeni eksploataciji, a postoje mnogi izvori hrane koji u visokom nivou mogu nahraniti današnju znatno brojniju svjetsku populaciju u budućnosti.

U svijetu se proizvodi sve više hrane, ali količinski još uvijek nije dovoljno kako bi se smanjila pothranjenost stanovništva. Potrebno je povećati proizvodnju osnovnih namirnica potrebnih za život za 60% kako bi se zadovoljile potrebe stanovništva.

Prioriteti za istraživanja u poljoprivredi i razvoj poljoprivrede trebali bi biti nutritivno usmjereni sa fokusom na voće, povrće, mahunarke, te hranu životinjskog podrijetla.Veći napori trebaju se usmjeriti na proizvodnju integriranih i ekoloških proizvoda manjih poljoprivrednih gospodarstava.

Šestina čovječanstva, ili 1,02 milijarde ljudi u svijetu je gladno, objavila je UN-ova agencija za hranu i poljoprivredu.

Iako je broj gladnih u svijetu u ovoj godini smanjen za 26 milijuna, borba se i dalje nastavlja.

Strateški i primarni cilj  Republike Hrvatske, pa tako i Krapinsko-zagorske županije je dovoljna i adekvatna, ali i kvalitetna prehrana njenog stanovništva.

Krapinsko-zagorska županija od 2001. godine subvencionira poljoprivrednu proizvodnju svojim programima subvencioniranja primarne poljoprivredne proizvodnje i programima kreditiranja u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede i/ili samostalno u suradnji s poslovnim bankama.

Zadnjih godina podigla se svijest potrošača, ali i poljoprivrednih proizvođača tako da se sve više iskorištavaju prirodni resursi Krapinsko-zagorske županije za ekološku poljoprivredu.