U Klanjcu obilježena 175. godišnjica školstva
Svečanost obilježavanja započela je u Osnovnoj školi Antuna Mihanovića u Klanjcu radionicama za učenike i roditelje u suradnji s Hrvatskim školskim muzejom iz Zagreba.
Učenici su učili pisati krasopisom, izrađivali ručni rad i upoznali Bertuchovo slikovno carstvo. Zahvaljujući muzejskim pedagoginjama – učiteljicama, učenici su se upoznali kako je izgledala nastava u prošlosti. U hodniku škole posjetitelji su, uz stručno vodstvo klanječkih učenica, mogli razgledati izložbu “Stari zanati i obrtnici klanječkog kraja u 19. i 20. stoljeću” koju su pripremili učenici i učitelji.
Ispred škole svečano je podignuta i replika đačke zastave iz 1843. godine. Original se čuva u Hrvatskom školskom muzeju u Zagrebu, a kako je rekla ravnateljica Melita Ulama, ovo je najstarija sačuvana školska zastava u Hrvatskoj. Nakon blagoslova zastavu su podigle učenice Sandra Sinković i Dora Vlašić uz pratnju mladog glazbenika iz Tuhlja Zlatka Ilijaša. Nakon podizanja zastave u Izložbenoj dvorani Gradske knjižnice “Antun Mihanović” otvorena je dokumentarnu izložbu fotografija, dokumenata i predmeta. Izložbu je otvorio župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar.
Potom je u Gradskoj dvorani održana svečana sjednica s predstavljanjem monografije “175 godina javnog školstva u Klanjcu”. Školski zbor izveo je svoju, 174 godine staru đačku himnu, pod vodstvom učitelja Filipa Meštrovića, a glumci su uvjerljivo i maštovito prikazali tri razdoblja iz povijesti školstva. Predstavljanje je dramski osmislila učiteljica Mira Petek, a replike školskog namještaja i predmeta, posuđeni su za tu priliku iz Muzeja “Staro selo” Kumrovec. Monografiju potpisuju klanječke učiteljice Jadranka Husnjak, Barbara Beronja Manojlović i Dragica Gajšak te Marina Krpan – Smiljanec, Vitomir Zamuda i Snježana Horvatin. Osim škole u Klanjcu, za koju je projekt napravio poznati arhitekt Ćiril Metoda Iveković, u knjizi je opisana i škola u Lučelnici, Novim Dvorima Klanječkim i Letovčanu Novodvorskom koju je izgradio Adam Augustinčić, otac poznatog kipara Antuna Augustinčića.
Mnogi su bivši učenici poput Franje Ivekovića, Ivana Broza, Kvirina Broza, Ćirila Metoda Ivekovića, Otona Ivekovića, Josipa Canića, Antuna Augustinčića i Marijana Gajšaka svojim postignućima zadužili klanječku, hrvatsku i svjetsku povijest, a ova monografija je obogaćena bilješkama i pričama kazivača, bivših učenika, učitelja i ravnatelja te sadrži sve važnije događaje koji su obilježili razvoj Klanjca u tom periodu – rekla je ravnateljica Melita Ulama. Prisutnima su se obratili i klanječki gradonačelnik Zlatko Brlek, župan Željko Kolar te izaslanica ravnateljice Agencije za odgoj i obrazovanje, viša savjetnica Šimica Mihaljević. Obilježavanje se održalo pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja i Krapinsko – zagorske županije te uz potporu Grada Klanjca i Kulturnog centra Klanjec.