Zagorje
Bajka na dlanu

U Krapini predstavljena probacijska služba

Datum objave: 14. svibnja 2013.

Cilj predstavljanja bio je informirati stručnu i širu javnost Krapinsko-zagorske županije o poslovima Probacijske službe, čija je misija zaštititi društvenu zajednicu od počinitelja kaznenih djela kroz njihovu rehabilitaciju i ponovnu integraciju u društvo, a povodom primjene novog Zakona o probaciji koji je na snazi od 1. siječnja 2013. godine.

Među gostima bili su važni partneri probacijskih ureda s područja Krapinsko-zagorske županije: predstavnici kaznenih odjela Županijskog i Općinskih sudova, Centara za socijalnu skrb, Policijske uprave krapinsko-zagorske, Županijskog i Općinskog državnog odvjetništva, Zavoda za javno zdravstvo, zdravstvenih ustanova te institucija, tvrtki i udruga s kojima probacijski uredi surađuju u zajednici u provođenju alternativnih kaznenih sankcija.

Goste i predstavnike medija uvodno je pozdravila gđa. Dubravka Sinković pročelnica Upravnoga odjela za poslove župana i Županijske skupštine naglasivši kako je Krapinsko-zagorska županija suorganizirala ovo predstavljanje ocijenivši temu probacije veoma važnom i interesantnom za širu zajednicu. Ispred Ministarstva pravosuđa nazočnima se obratila Dijana Šimpraga, prof. psihologije, voditeljica službe u Sektoru za probaciju koja je istaknula da je velik broj država širom svijeta prepoznao probaciju kao vrlo koristan sustav za izvršavanje sankcija koji je jeftiniji od zatvorskog sustava, a omogućuje da počinitelj kaznenog djela pod nadzorom izvrši naloženu obvezu bez izdvajanja iz zajednice.

Kroz izlaganje nazočne je provela Vedrana Koceić, prof. soc. pedagogije, voditeljica Probacijskog ureda Zagreb II. Upoznala je nazočne sa značenjem samoga termina probacije i misijom probacijske službe, njezinim razvojem u Hrvatskoj te predstavila glavne značajke Probacijskog ureda Zagreb II. Nadalje je, kroz tzv. počiniteljev put ukazala na mogućnost uključivanja probacijske službe u sve faze kaznenoga postupka, odnosno kroz fazu odlučivanja o kaznenom progonu, sam kazneni progon, kroz izvršavanje alternativnih sankcija i izvršavanje kazne zatvora. Navodeći najvažnije novine koje je donijela primjena novoga Zakona o probaciji usklađenog sa Kaznenim zakonom na snazi od 1. siječnja 2013. godine, predstavila je sve probacijske poslove zadržavši se na aktualno najzastupljenijima: rad za opće dobro, uvjetnoj osudi sa zaštitnim nadzorom te na uvjetnome otpustu uz statističke pokazatelje njihove zastupljenosti.

Vedrana Koceić u nastavku je detaljnije pojasnila što rade probacijski službenici u svojim svakodnevnim poslovima, ilustrirajući na konkretnom primjeru uvjetne osude sa zaštitnim nadzorom važnost međusobne suradnje i povjerenja institucija i partnera sa svrhom izbjegavanja greške u procjeni rizika od ponovnog počinjenja kaznenoga djela i štete za zajednicu i druge te pravovremene reakcije. Isto tako, na primjeru provođenja sankcije rada za opće dobro pojasnila je način na koji šira zajednica sudjeluje u provođenju ove sankcije. Probacijski uredi ostvaruju suradnju s brojnim pravnim osobama humanitarnoga odnosno ekološkog karaktera na područjima svoje nadležnosti u kojima počinitelji odrađuju svoj dug društvu ujedno učeći i primjenjujući društveno prihvatljivo ponašanje i vještine.

U posljednjem dijelu predstavljanja probacijske službe svoja su izravna iskustva suradnje izložile predstavnice pravnih osoba u kojima se provodi sankcija rada za opće dobro: gđa. Vesna Pavleković, ravnateljica Gradskoga društva Crvenog križa Zlatar, te ravnateljica Gradskoga društva Crvenog križa Donja Stubica gđa. Ana Breber-Kucelj.

Predstavljanje je zaključeno pitanjima gostiju i novinara izlagačima.